fbpx
Wideotłumacz języka migowego. Wieści ze spotkania koordynatorów ds. dostępności w urzędach marszałkowskich
3 grudnia 2021
Obradował Zespół ds. Infrastruktury KWRiST
3 grudnia 2021
Pokaż wszystkie

Pandemia. Komisja Zdrowia ZWRP apeluje do rządzących

oddech

2 grudnia br. Komisja ds. Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej Związku Województw RP przyjęła apel do Prezesa Rady Ministrów oraz Ministra Zdrowia o praktyczne wykorzystanie rekomendacji Rady Medycznej i egzekwowanie wprowadzanych metod ograniczających rozprzestrzenianie się koronawirusa w społeczeństwie.

W ocenie Komisji w sposób zbyt mało przekonujący prowadzona jest kampania zachęcająca do szczepień przeciw COVID-19.

– Obserwując doniesienia światowe oraz wyraźną skuteczność stosowanych szczepień w odniesieniu do zmniejszenia śmiertelności, wnioskujemy o  rozważenie podjęcia działań zmierzających do wprowadzenia obowiązku szczepień ochronnych przeciwko COVID-19, być może tylko w grupach, które z racji wykonywanych obowiązków muszą kontaktować się w osobami, które mogą stanowić źródło zakażenia. Słusznym działaniem, wzorem niektórych krajów, byłoby także wprowadzenie ograniczenia dostępności dla osób niezaszczepionych do usług innych niż pierwszej potrzeby, by nie narażać na niebezpieczeństwo zarażenia zaszczepionych obywateli.- czytamy w apelu.

Ponadto Komisja zwraca uwagę na długofalowe konsekwencje rozprzestrzeniania się koronawirusa. Powoduje on ograniczenia w dostępności do świadczeń zdrowotnych dla osób cierpiących na choroby inne, niż spowodowane przez wirus SARS-CoV-2.

 

– Apelujemy również o wypracowanie na poziomie krajowym zaleceń postępowania w aktualnej sytuacji, bowiem indywidualnie podejmowane działania na poziomie jednostek ochrony zdrowia nie gwarantują skuteczności oraz napotykają na opór społeczny podsycany kontrowersyjnymi wypowiedziami głoszonymi w imię zasad demokracji i zachowania swobód obywatelskich. – wynika z apelu.

APEL