
Monitoring Europejskiej Karty Samorządu Lokalnego w Polsce – spotkanie delegacji Rady Europy z przedstawicielami samorządów
3 czerwca 2025W Brukseli o przyszłości regionów – zakończyło się dwudniowe posiedzenie Europejskiego Komitetu Regionów

26–27 czerwca w Brukseli odbyło się dwudniowe posiedzenie Europejskiego Komitetu Regionów (KR), podczas którego samorządowcy z całej Unii Europejskiej – w tym silna reprezentacja z Polski – debatowali nad przyszłością polityki spójności oraz rolą regionów w kluczowych procesach transformacyjnych Wspólnoty. Obrady odbywały się w kontekście kończącej się kadencji Parlamentu Europejskiego i oczekiwań wobec nowej Komisji Europejskiej.
Jednym z najważniejszych punktów sesji była wspólna deklaracja 14 państw członkowskich, w tym Polski, która trafiła do Komisji Europejskiej. Samorządowcy wezwali w niej do utrzymania silnej, tradycyjnej polityki spójności po 2027 roku – jako narzędzia zmniejszającego różnice rozwojowe i budującego odporność regionów. Dokument został zainicjowany przez Grupę Wiceprzewodniczących KR z Europy Środkowo-Wschodniej.
Silny głos w tej sprawie zabrzmiał również ze strony marszałków województw. Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl, przypomniał, że środki unijne w ramach polityki spójności mają bezpośrednie przełożenie na poprawę jakości życia mieszkańców. „Nie możemy dopuścić do jej marginalizacji – szczególnie w czasie, gdy Europa mierzy się z nowymi wyzwaniami, jak zielona i cyfrowa transformacja czy wzmocnienie obronności” – podkreślił Ortyl w swoim wystąpieniu plenarnym.
Reprezentująca Małopolskę w Komitecie Regionów Marta Malec-Lech zaakcentowała natomiast znaczenie współpracy międzynarodowej między regionami i konieczność włączenia samorządów w kształtowanie kierunków rozwoju Wspólnoty. Zwróciła też uwagę na dobre praktyki regionów takich jak Małopolska, które od lat efektywnie wykorzystują fundusze UE do realizacji projektów z zakresu edukacji, transportu, ochrony zdrowia czy środowiska.
Podczas obrad poruszono również temat sytuacji Ukrainy oraz potrzeby dalszego wsparcia dla regionów przygranicznych. W tym kontekście podkreślono konieczność elastycznego podejścia do polityki unijnej oraz wspierania regionów zaangażowanych w pomoc uchodźcom i odbudowę struktur lokalnych.
Sesja w Brukseli stanowiła również ważny etap przygotowań do przyszłorocznego Forum Regionów i Miast, które ma być przestrzenią dla wypracowania wspólnego stanowiska wobec nowej perspektywy finansowej UE.
Polska delegacja, wzmocniona głosami samorządowców z różnych województw, pokazała spójność i zaangażowanie w kluczowe procesy europejskie. Posiedzenie było okazją nie tylko do dyskusji, ale także do budowania strategicznych sojuszy z innymi regionami Europy, które – podobnie jak Polska – chcą utrzymania silnej polityki spój