fbpx

Ważne inicjatywy Dolnego Śląska i Wolnego Państwa Saksonia

koleje dolnośląskie grafika
Elektryczne elfy dla Kolei Dolnośląskich
26 marca 2021
Łukasz Kasprzak
Wysłuchanie publiczne do Umowy Partnerstwa
7 kwietnia 2021
Pokaż wszystkie

Ważne inicjatywy Dolnego Śląska i Wolnego Państwa Saksonia

Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski i Premier Wolnego Państwa Saksonia Michael Kretschmer podpisali bardzo ważny dla obszaru dolnośląsko-saksońskiego pogranicza dokument, który skierowany zostanie do Komisji Europejskiej. Niemieccy partnerzy zaprosili także Dolny Śląsk do uczestnictwa w projekcie badawczym dotyczącym testowania mutacji wirusa wywołującego COVID-19.

– Od wielu lat wspólnie z Saksonią staramy się dobrze zarządzać naszym wspólnym, granicznym obszarem powiązań. Uważam, że działając wspólnie możemy osiągnąć znacznie więcej. Tematy, którymi się dziś zajmujemy są kluczowe dla wytyczenia nowych kierunków rozwoju naszych regionów i poprawy jakości życia ich mieszkańców – wyjaśnia marszałek Cezary Przybylski.

Podpisany 29 marca br. dokument to wspólny list poparcia obu regionów dla projektu „Neutralne klimatycznie ciepłownictwo miejskie dla całego europejskiego miasta Zgorzelec / Görlitz”. Projekt ma ogromne znaczenie dla mieszkańców Zgorzelca i Görlitz. Stanowi wzór dla przejścia do etapu neutralności klimatycznej w Europie do 2050 r. i wnosi ważny wkład w rozwój strukturalny pogranicza polsko-niemieckiego.

Zachęcone Europejskim Zielonym Ładem jako nową strategią wzrostu UE, Görlitz i Zgorzelec chcą dać dobry przykład. Celem projektu jest zaopatrzenie mieszkańców miasta partnerskiego nad Nysą w neutralne dla klimatu ogrzewanie miejskie po społecznie akceptowalnych cenach, aby znacznie zmniejszyć emisję CO2, a tym samym trwale podnieść jakość życia w regionie przygranicznym Saksonii i Dolnego Śląska.

– Podpisanie wspólnego listu poparcia to kolejny kamień milowy na drodze do realizacji tego symbolicznego projektu dla europejskiego miasta Görlitz / Zgorzelec. Saksonia i Dolny Śląsk chcą z powodzeniem zakotwiczyć projekt na poziomie UE i tym samym nadać partnerstwu Saksonii i Dolnego Śląska kolejny akcent – mówi Premier Michael Kretschmer.

 

Współpraca międzyregionalna Dolnego Śląska i Wolnego Kraju Saksonia nie skupia się jedynie na projektach dekarbonizacji, nie zwalnia ona też przez COVID-19. Z inicjatywy Saksonii Dolny Śląsk został zaproszony do udziału w projekcie sekwencjonowania DNA COVID-19 i badania występujących w nim mutacji. Ze strony dolnośląskiej projekt realizowany jest przez Szpital Powiatowy w Bolesławcu. Pozytywnie zdiagnozowane wymazy w postaci całkowicie anonimowej będą przekazywane do Saksonii, gdzie specjaliści dokonają ich sprawdzenia pod kątem występujących mutacji.

To nie koniec nowych działań w czasie pandemii. Z inicjatywy Marszałka Cezarego Przybylskiego rząd Saksonii bada możliwość uwzględniania polskich zaświadczeń o szczepieniach jako dokumentów zwalniających z obowiązkowych testów przy przekraczaniu granicy. Jest to bardzo istotne, ponieważ porozumienie w tej kwestii znacznie usprawni ruch na pograniczu, a w perspektywie ułatwi życie pracownikom transgranicznym. Osoba posiadająca kod QR potwierdzający szczepienie nie musiałaby poddawać się testom na obecność wirusa oraz nie podlegałaby niektórym obostrzeniom.

 

Źródło i foto: umwd.dolnyslask.pl