fbpx

Zachodniopomorska przyroda oczami uczniów

nauczyciel
Webinaria dla skarbników i pracowników wydziałów finansowych
15 września 2021
lupa
I Wielkopolski Kongres Samorządowy online
15 września 2021
Pokaż wszystkie

Zachodniopomorska przyroda oczami uczniów

Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego zaprasza uczniów klas 4-6 do udziału w konkursach wiedzy o ochronie środowiska, gospodarce leśnej, walorach przyrodniczych regionu. Zgłoszenia przyjmowane są do 17 września. Do wygrania – sprzęt elektroniczny i turystyczny.

 W konkursach mogą uczestniczyć uczniowie z gmin znajdujących się na obszarze parków krajobrazowych oraz w ich bezpośrednim sąsiedztwie, tzw. otulinach parków. Trzyosobowe reprezentacje szkół są wyłaniane w drodze wewnętrznych eliminacji. Inicjatywa Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego to atrakcja dla młodych miłośników przyrody – możliwość uczestnictwa w ciekawych zajęciach terenowych, wykazania się wiedzą, zdobycia atrakcyjnych nagród. W ubiegłych latach zwycięzcy otrzymywali m.in. aparaty fotograficzne i tablety.

Historia najstarszego z konkursów trwa już od 26 lat, a udział w nim biorą uczniowie szkół z obszaru Szczecińskiego Parku Krajobrazowego „Puszcza Bukowa” – przypomina Ryszard Mićko, dyrektor ZPKWZ.

Od 2016 roku konkursy zaczęły być organizowane również na obszarach innych parków: Drawskiego, Ińskiego, Cedyńskiego i „Ujścia Warty”, Doliny Dolnej Odry. W tym roku dołączył „najmłodszy” – Barlinecki Park Krajobrazowy.

Celem konkursów jest propagowanie wiedzy z zakresu ekologii, ochrony przyrody, gospodarki leśnej, promowanie walorów przyrodniczych regionu, ale też m.in. doskonalenie umiejętności rozpoznawania gatunków grzybów, roślin i zwierząt.

Udział w etapach terenowych jest okazją do poznania najciekawszych zakątków często najbliższej nam okolicy w towarzystwie pracowników parków krajobrazowych, którzy zwrócą waszą uwagę na najcenniejsze przyrodniczo ich elementy – mówi dyrektor Ryszard Mićko. – Gorąco zachęcam do udziału w konkursach wiedzy o naszych parkach krajobrazowych.

Konkursy podzielone są na część terenową, którą zaplanowano na początku października; oraz część finałową (w listopadzie) – test wiedzy, m.in. z rozpoznawaniem gatunków.

Termin zgłaszania się szkół do konkursów upływa 17 września. Kontakt z organizatorem: ZPKWZ – Magdalena Wróblewska, tel. 91 48 17 126.