fbpx

Wielkopolska zagrała dla muzeum i bohaterów Powstania Wielkopolskiego

Wybudowana przez Samorząd Wielkopolski obwodnica Gostynia otwarta
Wybudowana przez Samorząd Wielkopolski obwodnica Gostynia otwarta
11 grudnia 2023
Uroczystości przed pomnikiem Powstańców Wielkopolskich w Poznaniu
1 stycznia 2024
Pokaż wszystkie

Wielkopolska zagrała dla muzeum i bohaterów Powstania Wielkopolskiego

Wielkopolska zagrała dla muzeum i bohaterów Powstania Wielkopolskiego!

– Bądźmy dumni z naszych przodków i świętujmy radośnie tę rocznicę. Zwycięstwo domaga się dumy i radości – tak do świętowania 105. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego zachęcał Marszałek Marek Woźniak podczas wyjątkowego koncertu pod hasłem „Wielkopolska GRA! Dla muzeum”, który odbył się w niedzielę 17 grudnia na terenie MTP. Dochód z wydarzenia wesprze budowę nowego Muzeum Powstania Wielkopolskiego.

Podczas koncertu upamiętniającego kolejną rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego wystąpiły gwiazdy polskiej sceny muzycznej: Katarzyna Nosowska, Krzysztof Zalewski, Natalia Przybysz, Natalia Szroeder, Piotr Rogucki oraz Kev Fox. Artyści zaśpiewali swoje najbardziej znane utwory w nowych aranżacjach. Nie zabrakło także nieoczywistych duetów oraz specjalnie na ten koncert przygotowanych aranżacji polskich i światowych przebojów. Dyrektorem artystycznym przedsięwzięcia był Andrzej Smolik – muzyk, kompozytor i multiinstrumentalista.

Koncert otworzył Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego.

– Mam dla Państwa bardzo dobra wiadomość, w przyszłym tygodniu podpisujemy umowę na budowę muzeum. Chcemy ten projekt uspołecznić. Prosimy wszystkich, którzy mają pamiątki związane z Powstaniem Wielkopolskim, żeby je udostępnili. Będzie można też wpłacić dowolną kwotę i przyczynić się do powstania tego wyjątkowego muzeum. Dzisiaj jesteście Państwo pierwszymi mecenasami i sponsorami budowy, bo kupiliście bilety na ten koncert. Za to bardzo serdecznie dziękuję. Przesłanie tegorocznej rocznicy wybuchu powstania to duma i radość. Jesteśmy dumni z tych wszystkich, którzy wsparli powstanie, a było to całe społeczeństwo wielkopolskie. Ludzie różnych stanów, zawodów i poglądów politycznych doprowadzili do zwycięstwa. Wiedzieli, czego chcą, i mieli w sobie gen wolności, który mamy i my, współcześni Wielkopolanie. Bądźmy dumni z naszych przodków i świętujmy radośnie tę rocznicę. Zwycięstwo domaga się dumy i radości! – podkreślał Marszałek Marek Woźniak, zwracając się do zgromadzonej publiczności podczas koncertu.

Wydarzenie dopełniły wizualizacje stworzone przez Tomasza Kuczmę – artystę wizualnego, autora okładek albumów muzycznych m.in. Krzysztofa Zalewskiego czy Natalii Przybysz. Koncert „Wielkopolska GRA! Dla muzeum” poprowadził dziennikarz Piotr Stelmach, poprzedził go występ zespołu Muchy.

Centralne obchody 105. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego odbędą się 27 grudnia w Poznaniu, 28 grudnia uroczystości przeniosą się do Warszawy.

źródło: umww.pl