fbpx

Stypendia marszałka dla pomorskich studentów rozdane

Wielkie otwarcie Centrum Offshore w Gdyni
Wielkie otwarcie Centrum Offshore w Gdyni
4 marca 2024
Porozumienie zdrowotne między Pomorzem a Gdańskiem podpisane
Porozumienie zdrowotne między Pomorzem a Gdańskiem podpisane
17 marca 2024
Pokaż wszystkie

Stypendia marszałka dla pomorskich studentów rozdane

Za wybitne osiągnięcia naukowe lub artystyczne 38 pomorskich studentów przez 9 miesięcy będzie otrzymywać stypendia. Na wsparcie przeznaczono 171 tys. zł. Wśród nagrodzonych najwięcej jest studentów Uniwersytetu Gdańskiego, GUMedu i Politechniki Gdańskiej. Wręczenie stypendiów z udziałem m.in. marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka odbyło się na AmberExpo 6 marca 2024 r.

Stypendia marszałka województwa pomorskiego dla studentów przyznawane są od 2002 r., czyli po raz 22. Mogą się o nie ubiegać mieszkańcy województwa pomorskiego, którzy mają osiągnięcia naukowe lub artystyczne. Ważna jest średnia ocen nie mniejsza niż 90 proc. średniej możliwej do uzyskania na danym kierunku. Wsparcie finansowe mogą otrzymać młodzi i zdolni na studiach pierwszego lub drugiego stopnia albo jednolitych studiach magisterskich z uczelni publicznych i niepublicznych. Stypendia po 500 zł przyznawane są na 9 miesięcy, co oznacza, że każdy uzdolniony żak otrzyma 4500 zł. Łącznie na ten cel z budżetu województwa przeznaczonych jest 171 tys. zł.

– Z ogromną przyjemnością wręczam wam stypendiamówił podczas uroczystości marszałek Mieczysław Struk. – Jestem dumny z osiągnieć naukowych i artystycznych, tym bardziej, że wiem, jak dużo czasu poświęcacie, aby uzyskać tak wysokie wyniki. Doceniam wasze starania. Jesteście najlepszymi z najlepszych. Niech wasze dokonania będą wzorem dla młodszych studentów, jak ważne są ambicje, entuzjazm i determinacja. Jestem pewien, że zdobyte wiedza, kwalifikacje i umiejętności będą procentować w przyszłej pracy, czego serdecznie życzę – podkreślił marszałek Struk.

Kto otrzymał stypendia?

W roku akademickim 2023/2024 stypendia przyznano 38 żakom. Najliczniej reprezentowani byli studenci z Uniwersytetu Gdańskiego – 14 osób (kierunki – prawo, etnologia, biologia medyczna, genetyka i biologia eksperymentalna, biologia, oceanografia, psychologia, gospodarka przestrzenna, finanse i rachunkowość, politologia, zarządzanie i komunikacja w sztukach scenicznych, historia, chemia). Kolejne miejsce zajęli młodzi i zdolni z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego – 6 osób (kierunki – lekarski, psychologia zdrowia). Tuż za nimi uplasowali się przyszli inżynierowie z Politechniki Gdańskiej. Tu stypendia otrzymało 5 osób (kierunki – inżynieria materiałowa, inżynieria danych, inżynieria biomedyczna, zarządzanie w języku angielskim, inżynieria i technologie nośników energii). Z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku doceniono 5 osób (kierunki – rzeźba, architektura wnętrz, grafika artystyczna, architektura przestrzeni kulturowych, grafika), Uniwersytetu Morskiego w Gdyni – 4 osoby (kierunki – zarządzanie, transport), a Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku – 2 osoby (kierunki – kompozycja i teoria muzyki, instrumentalistyka, edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej). Natomiast po jednym studencie wyróżniono z Wyższej Szkoły Administracji i Biznesu w Gdyni (kierunek – prawo) oraz równolegle – Politechniki Gdańskiej i GUMed-u (kierunki – inżynieria biomedyczna, lekarski).

pomorskie.eu