fbpx

Śląskie rozwija współpracę z Abu Dhabi

Śląskie silne turystyką
1 października 2023
Współpraca gwarantuje rozwój – Pro Silesia
15 października 2023
Pokaż wszystkie

Śląskie rozwija współpracę z Abu Dhabi

Porozumienie jest efektem ponad dwuletnich starań i współdziałania obu regionów. Dokument podpisali marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski oraz Rashed Abdulkareem Al Balooshi, podsekretarz stanu w departamencie rozwoju gospodarczego Abu Dhabi. W wydarzeniu uczestniczył również Jakub Sławek, Ambasador RP w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

„Porozumienie o współpracy pomiędzy województwem śląskim i emiratem Abu Dhabi to kolejny krok w stronę zacieśniania naszych ponad 2 letnich relacji. Od prawie roku działa tu nasze biuro regionalne, a przedsiębiorcy z regionu mogą korzystać z jego usług, dzięki temu nawiązywać ważne kontakty biznesowe, pozyskiwać partnerów biznesowych i promować się na światowych rynkach. To także znakomita okazja, aby skutecznie promować potencjał inwestycyjny regionu. Wierzę, że staniemy się dla Zjednoczonych Emiratów Arabskich hubem na Europę, a nasza współpraca przełoży się na gospodarkę, ale da także impuls do wymiany wiedzy i doświadczeń, także w kontekście transformacji energetycznej, która jest obecnie największym wyzwaniem jakie stoi przed regionem” – podkreślał marszałek Jakub Chełstowski.

Celem współpracy realizowanej w ramach porozumienia będzie wykorzystanie potencjału, w szczególności gospodarczego i wzajemnej promocji województwa śląskiego i Emiratu Abu Dhabi. Współpraca ma być realizowana w kilku obszarach: gospodarczym, naukowo-technicznym, promocji, realizacji programów finansowych ze środków Unii Europejskiej, które przyczyniają się do zwiększenia możliwości handlowych i inwestycyjnych obu regionów.

W trakcie pobytu w Zjednoczonych Emiratach Arabskich marszałek Jakub Chełstowski weźmie także udział w targach ADIPEC 2023. Tematem przewodnim targów, skierowanych do branż energetycznej i naftowo-gazowej jest dekarbonizacja. Najnowsze strategie i innowacje określające przyszłość energetyki zaprezentowane zostaną w 30 pawilonach krajowych przez ponad 2200 firm. Równolegle będą odbywać się konferencje obejmujące ponad 350 sesji i ponad 1600 prelegentów, skupionych na rozwiązywaniu najważniejszych wyzwań energetycznych i klimatycznych. Pawilon Województwa Śląskiego będzie się znajdował w strefie poświęconej cyfryzacji w energetyce.

Warto przypomnieć, że w listopadzie 2022 roku Województwo Śląskie otworzyło w Abu Dhabi biuro regionalne. Wcześniej przedstawiciele województwa śląskiego brali udział w wydarzeniach targowych i misjach gospodarczych organizowanych na Bliskim Wschodzie. W trakcie Wystawy Światowej EXPO 2020 zorganizowano także tydzień regionalny Województwa Śląskiego, będący okazją do promocji potencjału gospodarczego, kulturowego i turystycznego.

źródło: slaskie.pl


ZWRP włącza się kampanię profrekwencyjną i zachęca do wzięcia udziału w wyborach. Już 15 października ważny dzień dla Polaków!