fbpx
Wielkopolska – idealna na jesień! Powiat pleszewski
24 września 2023
Gniezno – ostatnie porozumienie ZIT podpisane!
8 października 2023
Pokaż wszystkie

Teatr Wielki w Poznaniu po remoncie

Wielki remont sceny i jej otoczenia w Teatrze Wielkim im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu zakończony. Kosztował ponad 40 milionów złotych. Jest spektakularnie, ale również bezpiecznej oraz ekonomiczniej i bardziej ekologicznie.

Nowe oblicze serca opery zaprezentowała Renata Borowska – Juszczyńska, Dyrektor Teatru Wielkiego wraz z Markiem Woźniakiem, Marszałkiem Województwa Wielkopolskiego podczas specjalnego pokazu 28 września 2023 r., prezentującego możliwości wyremontowanej sceny. Spotkanie zgromadziło artystów, osoby zaangażowane w remont oraz przyjaciół opery.

Dziś mamy finał długo oczekiwanej inwestycji. Efekt wygląda imponująco! Mieliśmy obawy, czy ta realizacja się uda, bo była bardzo kosztowna, bardzo trudna w wymiarze technicznym, organizacyjnym i wykonawczym. Dopełnia ona wcześniejsze działania inwestycyjne w tym obiekcie. Takie okresy przerwy na remont bywają dla podobnych miejsc niszczące. Szczęśliwie, tutaj tak się nie stało, a to dzięki aktywności Dyrekcji i całego Zespołu. Z naszą pomocą grali Państwo w różnych miejscach, m.in. w przestrzenie MTP. Dzięki tej artystycznej ciągłości instytucja nie tylko przetrwała, ale jest w dobrej formie. Po drodze zdobywała nagrody czy korzystała z nowoczesnych technologii online, by być w kontakcie ze swoją publicznością. Dziś możemy już powiedzieć, że to szczęśliwy powrót – powrót do normalnej działalności w oparciu o zupełnie nową przestrzeń sceniczną, bezpieczną dla wszystkich, którzy tam będą pracować i też bardziej spektakularną dla odbiorców. Sam jestem niecierpliwy, żeby zobaczyć i posłuchać, jakie możliwości ma ta scena. Myślę, że będzie to jedna z najlepszych przestrzeni w Polsce i szerzej. Przypomnę, że całą tę realizację udało się sfinansować – po połowie – z budżetu Samorządu Województwa Wielkopolskiego i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Życzę Teatrowi i jego publiczności pięknego sezonu artystycznego, który już za progiem! – powiedział Marszałek Marek Woźniak.

Obecnie poznańska opera dysponuje jednym z najnowocześniejszych rozwiązań scenicznych – doskonałym systemem oświetleniowym i nagłośnieniowym oraz tzw. techniką sceny. Są to rozwiązania niespotykane w teatrach operowych na świecie. Podkreślając rozmiar przeprowadzonych prac, Dyrektor Renata Borowska – Juszczyńska poinformowała, że w okolicach sceny wnętrze gmachu pod Pegazem zostało wymienione całkowicie, od piwnic po dach.

Nowy sezon – któremu przyświeca hasło „Powroty” – otworzy nie jedno przedstawienie, a festiwal, któremu patronować będzie Stanisław Moniuszko. Festiwal Moniuszki to nowa propozycja dla miłośników opery, która nawiązuje do bogatej sceny w stolicy Wielkopolski. Pierwsza edycja Festiwalu będzie różnorodna. Stęsknionych za sceną przy Fredry czeka „Straszny dwór” (od 6 do 8 października) pod batutą włoskiego dyrygenta Marco Guidariniego, który – tak, jak reżyserka przedstawienia, Ilaria Lanziono – jest wielbicielem twórczości Moniuszki.

Od nowego sezonu artystycznego dyrektorem muzycznym opery będzie Jacek Kasprzyk, a pierwszym dyrygentem Marco Guidarini.

Teatr Wielki w Poznaniu jest instytucją kultury Samorządu Województwa Wielkopolskiego. W tym roku marszałkowskie dotacje na funkcjonowanie opery wynoszą 35 milionów złotych.

źródło: umww.pl


ZWRP włącza się kampanię profrekwencyjną i zachęca do wzięcia udziału w wyborach. Już 15 października ważny dzień dla Polaków!