W Torzymiu otworzono pierwszy w województwie lubuskim ośrodek geriatrii
18 lutego 2023Rozpoczęła się kampania „TAK! Dla lubuskiej onkologii”
5 marca 2023Wojewódzka Rada Kobiet jednogłośnie przyjęła rekomendacje dla zarządu województwa ws. Europejskiej Karty Równości Kobiet i Mężczyzn w życiu lokalnym.
Dokument ten zobowiązuje europejskie samorządy do zwalczania stereotypów i przeszkód, które mają wpływ na nierówny podział ról między kobietami i mężczyznami w życiu politycznym, gospodarczym, społecznym i kulturalnym. Przyjęło ją już około 1900 samorządów lokalnych i regionalnych z 36 krajów europejskich, w tym z Polski (Nysa, Świdnica, Kraków, Warszawa, Poznań, Sopot).
– Już dzisiaj bardzo chętnie podpisałabym tę kartę – zadeklarowała marszałkini Elżbieta Anna Polak na konferencji prasowej po środowych obradach Wojewódzkiej Rady Kobiet. Dodała, że jest to niezbędny krok do starania się o środki z Unii Europejskiej. – Chociażby dlatego, że przygotowujemy lubuski projekt do europejskiego programu Horyzont na zarządzanie Parkiem Technologii Kosmicznych i realizację przedsięwzięć naukowo-badawczych w ramach parku. Jesienią będzie on oddany do użytku. Żeby jednak uzyskać środki finansowe z programu Horyzont, musimy tam przedstawić plan działań na rzecz równości i posiadać Europejską Kartę Równości. To jest konkretny powód, dla którego już dziś kartę chętnie podpiszę, oczywiście po uzyskaniu akceptacji moich kolegów w zarządzie województwa – mówiła marszałkini.
– Województwo lubuskie jest prekursorem działań w zakresie równości. Mamy pierwszą w Polsce Wojewódzką Radę Kobiet, więc mamy też możliwość bycia pierwszym województwem w kraju, które podpisze Europejską Kartę Równości Kobiet i Mężczyzn w życiu lokalnym – stwierdziła Zofia Szozda, przewodnicząca Wojewódzkiej Rady Kobiet. – Ta karta jest ważna, aby wzmocnić działania, które już podejmujemy i aby zaplanować także przyszłe działania, które będą wspierały równość kobiet i mężczyzn w każdym obszarze, który dotyczy naszego życia. Jesteśmy mieszkankami i mieszkańcami województwa lubuskiego, mamy równe prawa i chcemy mieć równy dostęp do wszelkich możliwych dóbr. Po podpisaniu karty województwo będzie musiało sporządzić plan i na jego podstawie wdrożyć określone działania – wyjaśniała przewodnicząca WRK.
Będziemy świętować Dzień Kobiet nie tylko w gronie kobiet
Wojewódzka Rada Kobiet nie zapomina o nadchodzącym święcie pań. 8 marca 2023 r. w urzędzie marszałkowskim odbędzie się zbiórka krwi pod hasłem „Dziś nie pragnę tulipana, tylko kropli krwi od pana”. – Dziewczyny będą się bawić, dyskutować, a panowie – oddawać krew, mam nadzieję, że licznie. Do tej pory w urzędzie marszałkowskim udało nam się wzbogacić nasze regionalne centrum krwiodawstwa o 400 litrów krwi. Krew jest bezcenna, nie wyprodukujemy jej nawet w naszym Parku Technologii Kosmicznych – zachęca do akcji Elżbieta Anna Polak.
8 marca 2023 r. o godzinie 11.00 zorganizowane będzie także spotkanie dla kobiet i mężczyzn, na którym atrakcje zapewni m.in. zielonogórski Medyk, Instytut Równości, stowarzyszenie „BABA” i zespół Gedia Blues Band.
Rada Kobiet wspiera Pikniki Zdrowia i zaprasza do Gdańska
Członkinie Wojewódzkiej Rady Kobiet deklarują także wsparcie tegorocznych Pikników Zdrowia. Będzie ich łącznie 14, m.in. w Zielonej Górze, Ośnie Lubuskim, Bytomiu Odrzańskim, Kłodawie, Sulęcinie i Wschowie. Pierwszy piknik odbędzie się w maju w Słubicach. – Będziemy bardzo mocno promować zdrowy styl życia – zapowiedziała lubuska marszałkini.
Członkinie rady chcą też kontynuować spotkania z mieszkankami, takie jak cykl „O prawie przy kawie”. Przygotowują się również do gali w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku, która odbędzie się 10 marca 2023 r. – Podczas gali będą trzy debaty: samorządowców, rad kobiet i liderek, które działają w swoich miejscowościach i mają wsparcie w samorządach. Na końcu będzie wręczenie statuetek dla samorządów, które najmocniej wspierają obywatelki i obywateli na swoich obszarach. Serdecznie zapraszam wszystkich na tę galę – mówiła Zofia Szozda.
Będziemy walczyć o Lubuskie Centrum Onkologii!
W trakcie obrad WRK marszałkini podkreślała, że samorząd województwa będzie dążył do utworzenia Centrum Onkologii w Zielonej Górze. – Składamy wniosek do budżetu państwa, jest ogłoszony konkurs z funduszu medycznego na projekty w zakresie tworzenia krajowej sieci onkologicznej. Mamy przygotowany projekt na Centrum Onkologii w Zielonej Górze za 300 mln zł. Jest wyznaczona lokalizacja, między Polikliniką a głównym budynkiem szpitala w Zielonej Górze. Ośrodkami koordynującymi mogą być tylko szpitale kliniczne, uniwersyteckie. Zatem spełniamy warunki – mówiła.
O równość w nowej perspektywie
O zasadach równości w nowej perspektywie finansowej na lata 2021-2027 mówiła Sylwia Pędzińska, dyrektorka Departamentu Zarządzania Regionalnym Programem Operacyjnym. Nowa perspektywa już się zaczęła. Program zatwierdziła Komisja Europejska. Zostały wskazane zasady horyzontalne, którymi są: zrównoważony rozwój, równość szans i niedyskryminacja, równość płci, zasada DNSH – nie czyń poważnych szkód w środowisku.
Zasada równości szans i niedyskryminacji to wdrożenie działań umożliwiających osobom sprawiedliwe i pełne uczestnictwo we wszystkich dziedzinach życia, bez względu na płeć, rasę, kolor skóry, pochodzenie etniczne lub społeczne, cechy genetyczne, język, religię lub przekonania, poglądy polityczne lub wszelkie inne poglądy, majątek, urodzenie, niepełnosprawność, wiek bądź orientację seksualną.
– W dostępności chodzi o umożliwienie osobom niepełnosprawnym pełnego uczestnictwa w każdej sferze życia, w sposób maksymalnie samodzielny, na równi z innymi obywatelami. Dostępność korzystania z infrastruktury, transportu, technologii i systemów informacyjno-komunikacyjnych oraz produktów i usług. Pozwala ona, w szczególności osobom z niepełnosprawnościami i osobom starszym, na korzystanie z nich na zasadzie równości z innymi osobami. W przypadku projektów realizowanych w polityce spójności, dostępność oznacza, że wszystkie ich produkty mogą być wykorzystywane przez każdą osobę np. strona lub aplikacja internetowa, materiały szkoleniowe, konferencja lub modernizowane obiekty – tłumaczyła dyrektorka Sylwia Pędzińska.
Obowiązki Instytucji Zarządzającej dot. zasad równościowych w procesie wdrażania funduszy unijnych:
- udostępnianie na stronach internetowych danego Programu materiałów lub linków do materiałów na temat sytuacji wszystkich grup narażonych na dyskryminację;
- organizowanie spotkań informacyjnych, doradztwa i szkoleń dla wnioskodawców i beneficjentów, zawierających wskazówki jak realizować zasady horyzontalne w danym typie projektów uwzględniając wszystkie przesłanki dyskryminacji;
- organizowanie co najmniej jednego szkolenia rocznie odpowiednio dla pracowników IZ lub innych, właściwych instytucji oraz członków komisji oceny projektów w zakresie zasad równości kobiet i mężczyzn oraz zasady równości szans i niedyskryminacji.
W trakcie obrad członkinie Wojewódzkiej Rady Kobiet wysłuchały także wystąpienia dotyczącego możliwości wsparcia aktywistek działających na rzecz uchodźców (w spotkaniu wzięły udział Emila Piotrowicz, Joanna Łozicka oraz Joanna Liddane). Aktywistki podkreślały, że brakuje obecnie przede wszystkim żywności (ryż, soczewica, ciecierzyca) i męskiej odzieży. W ośrodku w Krośnie Odrz. przebywa 90 mężczyzn, którzy mają nadzieję, że dojedzie do nich reszta członków rodziny. Obrady WRK poświęcone były również m.in. sytuacji zielonogórskiego schroniska dla zwierząt oraz możliwości wspólnego działania z WRK.
źródło: lubuskie.pl