Województwo pomorskie kupi nowoczesne pociągi
22 maja 2023Poznaliśmy laureatów konkursu Innowacyjny Samorząd 2023
27 maja 2023Tematem XVI edycji Ogólnopolskiej Konferencji BGK dla JST organizowanej 23-24 maja 2023 r. w Warszawie są „Nowe rozwiązania dla finansów samorządów”. W wydarzeniu biorą udział m.in. premier Mateusz Morawiecki, ministrowie, gospodarze miast i regionów oraz eksperci, których głos podczas paneli dyskusyjnych jest szczególnie cenny. Patrona wydarzenia – Związek Województw RP – reprezentuje Dyrektor Biura Związku Jakub Mielczarek.
Bank Gospodarstwa Krajowego konferencję w formie plenarnej organizuje już od 2005 roku. Majowe spotkanie to już XVI konferencja z cyklu. Podczas niej zostanie przedstawiony raport BGK pt. „Zróżnicowanie społeczno-gospodarcze i finansowe JST” połączony z dyskusją dotyczącą różnorodnych możliwości, ale także potrzeb jednostek samorządu. Ponadto debaty będą toczyły się wokół zagadnień istotnych dla przyszłości finansów samorządowych, tj. współpracy z sektorem prywatnym, efektywności energetycznej, uproszczeniu podatków czy inicjatywom społecznym.
– BGK i jednostki samorządów terytorialnego, wszystkie samorządy, traktuje jako ważnego, kluczowego, właściwie najważniejszego klienta, dlatego, że państwo odpowiadają za nasze małe ojczyzny, za rozwój społeczno-gospodarczy i próbę zbudowania lepszej jakości życia każdej lokalnej społeczności — powiedziała Beata Daszyńska-Muzyczka, Prezes Zarządu BGK otwierając konferencję i zwracając się do gości.
Podczas wystąpienia otwierającego głos zabrali m.in. Mateusz Morawiecki — Prezes Rady Ministrów, Waldemar Buda — Minister Rozwoju i Technologii, Grzegorz Puda — Minister Funduszy i Polityki Regionalnej, Paweł Szefernaker — Sekretarz Stanu, MSWiA oraz Grzegorz Cichy — Burmistrz Proszowic, Współprzewodniczący KWRiST.
Podczas wystąpienia, premier Mateusz Morawiecki złożył ważne dla samorządowców deklaracje, dotyczące m.in. kontynuacji Programu Inwestycji Strategicznych i subwencji rozwojowej dla samorządów planowanej na III kwartał tego roku.
Do Programu Inwestycji Strategicznych nawiązała także prezes BGK. – Ten program to była idealna odpowiedź rządu pana Mateusza Morawieckiego na to, co gospodarka polska potrzebuje. 11 tys. inwestycji, prawie 60 mld zł. 1400 dzisiaj już inwestycji zrealizowanych. I dodała, że –Inwestycje publiczne ratują zawsze każde państwo z kryzysu.
W pierwszym dniu konferencji odbyły się trzy bloki tematyczne. Podczas pierwszego omawiano zróżnicowanie społeczno-gospodarcze i finansowe JST i dyskutowano na temat tego, jak niejednorodne są polskie samorządy. Kolejny blok dotyczył Programu Inwestycji Strategicznych i statusu jego realizacji, trzeci zaś był poświęcony uproszczeniu podatków lokalnych i ich poboru i tego, jakie są realne możliwości w tym zakresie.
Drugi dzień przewiduje aż cztery bloki tematyczne. Pierwszy odbywa się pod hasłem współpracy PPP z sektorem prywatnym w celu realizacji zadań publicznych. Drugi jest poświęcony efektywności energetycznej i projektom środowiskowym w praktyce. Będą poruszane także tematy roli miast w przeciwdziałaniu zmianie klimatu (3W) oraz finansowania inicjatyw społecznych w gminach.