fbpx

Śląski Uniwersytet Medyczny świętuje 75 urodziny

Lepszy dojazd na lotnisko w Pyrzowicach
Lepszy dojazd na Międzynarodowego Portu Lotniczego Katowice w Pyrzowicach
26 czerwca 2023
Śląskie gospodarzem mistrzostw świata w piłce ręcznej U21
Śląskie gospodarzem mistrzostw świata w piłce ręcznej U21
10 lipca 2023
Pokaż wszystkie

Śląski Uniwersytet Medyczny świętuje 75 urodziny

Śląski Uniwersytet Medyczny świętuje 75 urodziny
W Górnośląskim Parku Etnograficznym w Chorzowie odbył się piknik z okazji 75-lecia uczelni.

Śląski Uniwersytet Medyczny od 75 lat odgrywa ogromną edukacyjną rolę w regionie. To także dzięki tej uczelni, która jest jedną z akademickich wizytówek regionu mamy znakomitych lekarzy, cenionych nie tylko w kraju, ale także za granicą. Warto przypomnieć, że od kilku lat Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego i Śląski Uniwersytet Medyczny ściśle ze sobą współpracują, działając wspólnie na rzecz promocji i ochrony zdrowia mieszkańców naszego regionu. Medycyna, jej ciągły rozwój jest znaczący w kontekście tworzenia nowego wizerunku województwa. Posiadamy największą sieć szpitali w kraju, z kolei współpracując z ŚUM, mamy świetnego partnera, który od dekad kształci pokolenia medyków, lekarzy, specjalistów, którzy często rozwijają swoja karierę za granicą. Zaczynają tutaj na Śląsku, ale Śląsk też potrzebuje kadr i merytorycznej współpracy. Ze swej strony wspieramy inicjatywy podnoszące jakość usług medycznych, rozwój technologii medycznych i telemedycznych oraz działań promujących zdrowy tryb życiaakcentuje marszałek województwa, Jakub Chełstowski.

Śląski Uniwersytet Medyczny od dekad dostarcza szerokich kadr specjalistów. Jubileusz to dobry moment, aby za tę pracę serdecznie podziękowaćdodał przewodniczący Sejmiku, prof. Marek Gzik.

Uruchomienie w 1948 roku Akademii Lekarskiej było przełomowym wydarzeniem w powojennej historii Śląska. Pierwszym rektorem był profesor Brunon Nowakowski, który w 1941 roku utworzył Polski Wydział Lekarski na Uniwersytecie w Edynburgu. Udało mu się pozyskać kadrę naukowo-dydaktyczną z ośrodków uniwersyteckich o wielowiekowej tradycji, jak Lwów, Wilno, Kraków, Warszawa, Wrocław, Poznań, z których wywodzili się profesorowie: Józef Gasiński, Stanisław Szyszko czy Kornel Gibiński, co miało ogromny wspływ na rozwój akademii.

Obecnie jest publiczną szkołą wyższą o profilu, kształcącą lekarzy różnych specjalności oraz szeroko pojętego personelu medycznego (farmaceutów, pielęgniarki, położne, fizjoterapeutów, menedżerów ochrony zdrowia i in.), prowadząca działalność dydaktyczną, naukową i kliniczną.

W latach 2017-2020 uczelnia jako jedyna z regionu znalazła się w chińskim Academic Ranking of World Uniwersities (Lista Szanghajska) notującym 1000 najlepszych uczelni na świecie.

źródło: slaskie.pl