fbpx
100-tysięczny pasażer na lotnisku Olsztyn-Mazury na zakończenie wakacji
100-tysięczny pasażer na lotnisku Olsztyn-Mazury na zakończenie wakacji
11 września 2023
Warmińsko-mazurska nagroda przyjaciela zwierząt
Warmińsko-mazurska nagroda przyjaciela zwierząt
24 września 2023
Pokaż wszystkie

Święto tańca podczas Forum Kultury Warmii i Mazur

Święto tańca podczas Forum Kultury Warmii i Mazur

– Mamy wrażenie, że te zwycięstwa, wszystkie liczne nagrody oni wygrywali w naszym imieniu – mówił gospodarz wydarzenia marszałek Gustaw Marek Brzezin.

Forum Kultury Warmii i Mazur „…po słonecznej stronie ulicy” już po raz siódmy było spotkaniem entuzjastów, twórców, artystów, animatorów, menadżerów i mecenasów kultury. W tym roku wyjątkowo barwne, wręcz egzotyczne z uwagi na bohaterów, przedstawicieli świata tańca, zaproszonych przez marszałka województwa Gustawa Marka Brzezina, by wspólnie świętować 50-lecie powstania Amatorskiego Klubu Tańca Towarzyskiego MIRAŻ i powstania tańca towarzyskiego w Olsztynie.

To ludzie, którzy wytańczyli świat – sobie, swoim wychowankom i następcom, a także wszystkim nam, ich miłośnikom, widzom, mniej lub bardziej umiejętnym naśladowcom – mówił podczas spotkania Gustaw Marek Brzezin. – Bo to też dzięki nim Olsztyn stał się sławny jako polska stolica tańca.

O historii Mirażu opowiadał wyświetlany podczas spotkania film „Wytańczyć świat – olsztyński fenomen” według scenariusza i w reżyserii Barbary Fedoniuk. Film o wolności, kolorach i radości, mimo szarości świata wokół.

– Miraż to zjawisko artystyczno-socjologiczne, ponadpokoleniowe, unikatowe nie tylko w skali naszego kraju – mówił marszałek Brzezin. – Wielu z bohaterów tego filmu kontynuowało kariery poza Polską, odnosiło spektakularne sukcesy i nadal funkcjonuje w świecie tańca, ale wielu wybrało do życia właśnie Olsztyn, Warmię, Mazury, Powiśle. Bardzo im za to dziękuję.

Prowadzący galę Bogumił Osiński zaprosił do współprowadzenia Iwonę Pavlović, która była też aranżerką tanecznych występów. Artystycznym występem publiczność rozbawił Ireneusz Krosny. Pełną wspomnień, anegdot i wzruszeń rozmowę z bohaterami moderował Krzysztof Wasilewski.

Marszałek uhonorował też osobowości taneczne. Oto wyróżnieni:
– Agustin Marek Egurrola – wielokrotny mistrz Polski w tańcu, osobowość medialna, choreograf, juror wielu programów telewizyjnych,
– Ewa Cichocka – tancerka Mirażu, wokalistka Czerwonego Tulipana, aktorka,
– Elżbieta Fabisiak – ambasadorka kultury tanecznej w Olsztynie,
– Karolina Felska – 20-krotna mistrzyni Polski w tańcu towarzyskim, wielokrotna finalistka mistrzostw świata i Europy,
– Mariola Free – tancerka Mirażu, promotorka i sponsorka polskich par tanecznych na turniejach tańca w Europie i na świecie,
– Piotr Galiński – kreator pionierskiego Olsztyńskiego Teatru Tańca i twórca niepowtarzalnych choreografii w widowiskach tanecznych,
– Anna Głogowska – mistrzyni tańca, aktorka, prezenterka telewizyjna,
– Marzena Górska – realizatorka kilkudziesięciu programów tanecznych w TVP i popularyzatorka polskiego tańca,
– Iwona Pavlović – ambasadorka tańca towarzyskiego w mediach i jurorka programu „Taniec z gwiazdami”,
– Paweł Karpiński – reżyser jedynej serii Grand Prix Par Zawodowych w tańcu towarzyskim w Polsce,
– Krzysztof Wasilewski – 20-krotny mistrz Polski w tańcu towarzyskim, wielokrotny finalista mistrzostw świata i Europy,
– Antoni Czyżyk – trener i międzynarodowy sędzia taneczny, organizator turniejów rangi mistrzowskiej i międzynarodowej, m. in. Festiwalu Baltic Cup, prezes Polskiego Związku Sportu Tanecznego.

źródło: warmia.mazury.pl


ZWRP włącza się kampanię profrekwencyjną i zachęca do wzięcia udziału w wyborach. Już 15 października ważny dzień dla Polaków!