fbpx

Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze jeszcze bardziej nowoczesny

Lubuskie szkoły zawodowe po nowemu
Lubuskie szkoły zawodowe po nowemu
24 września 2023
Nagrody Gospodarcze Marszałka Województwa Lubuskiego wręczone
8 października 2023
Pokaż wszystkie

Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze jeszcze bardziej nowoczesny

W piątek 29 września 2023 r. w Szpitalu Uniwersyteckim odbyło się uroczyste otwarcie budynku Klinicznego Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii oraz Klinicznego Oddziału Okulistyki wraz z poradniami.

– To jedno z najważniejszych przedsięwzięć szpitala, obok termomodernizacji i budowy Centrum Zdrowia Matki i Dziecka. Bez oddziału intensywnej terapii nic nie działa, a w lecznicy znajduje się przecież jedyne w województwie centrum urazowe. Musimy wykonać tę modernizację nie tylko po to, aby sprostać standardom europejskim, ale przede wszystkim, aby poprawić dostępność pacjentów do leczenia – mówiła o inwestycji marszałek Elżbieta Anna Polak.

W lutym 2022 r. ruszyła rozbiórka szpitalnego łącznika przy ul. Wazów. Wtedy w informację, że już jesienią 2023 r. w jego miejscu pojawi się nowy pięciokondygnacyjny budynek dla OIOM-u i okulistyki, wiele osób mogło wątpić. Ale inwestycja przebiegła sprawnie i zakończyła się w terminie. W piątek 29 września odbyło się uroczyste oddanie budynku do użytku. Teraz zostanie dokończone jego wyposażanie, a lekarzy czeka przeprowadzka.

Marszałek Elżbieta Anna Polak w trakcie uroczystości podkreśliła, że nowa siedziba Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii była bardzo wyczekiwaną inwestycją, ważną z punktu widzenia działalności szpitala. – Mamy to, na co czekaliśmy tak długo. Bardzo serdecznie gratuluję zarządowi szpitala. Myślę, że w tym gronie wszyscy jesteśmy pewni, że szpital zasługuje na każde pieniądze. Ostatnio płyną tutaj szerokim strumieniem. Termomodernizacja – ponad 60 mln, Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, sprzęt wysokospecjalistyczny i w końcu ten OIOM, o który zabiegaliście już ponad 10 lat temu. Szpital ma w tej chwili 700 łóżek, ale bardzo często pacjenci tutaj zaczynają albo kończą swój pobyt, dlatego musimy mieć najlepszy OIOM, lepszy od innych. Dlatego gratuluję serdecznie i bardzo się cieszę, że pieniądze z Unii Europejskiej były dostępne w tym czasie, kiedy były tak bardzo potrzebne – 38 mln złotych to sporo. Myślę, że będzie jeszcze więcej. Cieszę się, że mieszkańcy nie tylko Zielonej Góry, ale i całego naszego regionu będą mieli lepsze warunki do leczenia i większe szanse na życie. Nie ma nic ważniejszego niż zdrowie i jakość życia. Chyba już cała Polska o tym wie, że w Lubuskiem jest to nasz priorytet – mówiła marszałek.

Zdaniem Elżbiety Anny Polak szansą na kolejne projekty w szpitalu jest Krajowy Plan Odbudowy, którego Polska wciąż nie uruchomiła: – To 36 mld euro. Ten program miał spowodować uodpornienie ochrony zdrowia w całej Europie, bo pandemia obnażyła deficyty ochrony zdrowia w całej Europie.

– Tej inwestycji od samego jej początku towarzyszył cały szereg różnego rodzaju problemów. Myślę, że wszyscy, którzy mają z nią bezpośredni związek, bardzo dobrze to pamiętają. Od przetargów, które nam się trochę przeciągały, po pandemię, która spowodowała różnego rodzaju perturbacje. Dlatego duży szacunek dla firmy, która realizuje inwestycję, bo poradziła sobie z tymi wszystkim problemami. Chcę przy tej okazji podziękować całemu personelowi szpitala. W szczególności działowi inwestycji i remontów z z Pawłem Urbańskim na czele. Nie tylko lekarze, ale i przyszli studenci mają stworzoną świetną bazę do tego, żeby się rozwijać. Od samego początku powtarzaliśmy, że aby się rozwijać, żeby szpital mógł realizować wysoko specjalistyczne zabiegi, niezbędna jest dobra anestezjologia. Mamy kadrę, brakowało infrastruktury. Myślę, że teraz wszyscy są szczęśliwi. Wszystkim bardzo dziękuję. Mamy kolejną szansę na dalszy rozwój Szpitala Uniwersyteckiego – podsumował dr Marek Działoszyński, prezes Szpitala Uniwersyteckiego.

Inwestycja gotowa na czas, mimo pandemii i wojny na wschodzie

Wykonawcą budowy była firma Berger Bau. Jej prezes, Tomasz Lorkowski przyznał, że inwestycja była realizowana w specyficznym okresie – pandemii COVID-19. W międzyczasie wybuchła również wojna w Ukrainie, która miała wpływ na rynek budowlany i inwestycyjny. – Wydawało nam się, że na początku inwestycji wychodzimy z największych problemów. Wtedy nastąpiła wojna za naszą wschodnią granicą, którą ciągle mamy. Nie obyło się bez negatywnych skutków dla branży budowlanej. Niemniej jednak, biorąc pod uwagę, że inwestorem był dużej klasy specjalista, cały zespół, chciałbym podziękować za przygotowanie i przeprowadzenie tej inwestycji w sposób bardzo profesjonalny. Chciałbym również podziękować zespołowi Berger Bau za zaangażowanie, naszym podwykonawcom, kontrahentom, projektantowi. Udało nam się w przeciągu niepełnych dwóch lat wykonać inwestycję w formule „zaprojektuj i wybuduj”, co w mojej ocenie jest bardzo dobrym wynikiem – mówił prezes Berger Bau.

Kierownik Klinicznego Oddziału Okulistyki, dr Krzysztof Szmatłoch mówił, że dzięki wybudowaniu nowego obiektu szpital jest w stanie dorównać największym ośrodkom okulistycznym znajdującym się w województwie wielkopolskim czy dolnośląskim. – Każda inwestycja taka jak ta, przybliża nas do wyrównania poziomu, co jest nam bardzo potrzebne, ponieważ jesteśmy niewielkim województwem i dużych ośrodków klinicznych jest stosunkowo mało. Lubuska okulistyka nigdy nie miała tak nowoczesnego oddziału, który składa się z 22 łóżek, pełnej bazy diagnostyczno-leczniczej, dwóch bloków operacyjnych. Czas realizacji zadania osobiście mnie zaskoczył i zasługuje na najwyższe uznanie. Chciałem podziękować w imieniu całego personelu medycznego i administracyjnego na oddziale. Myślę, że będę również wyrazicielem zadowolenia pacjentów, którzy w stresujących niekiedy chwilach będą mieli lepsze warunki pobytowe. Nie należy zapomnieć również o studentach, którzy do tej pory mieli nie najlepsze warunki do kształcenia, ale od tej chwili jest dla nich przygotowana infrastruktura. Postaramy się nie zawieść zaufania, chociaż jak wiadomo, same budynki i nawet najlepszy sprzęt, nie leczą. Potrzebni są lekarze, będzie to kolejny etap wysiłków nas wszystkich – powiedział szef zielonogórskiej okulistyki.

Anestezjologia i intensywna terapia też zmienia się dla dobra pacjentów

Oddanie do użytku nowego budynku szpitala poprawi również warunki leczenia pacjentów Klinicznego Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii, o czym mówił jego kierownik, dr Bartosz Kudliński: – W 1991 roku, gdy po raz pierwszy przyszedłem do szpitala, intensywna terapia była tam, gdzie teraz dr Bywalec ma centralną endoskopię przewodu pokarmowego. Mój wieloletni opiekun i mentor, dr Kościelniak, nauczył mnie wtedy jednej rzeczy – że dobro pacjenta jest dobrem najwyższym. Pandemia bardzo mocno mi to uświadomiła. Dziękuję wam wszystkim tu obecnym.

Dr Kudliński dodał, że personel szpitala już wcześniej przygotowywał się do rozwoju anestezjologii i intensywnej terapii – kształcił się i rozwijał różne procedury. – Pani marszałek powiedziała, że teraz nasza praca dopiero się zacznie i chciałem powiedzieć, że tak będzie. Chcemy ruszyć tak dobrze dla pacjentów, dla wszystkich koleżanek i kolegów, dla każdego oddziału zabiegowego, dla zarządu, dla całego społeczeństwa, żeby to, czym dysponujemy, czego się nauczyliśmy, służyło wam. I zrobimy to – przekonywał lekarz.

Podziękowania dla kierowników działów i ich zespołów

Główny specjalista ds. rozwoju szpitala Sebastian Ciemnoczołowski (także radny województwa lubuskiego) szczególnie gorąco dziękował osobom, które mają znaczący udział w realizacji inwestycji, a ich na co dzień nie widać. Wymienił tu Pawła Urbańskiego – kierownika Działu Inwestycji i Remontów. – Podziękowania też dla całego zespołu! – powiedział S. Ciemnoczołowski i złożył też podziękowania Magdalenie Klekiel – kierownik Działu Aparatury Medycznej, Agnieszce Antoszków – kierownik Działu Administracyjno-Gospodarczego, Joannie Piotrowskiej – kierownik Działu Zamówień Publicznych, Jarosławowi Bąkowi – kierownikowi Działu Zaopatrzenia Medycznego, Joannie Radzio-Sanowskiej – kierownik Działu Informatyki, Pawłowi Niedźwiedzkiemu – kierownikowi Działu Eksploatacji.

Sebastian Ciemnoczołowski zwrócił też uwagę, że jest teraz szansa, iż zwolni się budynek „E” i będzie można z powrotem przenieść tu administrację, która dziś pracuje poza szpitalem, co jest kosztowne. – I tak przy okazji udała się kolejna rzecz. Jesteśmy skazani na sukces! – dodał S. Ciemnoczołowski.

Przebudowa i modernizacja Klinicznego Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii oraz Klinicznego Oddziału Okulistyki w Szpitalu Uniwersyteckim w Zielonej Górze

Całkowita wartość projektu – (wydatki ogółem) – 45 378 787,44 PLN,
Wydatki kwalifikowalne – 45 255 787,44 PLN
Dofinansowanie: 42 604 182,74 PLN, w tym środki z UE – 38 056 095,80 PLN oraz Budżet Państwa – 4 548 086,94 PLN
Dotacja z budżetu Województwa Lubuskiego – 2 418 335,00 PLN
Wkład własny: 356 269,70 PLN

Przeniesienie oddziału intensywnej terapii pozwoli na:

  • Dostosowanie oddziału do wymogów rozporządzenia MZ w sprawie standardu organizacyjnego opieki zdrowotnej w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii
  • Zwiększenie liczby łóżek z 10 do 17
  • Poprawę warunków dla pacjentów
  • Poprawę warunków pracy personelu
  • Wzrost bezpieczeństwa usług medycznych
  • Wydzielenie pediatrycznych łóżek OIT dla dzieci: po zabiegach okulistycznych i laryngologicznych, po poważnych urazach celem ustabilizowania przed przekazaniem do Centrum Zdrowia Matki i Dziecka

Przeniesienie oddziału okulistyki i poradni z budynku E pozwoli na:

  • Poprawę warunków leczenia pacjentów
  • Poprawę warunków pracy personelu
  • Poprawę dostępu do diagnostyki
  • Zwiększenie liczby łóżek z 20 do 22
  • Wydzielenie łóżek pediatrycznych
  • Zwiększeniem liczby sal operacyjnych

Nowy budynek – 5 kondygnacji użytkowych:

Parter: obszerny hol, windy, zespół szatni dla personelu i studentów
Wyższy parter: sala gimnastyczna dla Pododdziału Rehabilitacji Neurologicznej
Poziom + 1: Kliniczny Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii (sale łóżkowe z punktami pielęgniarskimi, zaplecze logistyczne, sanitarne i magazynowe, pokoje lekarskie.
Poziom + 2: poradnia okulistyczna, poczekalnia, punkt rejestracyjny, sanitariaty
Poziom + 3: Kliniczny Oddział Okulistyki (sale łóżkowe, centralnie położony punkt pielęgniarski, gabinety, pokój badań z ciemnią, zaplecze socjalne i sanitarne).
Poziom +4: blok operacyjny oraz 10-stanowiskowa sala z zapleczem

Zakres prac obejmował m.in. wyburzenie istniejącego budynku i łącznika oraz wewnętrznej klatki schodowej, przebudowę istniejącego OIOM-u, budowę nowego budynku, przebudowę pomieszczeń piwnic w budynku B pod potrzeby węzła, pomieszczenia gazów medycznych i pomieszczenia technicznego.

źródło: lubuskie.pl


ZWRP włącza się kampanię profrekwencyjną i zachęca do wzięcia udziału w wyborach. Już 15 października ważny dzień dla Polaków!