Obradował Zespół ds. Edukacji KWRiST
19 stycznia 2022Stanowisko Zarządu ZWRP w sprawie II transzy REACT-EU w obszarze ochrony zdrowia
21 stycznia 2022W odpowiedzi na apele Zarządu oraz Komisji ds. Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej ZWRP w sprawie aktualnej sytuacji pandemii COVID-19 minister Waldemar Kraska zapewnia, że sytuacja związana z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 jest nieustannie monitorowana.
Zarówno Zarząd ZWRP, jak i Komisja postulowały o praktyczne wykorzystanie rekomendacji Rady Medycznej i egzekwowanie wprowadzanych metod ograniczających rozprzestrzenianie się koronawirusa w społeczeństwie.
Przeczytaj:
Głos ZWRP w sprawie aktualnej sytuacji pandemii Covid-19 – Polskie Regiony
Pandemia. Komisja Zdrowia ZWRP apeluje do rządzących – Polskie Regiony
– Od początku pojawienia się epidemii COVID-19 podejmowane są wszelkie środki ostrożności, aby poprawić bezpieczeństwo zdrowotne w kraju oraz ograniczyć dalszą ekspansję epidemii. Decyzje dotyczące wprowadzanych bądź uchylanych obostrzeń podejmowane są podczas posiedzeń Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Są one również konsultowane ze specjalistami z zakresu zdrowia publicznego, wirusologami epidemiologami. Istotne wsparcie dla Rządu stanowi Rada Medyczna, będąca organem pomocniczym Prezesa Rady Ministrów. – wynika z odpowiedzi udzielonej ZWRP 17 stycznia br.
– Mając na uwadze fakt, że sytuacja epidemiczna jest dynamiczna, to w zależności od stanu epidemicznego wprowadzane są nowe bądź odwoływane dotychczasowe rozwiązania prawne mające na celu przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się koronowirusa. W związku z pojawieniem się nowego wariantu koronawirusa Omikron został opracowany pakiet alertowy, który dotyczy uszczelnienia granic oraz ograniczeń krajowych. – czytamy w piśmie.
Minister tłumaczy, że policjanci i pracownicy Państwowej Inspekcji Sanitarnej przeprowadzają kontrole m.in. placówek handlowo – usługowych. Mają one na celu sprawdzenie, czy mieszkańcy oraz właściciele i pracownicy sklepów stosują się do zaleceń sanitarnych. A w przypadku rażącego naruszenia obowiązujących przepisów można zostać ukaranym grzywną w wysokości do 1000 zł.
Waldemar Kraska odnosi się także do szczepień przeciwko COVID-19 i przypomina, że jest ono szczepieniem dobrowolnym – rekomendowanym co oznacza, że nie ma charakteru obowiązkowego, zatem każda osoba zgodnie ze swoją wolą – ma możliwość poddania się szczepieniu przeciwko COVID-19 bądź z niego zrezygnowania.
– Ministerstwo Zdrowia nieustannie zachęca i propaguje akcję szczepień przeciwko COVID-19, które są najlepszą bronią w walce z pandemią COVID-19, a największą wygraną jest nasze życie i zdrowie. Należy podkreślić, iż dla bezpieczeństwa medyków i pacjentów wprowadzono obowiązkowe szczepienia dla zawodów medycznych. Do 1 marca 2022 r. szczepionkę przeciw COVID-19 muszą przyjąć osoby wykonujące zawód medyczny, farmaceuci, studenci medycyny i pracownicy podmiotów medycznych. To właśnie te osoby mają bezpośredni kontakt z chorymi na koronawirusa. Obowiązek nie dotyczy osób, które mają przeciwwskazania do szczepień, ze względu na stan zdrowia. – dowiadujemy się z odpowiedzi ministra.
Zobacz: Minister Zdrowia do Związku Województw RP w sprawie apelu dot COVID-19