fbpx
Ponad 14 mln złotych dla startupów na Podkarpaciu
Ponad 14 mln złotych dla startupów na Podkarpaciu
17 marca 2024
Podkarpackie Centrum Innowacji inwestuje w młodych twórców
Podkarpackie Centrum Innowacji inwestuje w młodych twórców
1 kwietnia 2024
Pokaż wszystkie

Stypendia twórcze dla artystek z Podkarpacia

Stypendia twórcze dla artystek z Podkarpacia

Gratuluję talentów i pasji tworzenia, dziękuję za rozsławianie Podkarpacia – powiedział marszałek Władysław Ortyl, wręczając przyznane przez Zarząd Województwa Podkarpackiego stypendia twórcze w dziedzinie filmu i sztuk wizualnych. Stypendia, które są wkładem w realizację projektów artystycznych, trafiły do sześciu artystek z Podkarpacia.

Tegoroczne laureatki stypendium twórczego to: Dorota Bator, Dagmara Jemioła-Hryniewicka, Agnieszka Filipek, Karolina Koch, Barbara Bodio oraz Katarzyna Tereszkiewicz. To właśnie one zostały wybrane z grona 21 kandydatów, ubiegających się o stypendium.

Artystki przyjął u siebie marszałek Władysław Ortyl.

Cieszę się, że w tym roku możemy uhonorować utalentowane kobiety, które realizują atrakcyjne i ponadprzeciętne przedsięwzięcia, których dotychczasowe dokonania w skali Polski i poza granicami naszego kraju, czynią z Pań ambasadorki kultury i sztuki naszego regionu – powiedział marszałek Władysław Ortyl wręczając pamiątkowe dyplomy dla stypendystek.

Cztery artystki: Dorota Bator, Barbara Bodio, Katarzyna Tereszkiewicz oraz Karolina Koch – odebrały stypendium z rąk marszałka osobiście. W imieniu Agnieszki Filipek dyplom odebrała mama – Jolanta Filipek, natomiast w imieniu Dagmary Jemioły Hryniewickiej – Anna Petynia-Kawa.

Każde z przyznanych stypendiów będzie wkładem finansowym samorządu województwa w autorskie projekty, zaplanowane przez artystki na ten rok.

Dorota Bator to reżyserka teatralna i filmowa, która realizuje animacje filmowe, i od niemal dekady uczestniczy w projektach teatralnych i filmowych, zdobywając nagrody i wyróżnienia na prestiżowych festiwalach oraz konkursach w całej Polsce. Stypendium zarządu województwa zostanie przeznaczone na realizację filmowego projektu zatytułowanego „Tutaj jestem”. Ma to być krótkometrażowy film animowany z wykorzystaniem zdjęć dokumentalnych, który ma ukazać piękno przyrody Przecławia. Projekcja filmu jest przewidziana w kinach i domach kultury w Rzeszowie, Mielcu, Dębicy i Przecławiu.

Z kolei Dagmara Jemioła – Hryniewicka – artystka plastyk, od przeszło dekady projektantka scenografii i kostiumów do spektakli teatralnych oraz produkcji filmowych, aktywna w realizacji festiwali sztuki i projektów podejmujących tematykę współistnienia człowieka z przyrodą jest laureatką nagród i wyróżnień w konkursach sztuk wizualnych w kraju i za granicą. Stypendium otrzymała na projekt „zagrożONE”. Artystka wykona dziesięć prac w technice szycia, haftu i malarstwa, ukazujących zagrożone gatunki zwierząt na Podkarpaciu. Prace zostaną zaprezentowane w Biurze Wystaw Artystycznych w Krośnie i Galerii Miejskiego Ośrodka Kultury w Dębicy. Artystka jest m.in. laureatką Grand Prix za obraz „Pocałunek” podczas VI Triennale Malarstwa o tematyce „Animals” w Galerii Sztuki MM w Chorzowie.

Kolejna artystka plastyk – Agnieszka Filipek- realizuje projekty w rzeźbie, specjalizuje się w ceramice, prezentuje swoje prace na wystawach zbiorowych i indywidualnych. Jest laureatką nagrody na rozwój kariery artystycznej dla Najciekawszego Twórcy „Nówka Sztuka”, przyznanej w ubiegłym roku w Krakowie. Stypendium twórcze posłuży do realizacji autorskiego projektu „Powroty”. Artystka stworzy serie unikatowych prac ceramicznych, inspirowanych formami kojarzącymi się z Rzeszowem. Efekt finalny projektu będzie można obejrzeć na ekspozycji w jednej z rzeszowskich galerii.

Następna stypendystka to Karolina Koch- plastyczka, która specjalizuje się w twórczości rzeźb kameralnych z brązu i w medalierstwie. Swe prace prezentowała na wystawach krajowych i zagranicznych, jest laureatką nagrody głównej Fundacji Galeria Dystans w Krakowie w konkursie Call4Arts z 2016 roku. Stypendium twórcze w 2024 roku artystka przeznaczy na realizację autorskiego projektu „Odbicie”. Będzie to cykl rzeźb odlanych w brązie, jako niewielkie obiekty przestrzenne, utrzymujące się na styku figuracji i abstrakcji. Ekspozycja prac zostanie zorganizowana w jednej z rzeszowskich galerii wystaw artystycznych oraz dostępna będzie w mediach społecznościowych.

Stypendium twórcze trafiło także do Barbary Bodio – rzeźbiarki, która rozwija swoją artystyczną wrażliwość w kierunku biomorfizmu w sztuce, a która od kilku lat eksponuje swoje prace na wystawach w kraju i za granicą. Artystka dwukrotnie była stypendystką Rektora Uniwersytetu Rzeszowskiego, jest też laureatką Nagrody im. Jerzego Panka. Stypendium pozwoli na realizację autorskiego projektu „Biomorfizm – dialog z Tadeuszem Kantorem”. Będą to prace nawiązujące do teatru informel oraz manekinów Tadeusza Kantora. Ich prezentacja nastąpi w Ośrodku Dokumentacji i Historii Regionu – Muzeum Tadeusza Kantora w Wielopolu Skrzyńskim.

Ostatnią z tegorocznych stypendystek jest Katarzyna Tereszkiewicz. To artystka – grafik, doktorantka na kierunku Sztuki plastyczne i konserwacja dzieł sztuki UR. Jej prace są eksponowane na wystawach w kraju i za granicą. W 2022 roku była uczestniczką rezydencji artystycznej w Turcji oraz została laureatką Nagrody Specjalnej w konkursie Fundacji Senefeld w Offenbach nad Menem. Jest także laureatką konkursu UNESCO.ART Podkarpackie.

W ramach stypendium artystka wykona projekt „Graficzny ślad architektury miejskiej”. Będzie to seria grafik, nawiązujących do zabytkowej architektury rzeszowskiego Staromieścia. Grafiki zostaną zaprezentowane w jednej z rzeszowskich galerii wystaw artystycznych.

podkarpackie.pl