fbpx

Wspólne działania na rzecz odbudowy życia w Odrze

Umowa na budowę pawilonu rehabilitacyjnego w Lubuskim Centrum Ortopedii podpisana
31 października 2022
ZIT-y po nowemu. Unijne wsparcie dla nawet najmniejszych gmin w Lubuskiem
14 listopada 2022
Umowa na budowę pawilonu rehabilitacyjnego w Lubuskim Centrum Ortopedii podpisana
31 października 2022
ZIT-y po nowemu. Unijne wsparcie dla nawet najmniejszych gmin w Lubuskiem
14 listopada 2022
Pokaż wszystkie

Wspólne działania na rzecz odbudowy życia w Odrze

4 listopada 2022 r. wicemarszałek województwa lubuskiego Stanisław Tomczyszyn i dyrektor Departamentu Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich UMWL Arkadiusz Dąbrowski spotkali się w Luckau z Ministrem Rolnictwa, Środowiska i Ochrony Klimatu Landu Brandenburgii Axelem Vogelem. W spotkaniu uczestniczyli także samorządowcy z województw zachodniopomorskiego i dolnośląskiego.

 

Pierwsza część spotkania poświęcona była katastrofie ekologicznej na Odrze. Wicemarszałek Stanisław Tomczyszyn poruszył temat rewitalizacji ekosystemu i zaproponował wspólne działania, mające na celu wypracowanie stanowiska, opartego na badaniach naukowych, które pomoże nie tylko odbudować życie w rzece, ale przede wszystkim pozwoli zapobiec kolejnym potencjalnym katastrofom.

 

Minister Axel Vogel odniósł się także do skargi, którą Brandenburgia składa do sądu administracyjnego w Warszawie. Jak wyjaśniał minister Vogel, Brandenburgia nie skarży samej modernizacji, prac przy rozbudowie Odry po polskiej stronie, tylko odrzucenia uwag Landu Brandenburgii do raportu oddziaływania na środowisko.

Minister Vogel podkreślił, że ochrona przeciwpowodziowa dla Niemców jest tak samo ważna jak dla Polaków, szczególnie po powodzi w 1997 roku.

 

Szeroka współpraca transgraniczna

W drugiej części spotkania jego uczestnicy rozmawiali na temat dobrych doświadczeń w wydatkowaniu funduszy europejskich, a przede wszystkim wykorzystaniu funduszy LEADER. Burmistrz Luckau Gerhard Lehmann przedstawił najlepsze projekty, zrealizowane w ramach środków Unii Europejskiej. W swoim podsumowaniu minister Axel Vogel wyraził nadzieję na współpracę w zakresie nie tylko rewitalizacji ekosystemu Odry, ale przede wszystkim szeroko rozumianej współpracy transgranicznej.

 

Więcej lasów

– Minister Vogel poruszył także temat zmian klimatycznych i budowy naturalnych magazynów wiązania dwutlenku węgla – relacjonuje dyrektor Arkadiusz Dąbrowski.  Brandenburgia rozważa zalesienie dodatkowych 5 procent swojej powierzchni. W tej chwili lesistość Brandenburgii to około 30 procent powierzchni landu. Rząd federalny Niemiec ogłosił program budowy naturalnych magazynów dwutlenku węgla w wysokości 4 mld euro na okres 4 lat kadencji. Minister Vogel zaproponował wspólne działania w tym zakresie, aby zminimalizować emisję CO2 do atmosfery.

źródło i foto: lubuskie