fbpx

Słupsk. Szpital kupi supernowoczesny robot operacyjny

Ruszają konsultacje społeczne w sprawie budowy elektrowni jądrowej na Pomorzu
Ruszają konsultacje społeczne w sprawie budowy elektrowni jądrowej na Pomorzu
22 lipca 2023
Unikalny zabytek pięknieje z dnia na dzień. Z wizytą w rewaloryzowanej Twierdzy Wisłoujście
Unikalny zabytek pięknieje z dnia na dzień. Z wizytą w rewaloryzowanej Twierdzy Wisłoujście
6 sierpnia 2023
Pokaż wszystkie

Słupsk. Szpital kupi supernowoczesny robot operacyjny

Słupsk. Szpital kupi supernowoczesny robot operacyjny

Robot operacyjny niedługo trafi do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Janusza Korczaka w Słupsku. Będzie to trzecie tego typu urządzenie na Pomorzu, które służy m.in. do małoinwazyjnych zabiegów urologicznych i ginekologicznych. Dwa podobne urządzenia działają już w szpitalach „marszałkowskich” na Pomorzu. Jeden jest w szpitalu na Zaspie (od 2021 r.), a drugi w Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni (od 2022 r).

Najnowocześniejsza metoda operacyjna

Zabiegi przy użyciu robota to obecnie najnowocześniejsza i – co ważne – małoinwazyjna metoda operacyjna. Robot składa się z konsoli chirurgicznej i umieszczonej na platformie części roboczej. Wykonujący zabieg chirurg korzysta z konsoli, która jest wyposażona w układ optyczny pozwalający na oglądanie trójwymiarowego obrazu w jakości HD i wielokrotnym powiększeniu. Konsola ma też manetki służące do sterowania i manipulowania narzędziami wewnątrz ciała pacjenta. Robot jest w pełni sterowany przez operatora i obsługiwany przez asystę.

Chcemy wyposażyć w tę nowoczesną maszynę kolejny szpital „marszałkowski”. Zwłaszcza, że Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. J. Korczaka w Słupsku już jakiś czas temu podjął działania związane z przygotowaniem zespołu medycznego do wykorzystywania w procesie leczenia robotów medycznychwyjaśnia marszałek Struk.Chodzi o zabiegi ratujące życie i zdrowie mieszkańców nie tylko Słupska, ale całego regionu słupskiego, a nawet mieszkańców trafiających do słupskiego szpitala z rejonu pobliskiego województwa zachodniopomorskiego – dodaje samorządowiec.

To niezwykle ważna inwestycja, gdyż w najbliższych latach specjaliści spodziewają się wzrostu liczby nowych przypadków chorób nowotworowych. Według danych za 2019 r. rak odpowiada aż za 26,38 proc. zgonów. Z chorób nowotworowych, zarówno wśród mężczyzn, jak i kobiet, najczęściej do zgonu przyczyniały się nowotwory złośliwe: tchawicy, oskrzeli i płuc oraz jelita grubego i odbytnicy. Wśród mężczyzn za znaczny odsetek zgonów odpowiadał nowotwór złośliwy gruczołu krokowego. Do 2028 r. lekarze prognozują wzrost zachorowań na nowotwory o 4,2 proc. w stosunku do 2019 r.

Potrzebna inwestycja

Z uwagi na niepokojące prognozy ważna jest obecnie możliwość szybkiego i skutecznego leczenia. A wysoką jakość i skuteczność w leczeniu nowotworów złośliwych zapewniać będzie w kolejnych latach właśnie leczenie robotyczne.

W latach 2021-2022 słupski szpital przeprowadził 111 radykalnych prostatektomii. Zabieg ten można wykonać przy użyciu robota chirurgicznego. Zakłada się, że w kolejnych latach liczba wykonywanych zabiegów może wzrosnąć – ocenia Tadeusz Jędrzejczyk, dyrektor Departamentu Zdrowia UMWP. – Co istotne, leczenie robotyczne raka gruczołu krokowego jest świadczeniem gwarantowanym przez NFZ, a od sierpnia koszyk świadczeń uzupełnią dwie kolejne procedury dotyczące leczenia raka endometrium oraz raka jelita grubego – dodaje Jędrzejczyk.

Ponadto, do końca roku planowany jest zakup i instalacja nowego rezonansu magnetycznego, co zapewni mieszkańcom lepszy dostęp do nowoczesnej, bezpiecznej i sprawnej diagnostyki.

źródło: pomorskie.eu