fbpx
Przed nami ciężki czas
23 września 2022
Dostęp migrantów do opieki zdrowotnej: od reagowania kryzysowego po zrównoważone rozwiązania
10 października 2022
Pokaż wszystkie

XX Słowacko-Polskie Forum Gospodarcze

Przedstawiciele samorządów, instytucji państwowych, instytucji kultury oraz organizacji pozarządowych, spotkali się w Popradzie na Słowacji, by wspólnie rozmawiać o współpracy między Polską a Słowacją. Dyskusje dotyczyły między innymi kwestii związanych z turystyką, kulturą, edukacją, energetyką, a także finansowaniem wspólnych działań. Udział w Forum bierze marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl.

 

W panelu poświęconym branży turystycznej oprócz marszałka Władysława Ortyla, udział wzięli także: Andrzej Gut-Mostowy – sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki RP, Tomáš Ondrčka – dyrektor generalny Sekcji Ruchu Turystycznego w Ministerstwie Transportu i Budownictwa Republiki Słowackiej, Zuzana Ščepánová – radca, dyplomata do spraw ekonomicznych w Ambasadzie Republiki Słowackiej w Warszawie, Arkadiusz Toś – radca, dyplomata do spraw ekonomicznych w Ambasadzie RP w Bratysławie oraz Piotr Drobniak – radca – minister, zastępca dyrektora Instytutu Polskiego w Bratysławie. Marszałek w dyskusji akcentował problemy w tym sektorze gospodarki wywołane na skutek pandemii, inflacji i wojny:

 

– W okresie maja i czerwca, kiedy zwykle rozpoczyna się sezon turystyczny, w tym roku zanotowaliśmy falę odpływu turystów, zwłaszcza z zachodniej części Polski oraz innych części Europy. Niepokój o bezpieczeństwo w związku z działaniami wojennymi na Ukrainie w wielu wypadkach skutkował odwołaniem wcześniejszych rezerwacji lub całkowitą rezygnacją z wyboru Podkarpacia, jako wakacyjnej destynacji. Stąd też nasza szybka reakcja w postaci licznych działań promocyjnych i informacyjnych, zrealizowanych przez PROT i Samorząd Województwa Podkarpackiego, w których podkreślaliśmy gościnność i bezpieczeństwo regionu oraz najlepszy stosunek jakości do ceny. A ten ostatni czynnik ma kluczowe znaczenie w dobie wzrostu cen, a więc w czasach, kiedy turyści planując swoje wakacyjne wydatki poszukują wysokiej klasy oferty i korzystnej ceny. Jestem przekonany, że Podkarpacie ma wiele do zaoferowania w tym obszarze – mówił marszałek.

Więcej: Portal Samorządu Województwa Podkarpackiego – Trwa XX Słowacko-Polskie Forum Gospodarcze