Razem dla opolskiej turystyki
15 maja 2023Jak zwiększyć poziom finansowania świadczeń zdrowotnych
18 maja 2023Konkurs aktywizujący mieszkańców wsi do podejmowania inicjatyw w zakresie rozwoju obszarów wiejskich z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Trudno się temu dziwić – to dla sołectw okazja nie tylko do zdobycia nagród finansowych, ale także pochwalić się zrealizowanymi projektami. Organizatorem konkursu jest Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów, a partnerem ZWRP.
Do udziału w konkursie „Fundusz sołecki – najlepsza inicjatywa” było zaproszone każde sołectwo w Polsce, które w latach 2010-2022 zrealizowało projekt sfinansowany z funduszu sołeckiego. Ważne było jednak, aby pieniądze wykorzystane z funduszu sołeckiego oraz suma środków własnych przeznaczonych do realizacji zgłaszanej inicjatywy nie były mniejsze niż 40% wartości zrealizowanego projektu. Ponadto przedsięwzięcie musiało być zakończone, ale mogło być realizowane etapami przez kilka wcześniejszych lat. Szczególnie cenne i doceniane były działania, które zaktywizowały mieszkańców współpracujących międzypokoleniowo na rzecz rozwoju swojej miejscowości w wymiarze społecznym lub infrastrukturalnym.
Podsumowanie konkursu na najlepszy projekt z funduszu sołeckiego
Gala, podczas której podsumowano konkurs, odbyła się w ramach konferencji dotyczącej Marszałkowskiej Inicjatywy Sołeckiej, zorganizowanej przez Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego w budynku Filharmonii w Opolu, 15 maja bieżącego roku.
Gospodarzem wydarzenia był marszałek województwa opolskiego, Andrzej Buła. Wśród gości wydarzenia byli także wicemarszałek Opolszczyzny Zbigniew Kubalańca i przedstawiciele opolskich sołectw. Związek Województw Rzeczpospolitej Polskiej reprezentował dyrektor biura, Jakub Mielczarek.
Gości wydarzenia przywitał marszałek Andrzej Buła, który o sołeckich inicjatywach powiedział w kontekście swojego regionu. Budżet województwa wsparł w ciągu trzech lat 1006 opolskich sołectw na łączną kwotę 5,4 mln złotych. Każde z nich otrzymało po 5 tysięcy złotych. Skorzystały wszystkie uprawnione gminy. Dzięki MIS w latach 2020 – 2022 zrealizowano projekty o łącznej wartości 9,7 mln złotych.
– Marszałkowska Inicjatywa Społeczna pokazała aktywność sołtysów, mieszkańców i lokalnych liderów, którzy sami wskazywali, na co chcą wydać pieniądze w swoich małych ojczyznach. Warto podkreślić, że wykonali wiele prac własnymi siłami, co obniżyło końcowe koszty projektów. Powstały piękne place wiejskie, miejsca rekreacji i integracji, doposażone zostały świetlice wiejskie, w centrach wsi pojawiły się nowe nasadzenia, piękne rośliny czy ławki. – mówił z dumą marszałek.
Co realizują sołectwa
W ramach projektów zrealizowanych w ramach MIS są np. zagospodarowanie rekreacyjnego terenu przy szkole i przedszkolu z prężnie działającą siłownią zewnętrzną, nowe ogrodzenie placu zabaw, służące większemu bezpieczeństwu dzieci czy wyremontowana kuchnia w jednym z opolskich oddziałów OSP.
Za przedsięwzięciem i konkursem stoją także inne cele. To prezentacja dobrych praktyk, wymiana doświadczeń, promocja wsi jako miejsca do życia i rozwoju społeczno-zawodowego. Dzięki tym działaniom możliwe jest także upowszechnianie wiedzy w zakresie planowania rozwoju lokalnego z uwzględnieniem potencjału ekonomicznego, społecznego i środowiskowego danego obszaru. Co więcej, w efekcie podnosi się świadomość i kształtują postawy ekologiczne wśród mieszkańców wsi.