fbpx

W Katowicach otwarto Krajowe Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego

Spotkanie Zespołu Eksperckiego ds. Europejskiej i Krajowej Polityki Strukturalnej oraz Zespołu Koordynatorów ds. Polityki Przestrzennej ZW RP – dzień drugi
15 marca 2024
W Częstochowie poznaliśmy laureatów Złotych Masek
W Częstochowie poznaliśmy laureatów Złotych Masek
1 kwietnia 2024
Pokaż wszystkie

W Katowicach otwarto Krajowe Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego

W Katowicach otwarto Krajowe Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego

W wydarzeniu uczestniczyli marszałek Jakub Chełstowski, prezydent Katowic Marcin Krupa oraz dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Katowicach, Krzysztof Przybylski.

To jedyne takie miejsce w kraju, którego koszt to blisko 14 mln zł. Wierzę, że każda złotówka zainwestowana w nowoczesny sprzęt i urządzenia pozwoli poprawić bezpieczeństwo w ruchu drogowym oraz zwiększy kompetencje nie tylko kierowców, ale także najmłodszych uczestników ruchu drogowego. Edukacja, prewencja i praktykowanie dobrych nawyków na drodze to działania, które mogą uratować zdrowie i życie – mówił marszałek Jakub Chełstowski.

Krajowe Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego to pierwsza tego typu placówka w Polsce, która w sposób stały i zintegrowany będzie prowadzić szerokie działania edukacyjne i promocyjne z wykorzystaniem najnowocześniejszych technik symulacyjnych. Będzie to także ośrodek naukowo-badawczy i szkoleniowy, dedykowany wszystkim użytkownikom dróg. Placówka ma służyć dzieciom, młodzieży, seniorom, kierowcom zawodowym, ale szkolić będą się tu także policjanci, strażacy, kierowcy karetek pogotowia oraz przedstawiciele innych służb.

To centrum będzie służyło poprawie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Najważniejsza jest świadomość, że każdy z nas może stwarzać zagrożenie na drodze, dlatego tak ważne jest, by te umiejętności rozwijać. Chcemy kształcić również nauczycieli i najmłodszych, uczulać ich na sytuacje, które mogą się wydarzyć na drogach – tłumaczył prezydent Katowic, Marcin Krupa.

Krajowe Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego zostało zaprojektowane i wyposażone we współpracy z wiodącymi ośrodkami naukowo-badawczymi (m.in. wchodzącymi w skład Sieci Badawczej Łukasiewicz). Koszt inwestycji to 14 mln zł, które pochodzą ze środków własnych Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Katowicach. W centrum znajdują się symulatory: jazdy pod wpływem środków odurzających, jazdy pojazdem ciężarowym oraz uprzywilejowanym, dachowania, przejścia dla pieszych, zderzeń i poduszki powietrznej.

slaskie.pl