fbpx
Olgierd Geblewicz
Wysłuchanie samorządowców w sprawie KPO w Sejmie
25 marca 2021
narada
Zachodniopomorskie szpitale w czasie pandemii
9 kwietnia 2021
Pokaż wszystkie

Zachodniopomorscy młodzi sportowcy nagrodzeni

Zachodniopomorski marszałek przyznał stypendia dla utalentowanych młodych sportowców z regionu. Olgierd Geblewicz zdecydował o uhonorowaniu za osiągnięcia w 2020 roku 45 zawodniczek i zawodników. Wsparcie pomoże w rozwoju pasji i karier. Urząd Marszałkowski przeznaczył na ten cel w 2021 roku ponad 120 tys. zł.

 

Wnioski o stypendium można było składać do 31 stycznia br. W imieniu zawodniczek zawodników prośby składały kluby, związki oraz stowarzyszenia sportowe. Granty przyznane zostały w kategoriach wiekowych: młodzieżowiec i junior, a w przypadku osób niepełnosprawnych zawodnikom, którzy nie ukończyli 25 roku życia. Do jego uzyskania uprawnieni byli sportowcy uprawiający dyscyplinę objętą programem igrzysk olimpijskich (paraolimpijskich) lub systemem współzawodnictwa młodzieży uzdolnionej sportowo, prowadzonym przez ministerstwo sportu i turystyki. Kandydaci musieli legitymować się wybitnymi osiągnięciami sportowymi na arenie krajowej, europejskiej oraz światowej.

 

To był niezwykle ciężki rok dla sportu. Koronawirus zawładnął wieloma dziedzinami życia. Trudno było rywalizować, ale także trenować. Mimo tych przeszkód nasza utalentowana sportowa młodzież zdała egzamin. Mieliśmy powody do zadowolenia, dlatego cieszę się, że mogłem te osiągnięcia uhonorować stypendiami – mówił zachodniopomorski marszałek Olgierd Geblewicz.

 

W 2021 roku wsparcie trafi do 45 osób. To sportowcy ze: Szczecina, Chojny Darłowa, Stargardu, Karlina, Płotów czy Pyrzyc, którzy uprawiają: lekkoatletykę, kolarstwo, boks, zapasy, wioślarstwo, karate, gimnastykę artystyczną, gimnastykę sportową, sumo, tenis i żeglarstwo. Dla tegorocznych stypendystów w dziedzinie kultury fizycznej zaplanowano w budżecie województwa 123 tys. zł. Świadczenia w wysokości od 2 do 5 tys. zł w skali roku wypłacane zostaną w dziesięciu miesięcznych ratach.

 

Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego przyznaje stypendia w zakresie kultury fizycznej od 2014 roku. Dotąd dla młodych i utalentowanych zawodniczek oraz zawodników z Pomorza Zachodniego przeznaczono już blisko 1,1 mln zł. Przyznano prawie 400 grantów.

 

Z trzema stypendystami spotkał się w środę, 31 marca 2021 roku członek Zarządu Województwa Stanisław Wziątek. To mistrzyni Polski w karate kumite Julia Pakuła z klubu „Shobu-Kan” SSK Stargard, Tycjan Kozdra z UKS „Mieszko” Chojna – złoty medalista w skoku wzwyż Halowych Lekkoatletycznych Mistrzostw Świata Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną oraz z mistrz Polski juniorów w gimnastyce sportowej w ćwiczeniach na poręczach Igor Siedziako z MKS „Kusy” Szczecin.

 

Doceniamy Państwa osiągnięcia, szczególnie w tak trudnych czasach i w tak niesprzyjających warunkach. Od kilku lat regularnie staramy się pomagać młodym sportowcom regionu w rozwijaniu ich karier. Wierzymy, że przyznane stypendia pozwolą na udane starty i kolejne zdobycze medalowe – mówił podczas środowego spotkania Stanisław Wziątek.

 

Lista stypendystów sportowych Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego za osiągnięcia w 2020 roku Lista stypendystów sportowych w 2021 roku Marszałka Województwa za wyniki z 2020 roku