Zespół ekspercki ds. Polityki Energetycznej rozmawiał o Dolnym Śląsku
24 czerwca 2023Kolejny raz spotkali się Dyrektorzy Wojewódzkich Urzędów Pracy
29 czerwca 2023Za nami posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Odbyło się ono 21 czerwca, tradycyjnie w siedzibie MSWiA. Zaprezentowano na nim stanowiska ZWRP w kwestii mechanizmu finansowania zadań ustawowych realizowanych przez Wojewódzkie Urzędy Pracy służących utrzymaniu poziomu zatrudnienia. Podczas posiedzenia wręczono także Odznaki Honorowe za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego.
Podczas czerwcowego posiedzenia KWRiST, Związek Województw RP szczególnie podkreślił swoją obecność. Związek tradycyjnie już reprezentował Rafał Cieślik, jednak wyjątkowo był też z nami zastępca dyrektora WUP Warszawa Artur Pozorek. Przedstawiał on stanowisko Zarządu ZWRP w w kwestii mechanizmu finansowania zadań ustawowych realizowanych przez Wojewódzkie Urzędy Pracy służących utrzymaniu poziomu zatrudnienia (wniosek z Zespołu ds. Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej do Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej).
O zmianach w finansowaniu zadań realizowanych przez Wojewódzkie Urzędy Pracy
Wspomniane stanowisko zostało rozesłane w ramach prac Komisji Wspólnej. Poruszane w nim problemy są związane z zadaniami, które zostały nałożone na Wojewódzkie Urzędy Pracy, przede wszystkim w związku z pandemią COVID. Zadania te miały na celu przede wszystkim wspieranie przedsiębiorców poprzez przyznawanie dotacji, ulg i realizowanie innych inicjatyw mających na celu ochronę miejsc pracy i biznesu.
Ustawa z dnia 2 marca 2020 r. (o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. poz. 374 ze zm.)) zakładała, że WUPy będą te wsparcia rozliczać, jednak praktyka pokazała, że podczas realizowania zadań pojawiły się różne problemy. Nieprawidłowości są związane z m.in. pozwami o zwroty, z weryfikacją, w jaki sposób były te dotacje pożytkowane, a to z kolei oznacza nadspodziewanie wysoki poziom finansowo-kadrowego zaangażowania WUP-ów.
Środki w WUP-ach pierwotnie przeznaczone na kwestie administrowania zadań wynikających z ustawy zostały wyczerpane, a wszelkie rozliczenia i skompletowanie dokumentacji powinno się zakończyć do 2024 roku. Jest to zdaniem WUP-ów poza zasięgiem ich możliwości – finansowym oraz czasowym, dlatego składają wnioski o zapewnienie finansowania na dalsze realizacje tego zadania i o wydłużenie czasu na realizację.
Stanowisko ZWRP wyrażało wsparcie dla WUP-ów i problemów wobec jakich stanęły. Obecnie strona rządowa nie widzi możliwości przychylenia się do wniosków WUP-ów, więc temat został zawieszony. Problem nie został rozwiązany, jednak strona samorządowa liczy na to, że zostanie on podjęty w przyszłości, być może w nieco innej formule.
Krajowy Program Kolejowy
Szczególnie istotnym z punktu widzenia województw punktem posiedzenia był projekt uchwały Rady Ministrów zmieniającej uchwałę w sprawie ustanowienia Krajowego Programu Kolejowego do 2023 r. Zespół ds. Infrastruktury, Urbanistyki i Transportu nie wydał opinii ze względu na zbyt mało czasu na zapoznanie się przez stronę samorządową z odpowiedziami na zgłoszone uwagi do projektu.
Związek Województw RP zgłosił liczne uwagi, do których resort się odniósł. Uwagi województw odnoszą się głównie do zestawienia mapy projektów ujętych na liście podstawowej i planowanych do realizacji w latach 2021-2027 na obszarze poszczególnych województw i pominięcia poszczególnych wnioskowanych przez województwa odcinków w planach inwestycyjnych zarządcy infrastruktury. Poszczególne województwa wnioskują w uwagach o ujęcie na liście podstawowej większej liczby projektów (przeniesienie z listy rezerwowej), jak również ujęcie na liście projektów nowych inwestycji. Mimo że zespół nie wydał opinii, to dyskusja na zespole była w kierunku opinii pozytywnej z uwagami.
ZWRP w dalszym ciągu wnioskuje o uwzględnienie uwag, w sytuacji gdy być może pojawią się rezerwy finansowe lub inne źródła finansowania.
Jednym z punktów posiedzenia było także wręczenie Odznak Honorowych za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego – laureatom składamy najserdeczniejsze gratulacje.
Podczas spotkania KWRiST strona Samorządowa zaapelowała także do premiera Mateusza Morawieckiego w kwestii dotyczącej budżetów samorządów. Poruszony w apelu został temat zasad podziału podatku dochodowego od osób fizycznych płaconego według skali podatkowej oraz płaconego ryczałtem. Ostatni jest w całości dochodem Skarbu Państwa, a zatem każdy podatnik, który wybiera ryczałt, zwiększa dochody państwa, zmniejszając jednocześnie dochody JST (w tym roku to kwota ponad 10 mld zł). Samorządowcy apelują zatem o zainicjowanie szybkich i konkretnych działań na rzecz identycznego podziału pomiędzy rząd a JST podatku płaconego ryczałtem.
O kolejnych posiedzeniach KWRiST będziemy informować na bieżąco.