fbpx
W Wielkopolsce o samorządzie w erze cyfrowej
26 kwietnia 2024
Konferencja Problemy prawne i legislacyjne uchwał reklamowych
Zaproszenie na Konferencję „Problemy prawne i legislacyjne uchwał reklamowych w Polsce”
16 maja 2024
Pokaż wszystkie

Wielkopolskie Collegium Rubrum oficjalnie otwarte

Collegium Rubrum oficjalnie otwarte

– Myślę, że to jedna z piękniejszych rewitalizacji tego rodzaju obiektów w Polsce – tak o remoncie Collegium Rubrum mówił Marszałek Marek Woźniak podczas uroczystości oficjalnego otwarcia budynku, która miała miejsce we wtorek 7 maja. Na rewitalizację zabytkowego koszarowca oraz terenu powojskowego przy al. Niepodległości 53 popłynęło prawie 20 mln zł z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego z marszałkowskiej kasy.

W otwartym budynku mieścić się będzie Wielkopolska Biblioteka Prawnicza, jedna z najlepszych i największych bibliotek tego typu w Polsce. Tu także działać będzie Klinika Prawa Wydziału Prawa i Administracji UAM, w której mieszkańcy Aglomeracji Poznańskiej skorzystają z pomocy prawnej.

– Dla mnie dzisiejsza uroczystość jest po trzykroć ważna. Po pierwsze jako dysponenta funduszy Unii Europejskiej, po drugie jako sąsiada, który z bliska mógł obserwować postępy prac budowlanych, a po trzecie jako absolwenta UAM – mówił podczas wydarzenia Marszałek Marek Woźniak.

Marszałek podkreślił również fakt, że w ramach remontu udało się w umiejętny sposób połączyć tradycję z nowoczesnością.

– To nie była łatwa inwestycja, bo to przecież rewitalizacja zabytkowego budynku pod nowoczesne funkcje. To obiekt z innej epoki, a dzisiaj mamy inne wymagania. Na jego dachu powstały odnawialne źródła energii, stworzono też skomplikowane urządzenia wentylujące i chłodzące wnętrza, czyli to, czego kiedyś nie doświadczaliśmy, a dzisiaj jest standardem. Zależy nam też na tym, żeby jakoś kształcenia prawników w Wielkopolsce była na najwyższym poziomie, a uniwersytet się rozwijał – dodał Marszałek.

Wydarzenie wpisało się w obchody 105-lecia Uniwersytetu Poznańskiego

– Otwierając Collegium Rubrum, możemy uczcić 105. urodziny Uniwersytetu Poznańskiego. Chyba nie może być piękniejszego pomnika niż ten budynek. Z jednej strony zachowuje on pamięć o przeszłości, a z drugiej posiada pełną funkcjonalność – podkreśliła prof. Bogumiła Kaniewska, Rektor UAM.

W ramach rewitalizacji w budynku m.in. przebudowano pomieszczenia, wymieniono dach, okna i drzwi, instalację CO i elektryczną, renowacji poddano też elewację budynku. Obiekt został dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Zagospodarowano też otoczenie koszarowca – powstały m.in. drogi dojazdowe, chodniki i miejsca postojowe.

Całkowita wartość projektu wynosi ok. 46 mln zł, dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego będącego w gestii Zarządu Województwa Wielkopolskiego to ok. 19,6 mln zł, z Budżetu Państwa – ok. 2,6 mln zł.

umww.pl