fbpx
Dodatkowe wsparcie dla JST. Pieniądze dla województwa świętokrzyskiego
11 października 2022
Świętokrzyskie chce chronić rolników przed nieuczciwymi praktykami
31 października 2022
Pokaż wszystkie

Świętokrzyskie inwestuje w zieleń

45 samorządów oraz instytucji przystąpiło do projektu zakupu drzew i krzewów miododajnych, które zostaną posadzone na terenach zielonych dostępnych publicznie w województwie świętokrzyskim. Dziś w Filharmonii Świętokrzyskiej marszałek Andrzej Bętkowski oraz członek Zarządu Marek Jońca podpisali umowy z przedstawicielami 19 gmin oraz samorządowych jednostek. W wydarzeniu uczestniczył przewodniczący Komisji Rolnictwa i Ochrony Środowiska Sejmiku Województwa Artur Konarski.

 

 

– W tym roku zabezpieczyliśmy na posadzenie krzewów 60 tysięcy złotych. Od 3 lat prowadzimy akcję nasadzeń roślin miododajnych w regionie. Dziś podpisujemy umowy z tymi, którzy zdecydowali się przyłączyć do naszej akcji. Wspólnie chcemy odbudować roślinność i dać pokarm owadom zapylającym – mówił marszałek Andrzej Bętkowski.

 

Tegoroczna akcja jest kontynuacją działań zapoczątkowanych w 2020 roku. Samorząd Województwa Świętokrzyskiego przy współfinansowaniu przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach za kwotę 115 824,06 zł zakupił już i posadził wspólnie z samorządami gminnymi i samorządowymi jednostkami organizacyjnymi 3 131 drzew oraz 6 095 krzewów miododajnych, zwiększając tym samym powierzchnię terenów zielony służących jako baza pożytkowa dla pszczół i innych zapylaczy, a także przyczyniając się do zwiększenia powierzchni terenów rekreacyjnych, służących społeczeństwu do wypoczynku i kontaktu z naturą.

 

– Przestrzenie publiczne na terenie świętokrzyskich gmin wypięknieją i będą obsadzone w rośliny miododajne. Cieszymy się, że z roku na rok przybywa samorządów, które decydują się na dołączenie do naszej akcji – dodaje członek Zarządu Marek Jońca.

 

Województwo świętokrzyskie od 3 lat cyklicznie jako jedno z pierwszych województw w Polsce realizuje projekt zwiększenia powierzchni pożytków pszczelich poprzez nasadzenia drzew i krzewów miododajnych na terenach zielonych ogólnie dostępnych. Działanie to wychodzi naprzeciw zapisom Europejskiego Zielonego Ładu oraz Unijnej Strategii Bioróżnorodności 2030, zakładającej m.in. posadzenie 3 mld drzew oraz powstrzymanie i odwrócenie procesu spadku ilości owadów zapylających.

 

Umowy w dniu 25 października 2022 r. podpisały:

 

Gmina Stąporków

Gmina Kazimierza Wielka

Gmina Klimontów

Gmina Kluczewsko

Gmina Końskie

Gmina Krasocin

Gmina Lipnik

Gmina Mirzec

Gmina Morawica

Gmina Obrazów

Gmina Oksa

Gmina Sobków

Gmina Wodzisław

Gmina Wojciechowice

Gmina Zawichost

Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie

Muzeum Wsi Kieleckiej w Kielcach

Świętokrzyskie Centrum Rehabilitacji w Czarnieckiej Górze

Wojewódzki Dom Kultury im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach

Źródło i foto: swietokrzyskie.pro