fbpx

Wręczono Odznaki Honorowe za Zasługi dla Województwa Łódzkiego oraz tytuł Honorowego Obywatela Województwa Łódzkiego

Łódzkie ma jedną z najnowocześniejszych zakaźnych izb przyjęć w Polsce
Łódzkie ma jedną z najnowocześniejszych zakaźnych izb przyjęć w Polsce
19 września 2023
Blok porodowy w Skierniewicach kompleksowo zmodernizowany
1 października 2023
Pokaż wszystkie

Wręczono Odznaki Honorowe za Zasługi dla Województwa Łódzkiego oraz tytuł Honorowego Obywatela Województwa Łódzkiego

Andrzej Słowik – przywódca łódzkich strajków w 1980 roku, pierwszy przewodniczący Zarządu Regionu Ziemia Łódzka NSZZ Solidarność odebrał przyznany mu przez sejmik tytuł Honorowego Obywatela Województwa Łódzkiego. 25 działaczy Solidarności oraz Związku Weteranów Trzeciej Konspiracji otrzymało nadaną przez radnych Odznakę Honorową za Zasługi dla Województwa Łódzkiego.

– To dla mnie olbrzymi honor stanąć przed Państwem i móc wręczyć te wyróżnienia – powiedziała na wstępie Iwona Koperska, przewodnicząca Sejmiku Województwa Łódzkiego. 

Decyzję o nadaniu tytułu Honorowego Obywatela Województwa Łódzkiego Andrzejowi Słowikowi radni podjęli jednomyślnie na XXI sesji Sejmiku Województwa Łódzkiego. Wniosek o nadanie tytułu złożyli radni z klubu Prawo i Sprawiedliwość.

Andrzej Słowik był uczestnikiem i jednym z przywódców strajku w łódzkim MPK w sierpniu 1980 roku. Następnie przewodniczącym NSZZ „Solidarności” Ziemi Łódzkiej i członkiem władz krajowych związku.

13 grudnia 1981 roku, gdy wprowadzono stan wojenny, wraz z Jerzym Kropiwnickim, z obleganej przez ZOMO siedziby Zarządu Regionu Solidarności wzywał do podjęcia strajku generalnego w Regionie. Za ten czyn został aresztowany i skazany na 4,5 roku pozbawienia wolności.  Dla ówczesnej prokuratury był to zbyt niski wyrok. W wyniku rewizji prokuratorskiej Sąd Najwyższy zwiększył Andrzejowi Słowikowi karę więzienia do 6 lat. Był więźniem politycznym, choć władze komunistyczne nie chciały mu tego statusu przyznać. Wywalczył go dopiero po strajku głodowym. Więźniem politycznym został po … 57 dniach głodówki, wiosną 1984 roku — mówiła w laudacji poprzedzającej wręczenie tytułu Honorowego Obywatela- Iwona Koperska, przewodnicząca Sejmiku Województwa Łódzkiego.

Również jednomyślnie radni podjęli uchwałę o nagrodzeniu 25 osób Odznaką Honorową za Zasługi dla Województwa Łódzkiego. Jest ona nadawana osobom fizycznym a także różnym organizacjom i instytucjom, które całą swoją działalnością zawodową, społeczną i publiczną na rzecz Województwa Łódzkiego wybitnie przyczyniły się do jego gospodarczego, kulturalnego i społecznego rozwoju.

Wśród nagrodzonych są Jerzy Kropiwnicki – były prezydent Łodzi i były członek Rady Polityki Pieniężnej, Waldemar Krenc – przewodniczący NSZZ Solidarność Ziemi Łódzkiej a także Grzegorz Palka – tragicznie zmarły prezydent Łodzi.

W uroczystościach Zarząd Województwa reprezentował Piotr Adamczyk, wicemarszałek Województwa Łódzkiego.

Wydarzenie wręczenia tytułu Honorowego Obywatela Województwa i Odznak Honorowych za Zasługi dla Województwa Łódzkiego połączone było z ceremonią poświęcenia sztandaru oraz przekazania pamiątkowych medali obchodzącego jubileusz 15-lecia Związku Weteranów Trzeciej Konspiracji 1956 – 1989.

źródło: lodzkie.pl


ZWRP włącza się kampanię profrekwencyjną i zachęca do wzięcia udziału w wyborach. Już 15 października ważny dzień dla Polaków!