Obradował Młodzieżowy Sejmik Województwa Łódzkiego
23 kwietnia 2023Festiwal zawodów mundurowych w Łódzkiem
15 maja 2023W Nieborowie odbył się Wojewódzki Zjazd Liderów Młodzieżowych. Młodych ludzi przywitał w imieniu zarządu województwa łódzkiego wicemarszałek Zbigniew Ziemba.
Do Nieborowa przyjechali w poniedziałek (24 kwietnia) nastolatkowie wytypowani przez swoje szkoły, żeby nauczyć się być liderami. Po co jest im to potrzebne? – Dobry lider to ktoś, kto potrafi pomóc innym. I ja chcę to wywieźć z tych warsztatów: umiejętność pomagania – mówi Karolina Góreczna z XXXIII LO w Łodzi pędząc na pierwsze zajęcia integracyjne z rówieśnikami z całego województwa.
– Lider, to ktoś, kto pomaga się integrować, pomaga innym uczniom, zwłaszcza z młodszych klas. Tutaj chcę się dowiedzieć, jak to robić, bo wielu młodych ludzi potrzebuje pomocy. I zwraca się o nią do nas – swoich rówieśników – dodaje Julia Szczepaniak, również licealistka.
Zbigniew Ziemba, wicemarszałek województwa łódzkiego, podkreśla, że być liderem w grupie młodzieży nie jest łatwo. – Trzeba pamiętać, że na liderze ciąży odpowiedzialność, a to jest już element dorosłości. Bo wzięcie na siebie odpowiedzialności, to właśnie granica pomiędzy dziecięctwem, a dorosłością – motywował młodych ludzi wicemarszałek otwierając Zjazd zorganizowany przez działające przy Urzędzie Marszałkowskim Regionalne Centrum Polityki Społecznej.
Uczestnicy reprezentują pierwsze i drugie klasy szkół ponadpodstawowych. – To uczniowie, którzy wyróżniają się aktywnością, pomysłami, umiejętnością skupiania wokół siebie innych – informuje Katarzyna Maciołek, dyrektor RCPS w Łodzi. Temat zjazdu: „Samoakceptacja”.
– Jeśli chcesz być liderem, musisz być autentyczny. Nie zostaniesz liderem, jeśli nie zaakceptujesz siebie – dodaje Piotr.
Zajęcia trwały do piątku. Młodzi ludzie podzielni byli na grupy i uczestniczyli w warsztatach dot. umiejętności poprawnej komunikacji, akceptacja różnorodności czy regulacja emocji. Warsztaty mają na celu nie tylko budowanie pozytywnej samooceny, ale też przeciwdziałanie uzależnieniom od substancji psychoaktywnych, agresji rówieśniczej, promowanie zdrowego stylu życia. Pomoże temu m.in. „spotkanie z ciekawym człowiekiem”, którym będzie podróżnik i motywator Marek Kamiński. Interesujące postaci można było spotkać także w „żywej bibliotece”, w której można pomówić bezpośrednio z osobami reprezentującymi grupy, z którymi związane są stereotypy, trudności w akceptacji, uprzedzenia.
Młodzież od pierwszych chwil zjazdu kipiała pozytywną energią. Jej nadmiar rozładowywano na zajęciach sportowych. Całość została też atrakcyjnie zarejestrowana, bo z wydarzenia powstanie film nakręcony przez uczestników, uczniowie zrobią też Gazetę Zjazdową.
Zajęcia zostały przygotowane również dla nauczycieli, którzy przyjechali z młodzieżą, a dotyczą budowania relacji z młodzieżą, rozpoznawania zachowań problemowych i podejmowania właściwych działań.
– Życzę, żebyście z tych warsztatów wywieźli bagaż doświadczeń, który będzie dla was wartością – zachęcał wicemarszałek Zbigniew Ziemba.
źródło: lodzkie.pl