Pomorska konferencja Kobiety To Siła
27 września 2023Zmodernizowana Duża Scena gdańskiego Teatru Wybrzeże oficjalnie otwarta
15 października 2023Wręczenie nagród i wyróżnień za zasługi dla rozwoju turystyki, jubileusz 20-lecia działalności Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej oraz debata na temat kondycji pomorskiej turystyki. To najważniejsze punkty programu Regionalnych obchodów Światowego Dnia Turystyki, zorganizowanych 4 października 2023 r. w siedzibie Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku.
W Regionalnych obchodach Światowego Dnia Turystyki uczestniczyli marszałkowie województwa pomorskiego Mieczysław Struk i Wiesław Byczkowski, przewodniczący Sejmiku Województwa Pomorskiego Jan Kleinszmidt oraz dyrektorka Departamentu Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego i prezeska Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej Marta Chełkowska. Obecni byli także parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele uczelni wyższych, organizacji i instytucji związanych z turystyką, hotelarze i restauratorzy, działacze Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, przewodnicy turystyczni i piloci wycieczek.
Na Pomorzu turystyka stale się rozwija
Wydarzenie stanowiło doskonałą okazję do tego, by podsumować dotychczasowe działania w turystyce w naszym regionie, a przede wszystkim spotkać się w gronie przyjaciół z branży.
– Jak co roku cieszę się, że w tak licznym gronie możemy świętować najważniejszy dzień dla branży turystycznej – zaznaczył na wstępie marszałek Mieczysław Struk. – Chciałbym też przypomnieć, że w tym roku obchodzimy dwie ważne rocznice: 25-lecie samorządu województwa pomorskiego oraz 20-lecie PROT. Dzięki reformie administracyjnej możliwe było powołanie regionalnej organizacji turystycznej, która wzięła na siebie ciężar działań marketingowych regionu, budujących jego unikatową i rozpoznawalną markę turystyczną. Skupione w jej szeregach samorządy, organizacje, uczelnie i firmy udowodniły, że współpraca i wzajemny szacunek przynoszą efekty i oczekiwane rezultaty.
Na Pomorzu turystyka rozwija się od lat. Z każdym rokiem przybywa turystów korzystających z infrastruktury rowerowej, kajakowej i żeglarskiej. Ponadto, nowa strategia Pomorskie 2030 wytycza kierunki rozwoju turystyki aktywnej uzupełniając ją o turystykę prozdrowotną, kamperową czy konną. Mając na uwadze najnowsze trendy rozwoju dbałości o zdrowie i środowisko naturalne, podejmowane są też działania na rzecz rozwoju oferty uzdrowiskowej, profilaktyki i rehabilitacji oraz turystyki aktywnej.
– Pomimo trudnych warunków dla przedsiębiorców spowodowanych przez pandemię, potem działania wojenne na Ukrainie i rosnąca inflację, na Pomorzu w turystyce działa ponad 16 tys. firm, których oferta dla gości krajowych i zagranicznych jest niebywale bogata – dodał marszałek Struk. – Przy tej okazji chciałbym bardzo podziękować za dotychczasową współpracę i starania, by województwo pomorskie było chętnie odwiedzanie przez turystów. Życzę wszystkim samych sukcesów!
Tegoroczne spotkanie rozpoczęło się od debaty nt. kondycji pomorskiej turystyki i potrzeby jej promocji, w której wzięli udział: marszałek Mieczysław Struk, wiceprezydent Gdańska Piotr Borawski, prezes Polskiej Organizacji Turystycznej Rafał Szmytke, prezes Polskiej Izby Turystyki oddział Gdańsk Maciej Wójcik, dyrektorka regionalna Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego Magdalena Mucha, przewodnicząca Pomorskiej Federacji Przewodnickiej PTTK Barbara Ząbczyk-Chmielewska oraz dyrektor ECS Basil Kerski. Debatę prowadziła Marta Chełkowska, dyrektorka Departamentu Turystyki UMWP oraz prezeska PROT.
Następnie odbyła się ceremonia przyznania honorowych wyróżnień za zasługi dla naszego regionu w obszarze turystyki z okazji 25-lecia samorządu województwa pomorskiego. Otrzymali je:
- Bogdan Donke – wiceprezes PROT, prezes Polskiej Izby Turystyki oddział Pomorski w latach 2017-2021, prezes gdańskiego oddziału grupy Orbis w latach 1996-2012,
- Remigiusz Dróżdż – dyrektor hotelu Continental w Krynicy Morskiej, wykładowca Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu, prezes Polskiej Izby Turystyki oddział pomorski w latach 2004-2017,
- Jarosław Ellwart – autor przewodników po Kaszubach, Kociewiu i Borach Tucholskich, właściciel wydawnictwa Region,
- Radosław Kamiński – badacz historii dworów i pałaców Północnych Kaszub, dyrektor Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie w latach 2007-2013,
- Piotr Kończewski – dyrektor Lokalnej Organizacji Turystycznej Kociewie od 2006 r.,
- Ireneusz Koszałka – właściciel Centrum Aktywnego Wypoczynku Koszałkowo od 1995 r.,
- Ewa Kowalska – dziennikarka, autorka bloga iBedeker.pl,
- Wojciech Okroj – prezes Stowarzyszenia Turystycznego Kaszuby od 2001 r.,
- Marek Opitz – fotograf, znawca i propagator Żuław, gospodarz zabytkowego domu podcieniowego Mały Holender w Żelichowie,
- Joanna Orłowska – skarbniczka PROT, prezeska Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Regionu Słowińskiego „Kluka”,
- Alicja Słyszewska-Szybowska – prezeska Stowarzyszenia „Szlaki kulturowe”,
- Jarosław Struczyński – kasztelan zamku w Gniewie, rycerz królowej Elżbiety II z 2015 r.,
- Mirosław Wawrowski – właściciel resortu Dolina Charlotty, organizator Festiwalu Legend Rocka, konsul honorowy Indonezji,
- Stanisław Wilgocki – dyrektor regionalny Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego w latach 2016-2023, dyrektor hotelu Posejdon/Mercure w latach 2010-2023,
- Barbara Ząbczyk-Chmielewska – przewodnicząca Pomorskiej Federacji Przewodnickiej PTTK, kierowniczka Sekcji Historycznej Politechniki Gdańskiej,
- Andrzej Tenderenda – właściciel firmy ekajaki.pl działającej od 2005 r.
Tradycyjnie podczas Regionalnych obchodów Światowego Dnia Turystyki wręczone zostały Nagrody i wyróżnienia Marszałka Województwa Pomorskiego za zasługi dla rozwoju turystyki w regionie.
W kategorii Wydarzenie roku:
Nagroda główna dla Miasta Gdyni za Święto Morza.
Święto Morza w Gdyni jest wydarzeniem cyklicznym, jednakże w zeszłym roku można było uczestniczyć w 40 różnych ogólnodostępnych ofertach, które odbywały się nie tylko w nadmorskich przestrzeniach, lecz również w placówkach kulturalnych i muzeach. Wydarzenie idealnie podkreśla nadmorski charakter miasta oraz zwraca uwagę na morskie dziedzictwo Pomorza.
Wyróżnienie dla Centrum Kultury i Biblioteki w Brusach za Międzynarodowy Festiwal Folkloru „Kaszubskie Spotkania z Folklorem Świata w Brusach”.
Festiwal jest wydarzeniem cyklicznym, a w lipcu 2022 r. grupy folklorystyczne z Kaszub oraz siedmiu innych krajów występowały na pięciu scenach. Wydarzenie połączone zostało z XXIII Światowym Zjazdem Kaszubów i przyciągnęło ok. 20 tysięcy osób.
W kategorii Innowacja w turystyce:
Nagroda główna dla Wyższej Szkoły Turystyki i Hotelarstwa w Gdańsku za wykorzystanie technologii VR w edukacji.
WSTiH to uczelnia kształcąca profesjonalną kadrę branży HoReCa, w 2022 r. uruchomiła pokój do nauki z wykorzystaniem technologii wirtualnej rzeczywistości. Takich możliwości nie posiada żadna inna uczelnia w Polsce oraz Europie. Uczelnia zatrudnia znakomitą kadrę dydaktyczną i oferuje edukację w zakresie turystyki, hotelarstwa oraz gastronomii w języku polskim, angielskim, rosyjskim, a od 2022 r. również ukraińskim.
Wyróżnienie dla Arlety i Mieczysława Grulkowskich za gospodarstwo Dolina Miodu w Borowinie.
Dolina Miodu to gospodarstwo rolne specjalizujące się w produkcji certyfikowanego miodu kaszubskiego oraz produktów pszczelich. Jest miejscem wypoczynku i spędzenia wakacji, agroturystyką proponującą m.in. uloterapię. Utworzono tam także zagrodę edukacyjną dla grup dzieci, młodzieży oraz dorosłych.
W kategorii Oferta turystyczna:
Nagroda Główna dla Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej Gminy Słupsk za Zagrodę Inicjatyw Twórczych w Swołowie
Zagroda Inicjatyw Twórczych dysponuje szeroką ofertą miejsca, zapraszającą do zrewitalizowanych zabytkowych budynków szkieletowych Krainy w Kratę we wsi Swołowo. Podjęte intensywne działania edukacyjne i artystyczne zwiększyły atrakcyjność miejsca w regionie i kraju. Potwierdzeniem wyjątkowości oferty jest przyznanie przez czytelników National Geographic tytułu regionalnego Cudu Polski 2023.
W kategorii Osobowość roku:
Nagroda Główna dla Mariana Gospodarka, dyrektora Bytowskiego Centrum Kultury – Zamek.
Marian Gospodarek ma szczególny wkład w rozwój kultury w Bytowie, dzięki organizacji wydarzeń artystycznych i kulturalnych promujących kulturę kaszubską. Jest organizatorem m.in. Dni Bytowa, Festiwalu Teatralnego Bytoffsky na zamku, festiwalu Cassubia Cantat, Betowszci Chillout, Mistrzostw Polski w Kaszubską Baśkę, a w zeszłym roku gościł XXVI Wędrowny Festiwal kultury Ukraińskiej – koncert charytatywny.
W kategorii Inwestycja w turystyce:
Nagroda Główna dla Miasta Starogardu Gdańskiego za kompleks basenów letnich.
Inwestycja tworzy kompleksową ofertę wypoczynku, co wpływa na atrakcyjność turystyczną okolicy. Do dyspozycji mieszkańców i turystów są trzy baseny, wodny plac zabaw, sauna, miejsca do plażowania, boisko do gry w siatkówkę plażową, piłkę ręczną oraz nożną, a także miejsca postojowe dla kamperów. Te ostatnie są wyposażone w niezbędne funkcjonalności – zaopatrzenie w wodę, prąd i odbiór ścieków. Jest to pierwsze tak nowoczesne miejsce kamperowe w naszym regionie.
W kategorii specjalnej Zielona turystyka:
Nagroda Główna dla Gminy Kosakowo za ścieżkę dydaktyczną w rezerwacie Mechelińskie Łąki.
Głównym celem projektu jest ochrona rezerwatu, poprzez zachowanie miejsc lęgowych i bytowania cennych gatunków ptaków. Na ścieżce dydaktycznej umiejscowiono tablice edukacyjno-informacyjne, które pomagają ukierunkować ruch turystyczny na szlaku, a na drewnianej kładce zamontowano oświetlenie solarne.
Wyróżnienie dla LGD Partnerstwo Dorzecze Słupi za Certyfikat Marki Lokalnej „Zielone Serce Pomorza”.
Konkurs o Certyfikat Marki Lokalnej Zielonego Serca Pomorza odbywa się z przerwami od 2008 r. W 2021 r. odbyła się X edycja konkursu. Idea polega na identyfikacji wysokiej jakości produktów lokalnych, atrakcji turystycznych oraz usług występujących na obszarze Partnerstwa Dorzecza Słupi, promocji nagrodzonych produktów oraz zachęcaniu mieszkańców do wykorzystywania lokalnych zasobów i walorów. Marka popularyzuje wyroby z suma, biozakwasy, oleje, zboża, wołowinę czy kaszubskie zioła.
Nagrodą Marszałka Województwa Pomorskiego Gryf Pomorski za całokształt działalności dla rozwoju turystyki oraz znaczący wkład na rzecz budowania marki turystycznej województwa pomorskiego uhonorowany został dr hab. Mirosław Boruszczak.
Dr hab. Mirosław Boruszczak od ponad 50 lat związany jest z turystyką wybrzeżową, krajową i międzynarodową, początkowo jako pracownik Instytutu Turystyki, a następnie Katedry Turystyki i rekreacji Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku. Od 2008 r. jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym Wyższej Szkoły Turystyki i Hotelarstwa w Gdańsku, w tym prorektorem tej uczelni. Ponadto, jest autorem ponad 220 publikacji o problematyce związanej z turystyką regionalną, kształceniem kadr dla potrzeb turystyki, a także organizatorem ponad 70 konferencji krajowych i zagranicznych, międzynarodowych obozów studenckich i praktyk. Za jego dokonania obdarzono go tytułem Honorowego Ambasadora Kongresów Polskich. Został odznaczony również m.in. Złotym medalem „Za zasługi dla turystyki”.
– Nasz laureat w swojej działalności przejawiał pasję do nauki, a swoje powołanie odnalazł jako wykładowca akademicki. Naukowo i zawodowo związany jest nie tylko z Pomorzem, ale także z Ukrainą, a w szczególności z jej młodzieżą. Wśród licznych działań należy wyróżnić praktyki dla studentów z Ukrainy w Polsce i Unii Europejskiej. Z Ukrainą wiąże go też wieloletnia działalność w Narodowej Akademii Nauk Ukrainy. W 2023 r. zrecenzował wydawnictwo „Ukraińska encyklopedia turystyki”. Jego nieoceniony wkład w społeczność zawodową przejawia się także w roli wykładowcy licznych kursach pilotów wycieczek i przewodników turystycznych, organizatora konferencji krajowych i międzynarodowych. Oczywistym jest, że osiągnięcia Mirosława Boruszczaka nie są jedynie wynikiem talentu, ale także nieustannego zaangażowania i ciężkiej pracy – podkreślał w laudacji na cześć laureata Bogdan Donke.
Przekazano też Gratulacje Marszałka Województwa Pomorskiego z okazji jubileuszu działalności:
- 70-lecia Oddziału Przewodnickiego PTTK w Malborku im. Stefana Dubyny,
- 60-lecia PTTK Oddziału Marynarki Wojennej w Gdyni,
- 20-lecia Lokalnej Organizacji Turystycznej „Szczyt Wieżyca”,
- 20-lecia Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Regionu Słowińskiego „Kluka”.
Jubileusz 20-lecia PROT
Tegoroczne Regionalne obchody Światowego Dnia Turystyki były połączone z 20-leciem Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej. Dokładnie 8 lipca 2003 r. w Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku odbyło się Zebranie Założycielskie, w którym udział wzięli reprezentanci 23 podmiotów z branży turystycznej. Do dziś 14 z tych instytucji jest w strukturach organizacji.
– Dwadzieścia lat działalności Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej to tysiące spotkań biznesowych, wspólne projekty, czasem trudne, będące nie lada wyzwaniem, ale często spektakularne, dające satysfakcję wszystkim, którzy byli w nie zaangażowani – wyliczała Marta Chełkowska, dyrektorka Departamentu Turystyki UMWP oraz prezeska PROT.
Podczas jubileuszu PROT wyróżnione zostały osoby, które w sposób szczególny przyczyniły się do jej rozwoju. W gronie tym znaleźli się:
Janusz Goliński – wójt gminy Cedry Wielkie
dr hab. Dariusz Olszewski-Strzyżowski – profesor AWFiS w Gdańsku, a także członek Rady ds. Kompetencji dla Sektora Turystyki,
dr Marzena Wanagos – wykładowczyni na Wydziale Zarządzania i Nauk o Jakości Uniwersytetu Morskiego w Gdyni,
Bogdan Donke – wiceprezes PROT,
Jacek Zdrojewski – prywatny przedsiębiorca, właściciel firmy Trek.
Wyróżnione również zostały dwie instytucje: Polska Organizacja Turystyczna i Gdańska Organizacja Turystyczna, które na przestrzeni lat wspólnie z PROT tworzyły kluczowe projekty promocyjne.
Listy gratulacyjne otrzymali:
Mieczysław Struk – marszałek województwa pomorskiego, Prezes Honorowy PROT,
Marta Chełkowska – dyrektorka Departamentu Turystyki UMWP, prezeska PROT,
Tomasz Kloskowski – wiceprezes PROT, prezes Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy w Gdańsku,
Bogdan Donke – wiceprezes PROT,
Joanna Orłowska – skarbniczka PROT,
Małgorzata Hudyma – dyrektorka Zagranicznego Ośrodka Polskiej Organizacji Turystycznej w Sztokholmie.
Ponadto, Marta Chełkowska za swoją pracę i zaangażowanie została odznaczona przez marszałka województwa pomorskiego Medalem „De nihilo nihil fit”, natomiast tytuły Członków Honorowych PROT przyznano Krystynie Hartenberger-Pater i Wojciechowi Kreftowi, którzy w przeszłości pełnili funkcję dyrektorów biura PROT.
źródło: pomorskie.eu
ZWRP włącza się kampanię profrekwencyjną i zachęca do wzięcia udziału w wyborach. Już 15 października ważny dzień dla Polaków!