fbpx
Warmińsko-mazurska Gala Sportu 2021
17 września 2021
Racjonalna gospodarka jeziorami. Echa z konferencji w Olsztynie
8 października 2021
Pokaż wszystkie

Tydzień Cittaslow na Warmii i Mazurach

Jak co roku we wrześniu polskie miasta należące do sieci Cittaslow świętują tydzień Cittaslow. Dla mieszkańców i turystów przygotowano jarmarki, imprezy kulturalne, rekreacyjne i sportowe. Uwieńczeniem tygodniowego świętowania będzie Niedziela Cittaslow (26 września).

Podczas organizowanych wydarzeń, wpisujących się w styl życia w duchu slow, nie zabraknie promowania lokalnej produkcji i rzemiosła, edukacji, twórczości artystycznej, sztuki kulinarnej i aktywnego wypoczynku. Dobra zabawa dla dzieci i dorosłych gwarantowana.

Stałym elementem wydarzeń w poszczególnych miastach będą konkursy i zabawy związane z ideą i symboliką Cittaslow, w szczególności z pomarańczowym ślimakiem, będącym symbolem ruchu:

– w Lidzbarku Warmińskim zaplanowano wspólne tworzenie pocztówek i zakładek do książek z motywem ślimaka

– w Jezioranach – warsztaty plastyczne dla dzieci i młodzieży, których motywem przewodnim będzie ślimak,

– w Węgorzewie – konkurs na najbardziej kreatywnego ślimaka,

– w Rynie – konkurs plastyczny „Ślimak w krajobrazie Rynu” i zawody strzeleckie o statuetkę ślimaka Cittaslow,

– w Szczytnie – zajęcia literackie „Ślimak, ślimak pokaż książki” i grę terenową „Gdzie jest ślimak?”,

– w Bisztynku – warsztaty tworzenia ślimaków z gliny.

Wśród licznych innych wydarzeń uwagę zwracają te związane z tradycjami kulinarnymi regionu, m.in.: III Regionalne Święto Jabłka w Lubawie, Święto Pieczonego Ziemniaka w Nowym Mieście Lubawskim czy spotkanie z Joanną Grzegorczyk-Wosiek, autorką bloga „Przepisy ze śpiewnika”, w Lidzbarku Warmińskim. Z kolei Bisztynek zaprasza na Piknik Napoleoński.

Bogata będzie oferta wydarzeń muzycznych. Dość wspomnieć choćby o koncertach arii operowych w ramach I Międzynarodowego Warmińsko-Mazurskiego Kursu Wokalnego w Lidzbarku Warmińskim; koncercie zespołu Dobre Wino podczas I Muzycznych Zaułków Barczewa; Festiwalu Pieśni Wędrownych w Ornecie, koncercie jazzowym w Biskupcu, występach warmińskiego barda Apolinarego POlka i zespołu Pro Musica Antiqua w Jezioranach.

To oczywiście tylko część propozycji, z których można skorzystać. Ich szczegółowy wykaz zamieszczony został na stronie www.cittaslowpolska.pl . Bieżące informacje również na profilu Facebook/cittaslowpolska

źródło: warmia.mazury.pl