fbpx

Strategia rozwoju krok po kroku – ministerialny podręcznik dla gmin

komputer
#CyberbezpiecznySamorząd – bezpłatne szkolenia dla urzędników
2 lutego 2021
infografika
Krajowy Plan Odbudowy – webinarium dla JST
3 lutego 2021
Pokaż wszystkie

Strategia rozwoju krok po kroku – ministerialny podręcznik dla gmin

wykres

Na zlecenie Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej eksperci przygotowali poradnik dla lokalnych samorządów. Ułatwi on opracowanie strategii rozwoju gminy. To dokument, który jest potrzebny do skutecznego zarządzania gminą i pozyskiwania środków na inwestycje.

– Strategia rozwoju gminy powinna wskazywać kierunki rozwoju społecznego, gospodarczego i przestrzennego. Pełni także rolę włączającą społeczność lokalną w sprawy gminy, na przykład poprzez proces konsultacji czy oceny działań samorządowców – wyjaśniła wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Podręcznik Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej opisuje krok po kroku cały proces przygotowania dokumentu. Określa wszystkie etapy pracy nad strategią oraz charakterystykę jej poszczególnych elementów zdefiniowanych w ustawie. Opracowanie zawiera wskazówki dotyczące między innymi zagospodarowania przestrzennego modelu struktury funkcjonalno-przestrzennej gminy oraz praktyczne porady przygotowane w oparciu o wiedzę ekspercką i na bazie dobrych praktyk.

– Oddajemy w ręce samorządowców praktyczny poradnik, który pomoże opracować nową, zintegrowaną strategię rozwoju gminy – podkreśliła wiceminister Jarosińska-Jedynak oraz dodaje – Przygotowanie dokumentu nie jest obligatoryjne, ale z pewnością umożliwi sprawne kierowanie gminą. Dlatego zachęcamy wszystkich samorządowców, mieszkańców i przedsiębiorców do lektury naszego poradnika.

Strategia rozwoju gminy ma za zadanie diagnozować najważniejsze uwarunkowania i potrzeby rozwojowe oraz potencjał gminy. Pomoże w określeniu obszarów, celów i działań polityki społeczno-ekonomicznej prowadzonej w gminie w perspektywie najbliższych lat. Przygotowanie strategii stwarza również możliwość zaangażowania mieszkańców i innych partnerów zainteresowanych rozwojem małych ojczyzn.

Podręcznik można znaleźć tutaj:

https://www.gov.pl/web/fundusze-regiony/strategia-rozwoju-gminy