fbpx

XVI Ogólnopolska Konferencja BGK dla JST

Województwo pomorskie kupi nowoczesne pociągi
Województwo pomorskie kupi nowoczesne pociągi
22 maja 2023
innowacyjny samorzad 2023 konkurs
Poznaliśmy laureatów konkursu Innowacyjny Samorząd 2023
27 maja 2023
Pokaż wszystkie

XVI Ogólnopolska Konferencja BGK dla JST

Tematem XVI edycji Ogólnopolskiej Konferencji BGK dla JST organizowanej 23-24 maja 2023 r. w Warszawie są „Nowe rozwiązania dla finansów samorządów”. W wydarzeniu biorą udział m.in. premier Mateusz Morawiecki, ministrowie, gospodarze miast i regionów oraz eksperci, których głos podczas paneli dyskusyjnych jest szczególnie cenny. Patrona wydarzenia – Związek Województw RP – reprezentuje Dyrektor Biura Związku Jakub Mielczarek.

Bank Gospodarstwa Krajowego konferencję w formie plenarnej organizuje już od 2005 roku. Majowe spotkanie to już XVI konferencja z cyklu. Podczas niej zostanie przedstawiony raport BGK pt. „Zróżnicowanie społeczno-gospodarcze i finansowe JST” połączony z dyskusją dotyczącą różnorodnych możliwości, ale także potrzeb jednostek samorządu. Ponadto debaty będą toczyły się wokół zagadnień istotnych dla przyszłości finansów samorządowych, tj. współpracy z sektorem prywatnym, efektywności energetycznej, uproszczeniu podatków czy inicjatywom społecznym.

BGK i jednostki samorządów terytorialnego, wszystkie samorządy, traktuje jako ważnego, kluczowego, właściwie najważniejszego klienta, dlatego, że państwo odpowiadają za nasze małe ojczyzny, za rozwój społeczno-gospodarczy i próbę zbudowania lepszej jakości życia każdej lokalnej społeczności — powiedziała Beata Daszyńska-Muzyczka, Prezes Zarządu BGK otwierając konferencję i zwracając się do gości.

Beata Daszyńska-Muzyczka, Prezes Zarządu BGK

 

 

Podczas wystąpienia otwierającego głos zabrali m.in. Mateusz Morawiecki — Prezes Rady Ministrów, Waldemar Buda — Minister Rozwoju i Technologii, Grzegorz Puda — Minister Funduszy i Polityki Regionalnej, Paweł Szefernaker — Sekretarz Stanu, MSWiA oraz Grzegorz Cichy — Burmistrz Proszowic, Współprzewodniczący KWRiST.

Podczas wystąpienia, premier Mateusz Morawiecki złożył ważne dla samorządowców deklaracje, dotyczące m.in. kontynuacji Programu Inwestycji Strategicznych i subwencji rozwojowej dla samorządów planowanej na III kwartał tego roku.

Do Programu Inwestycji Strategicznych nawiązała także prezes BGK. – Ten program to była idealna odpowiedź rządu pana Mateusza Morawieckiego na to, co gospodarka polska potrzebuje. 11 tys. inwestycji, prawie 60 mld zł. 1400 dzisiaj już inwestycji zrealizowanych. I dodała, że –Inwestycje publiczne ratują zawsze każde państwo z kryzysu.

W pierwszym dniu konferencji odbyły się trzy bloki tematyczne. Podczas pierwszego omawiano zróżnicowanie społeczno-gospodarcze i finansowe JST i dyskutowano na temat tego, jak niejednorodne są polskie samorządy. Kolejny blok dotyczył Programu Inwestycji Strategicznych i statusu jego realizacji, trzeci zaś był poświęcony uproszczeniu podatków lokalnych i ich poboru i tego, jakie są realne możliwości w tym zakresie.

Drugi dzień przewiduje aż cztery bloki tematyczne. Pierwszy odbywa się pod hasłem współpracy PPP z sektorem prywatnym w celu realizacji zadań publicznych. Drugi jest poświęcony efektywności energetycznej i projektom środowiskowym w praktyce. Będą poruszane także tematy roli miast w przeciwdziałaniu zmianie klimatu (3W) oraz finansowania inicjatyw społecznych w gminach.