Już niedługo Dolnośląski Kongres Samorządowy
26 lutego 2024Rusza druga edycja konkursu na Wydarzenie Muzealne Roku
11 marca 2024Uzdrowiska przyciągające klimatem, największe ośrodki narciarskie, malownicze górskie szczyty, trasy zjazdowe i biegowe, tajemnicze podziemia, najwięcej w Polsce zamków i pałaców – przez 5 zimowych weekendów reprezentanci regionu zapraszali do odkrywania i odwiedzania Dolnego Śląska w ramach akcji „Dolnośląska Zima”. Przyszedł czas na podziękowania naszym partnerom za udział w zimowej akcji.
W pięciu miejscach Dolnego Śląska: Karpaczu, Szklarskiej Porębie – Polanie Jakuszyckiej, Zieleńcu, Czarnej Górze i Świeradowie-Zdroju, przez kolejne weekendy ferii zimowych, stawało pełne atrakcji dolnośląskie miasteczko. Jego gospodarzami byli reprezentanci największych i najciekawszych atrakcji turystycznych. Wszystko po to, by zaprezentować region w pigułce. Organizator akcji – Samorząd Województwa Dolnośląskiego zadbał o to, by każdy wyszedł zadowolony i z regionalną pamiątką.
Warsztaty edukacyjne, animacje dla dzieci, zimowe aktywności, degustacje dolnośląskich smakołyków, konkursy z nagrodami – na odwiedzających czekała cała masa niespodzianek. Wśród prezentowanych atrakcji znalazły się, m.in. Stawy Milickie, które sprawiły, że można było rozsmakować się w regionalnej kuchni. Serwowali bigos rybaka, pierogi z karpiem czy smakowitą zupę rybną. Poszukiwania ukrytego kruszcu przygotowała Kopalnia Złota w Złotym Stoku, a Kopalnia Uranu w Kletnie zaprezentowała kilkadziesiąt odmian minerałów. Twierdza Srebrna Góra zrobiła pokaz wystrzałów z broni czarnoprochowej, Stara Kopalnia w Wałbrzychu czekała z kopalnianym quizem i rozgrzewającą herbatą o wdzięcznej nazwie „Gorąca Barbara”, zaś Jaskinia Niedźwiedzia oczarowała historiami.
Wielu zainteresowało obserwowanie przez mikroskop barwnych skał i minerałów z Kopalni Niklu, Chryzoprazu i Opalu w Szklarach, warsztaty czerpania papieru z Muzeum Papiernictwa oraz zabawa w młodego zdobnika, prowadzona przez reprezentantki Huty Julia. Wielbicieli spędzania czasu po królewsku Zamek Międzylesie zaprosił do przymierzenia zbroi rycerskiej, Zamek Książ do poszukiwania pereł Księżnej Daisy, Zamek Czocha realizował pragnienia przybyłych, serwując eliksiry na zdrowie, miłość, szczęście czy bogactwo, a Zamek Grodziec zachęcał do stworzenia makiety zamku i poznania historii twierdzy na wygasłym wulkanie, prezentując przy tym widowiskowe wybuchy wulkanu.
– Nie szukajcie daleko, najlepsza zima jest u nas, na Dolnym Śląsku. Tutaj znajdziecie mnóstwo propozycji na aktywne i rodzinne spędzanie wolnego czasu. Narty zjazdowe, biegowe, frajda na sankach czy górskie wyprawy. U nas możecie skorzystać z każdej zimowej aktywności, a dodatkowo zobaczycie największą w Polsce liczbę zamków i pałaców oraz odkryjecie (dobre na każdą pogodę!) tajemnicze podziemia – dodaje członek zarządu województwa, Krzysztof Maj.
Każde z wydarzeń „Dolnośląskiej Zimy” było doskonałą okazją do tego, by mówić o bezpieczeństwie w górach. Wspólnie z karkonoską oraz sudecką grupą GOPR organizatorzy apelowali, by zdobywać #GóryBezBrawury. Dlatego podczas eventów odbywały się pokazy ratownictwa górskiego oraz przypominano najważniejsze zasady odpowiedzialnych górskich wędrówek.
Na tym jednak nie koniec! Silnie wybrzmiewały również pozostałe akcje Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, promujące dolnośląskie podziemia, czyli #ZgłębiajTajemnice oraz podkreślanie historii i uroków regionalnych zamków i pałaców, a więc kampania #PoKrólewsku.
Śnieg stopniał, temperatura na Dolnym Śląsku chwilami bywa wręcz wiosenna. To doskonały moment, by zaczerpnąć z zebranych podczas Dolnośląskiej Zimy inspiracji i już teraz zaplanować swoją wyprawę na tajemniczy Dolny Śląsk. Zapraszamy!
umwd.dolnyslask.pl