fbpx
mapa
Zachodniopomorscy samorządowcy apelują do rządu w sprawie ekokorytarza
9 marca 2021
dziedzictwo kulinarne
Specjały z Pomorza Zachodniego na wielkanocnym stole
22 marca 2021
Pokaż wszystkie

Sukces spektaklu stypendysty marszałka zachodniopomorskiego

kurtyna

Spektakl „Gęstość zaludnienia. Historia wybuchu” Krzysztofa Popiołka, stypendysty marszałka województwa zachodniopomorskiego, został zaproszony do finału XII edycji International Prize „The Naked Theatre” – międzynarodowego festiwalu organizowanego pod patronatem prezydenta Włoch.

„The Naked Theatre” to festiwal, podczas którego co roku konkurują ze sobą teatry ze wszystkich kontynentów. W tym roku Teatr Kana z „Gęstością zaludnienia. Historią wybuchu” zaprezentuje się m.in. z Hong Kongiem i Japonią. Jest pierwszym zaproszonym zespołem z Polski.

Dzieło powstało na podstawie „Czarnobylskiej modlitwy. Kroniki przyszłości” Swietłany Aleksijewicz. Stawia w centrum zainteresowania katastrofę elektrowni jądrowej z 1986 roku wraz z jej skutkami. Istotnym elementem spektaklu jest jego strona wizualna, przybliżająca w poetycki i metaforyczny sposób niezrozumiałe, zazwyczaj niedostępne dla wzroku, procesy chorobowe. Sceniczna chóralna opowieść bada kondycję świata i psychiki człowieka po wybuchu, człowieka przygniecionego ciężarem trudnej przeszłości, funkcjonującego w chmurze obrazów i zdań, które przylepiły się do niego w trakcie drogi i które przyniósł ze sobą aż do teraz, tutaj.

Spektakl został zrealizowany przez szczeciński Teatr Kana dzięki stypendium artystycznym marszałka, które otrzymał w 2017 r. Krzysztof Popiołek. W obsadzie sztuki znaleźli się: Bibianna Chimiak, Karolina Sabat, Dariusz Mikuła, Piotr Starzyński.

– Co roku spotykam się z młodymi, kreatywnymi ludźmi, którzy mają ciekawe pomysły do zrealizowania. Niezmiernie cieszę się, że nasza wiara i finansowa pomoc przyczyniły się do wielkiego sukcesu kolejnego młodego artysty z Pomorza Zachodniego – mówi marszałek Olgierd Geblewicz.

Stypendia Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego dla osób zajmujących się profesjonalnie twórczością artystyczną przyznawane są od 2006 r. Co roku wybierana była trójka młodych artystów, którzy dzięki środkom od marszałka mogli zrealizować własny projekt. Ze względu na dużą liczbę osób zainteresowanych wsparciem i ich wyjątkowe inicjatywy w zeszłym i obecnym roku liczba ta została zwiększona do 6 osób. O stypendia mogą ubiegać się osoby, które zajmują się profesjonalnie twórczością artystyczną na terenie województwa zachodniopomorskiego i jednocześnie nie ukończyły 35 roku życia, są absolwentami uczelni artystycznej lub studentami ostatniego roku tej uczelni.

Źródło: wzp.pl