Pomorze Zachodnie. Unijne fundusze pomogły stworzyć warsztaty na miarę XXI w.
27 czerwca 2022Znamy wykonawców większości ekomurali na Pomorzu Zachodnim
29 czerwca 2022Marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz apeluje o zwiększenie roli samorządów terytorialnych w walce ze zmianami klimatu. W przedstawionej opinii wzywa do wprowadzenia rozwiązań prawnych, które ułatwią współpracę między miastami, regionami i rządami krajowymi. W Komitecie Regionów będzie też przygotowywał nową opinię poświęconą roli miast i regionów UE w odbudowie Ukrainy.
– Europejskie regiony i miasta są gotowe do większego zaangażowania w realizację międzynarodowych celów klimatycznych podczas Konferencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu (COP). Europejski Komitet Regionów (KR) może pomóc w koordynacji naszych stanowisk z partnerami szczebla niższego niż krajowy na całym świecie oraz w ustaleniu celów, które są bardziej ambitne niż cele rządów krajowych – mówił Olgierd Geblewicz, przewodniczący grupy EPP-CoR, w trakcie przedstawiania swojej opinii na temat „Roli KR-u w pobudzaniu dyplomacji na szczeblu niższym niż krajowy w zakresie klimatu przed COP27 i COP28″.
– Stoimy w obliczu bardzo pilnej potrzeby poradzenia sobie z ocieplającym się klimatem na naszej planecie oraz potrzebami naszych miast i regionów, aby nadal rozwijać się w sposób zrównoważony – mówił Olgierd Geblewicz. Dodał, że wsie, miasta i regiony są na pierwszej linii frontu łagodzenia zmian klimatycznych, dając przykład i odgrywając kluczową rolę w stymulowaniu naszych relacji z partnerami na całym świecie w celu realizacji międzynarodowych celów klimatycznych.
Mówiąc o roli szczebla lokalnego i regionalnego, marszałek Geblewicz stwierdził, że rządy krajowe wielokrotnie nie były w stanie podjąć przełomowych zobowiązań międzynarodowych i zrealizować działań na rzecz klimatu. – Uważam, że naszym wspólnym obowiązkiem jest wypełnienie tej luki, pełnienie roli nowych graczy dyplomatycznych i proponowanie zobowiązań, które są bardziej ambitne, bardziej realistyczne do wdrożenia i łatwiejsze do monitorowania przez nas i przez naszych obywateli – argumentował.
Powiedział, że opinia ma na celu zwiększenie uznania roli samorządów terytorialnych w walce ze zmianami klimatu. W opinii wezwano do podjęcia działań w związku z brakiem ram prawnych dotyczących zasad współpracy między miastami, regionami i rządami krajowymi, brakiem środków finansowych, brakiem lub niekompletnością informacji na temat istniejących inicjatyw, a także brakiem zaangażowania samorządów lokalnych i regionalnych w przygotowanie krajowych dokumentów strategicznych (Nationally Determined Contributions – NDC). W odniesieniu do krajowych dokumentów dotyczących redukcji emisji i adaptacji do zmian klimatu Geblewicz podkreślił, że miasta i regiony często wyznaczają sobie ambitniejsze cele niż rządy krajowe. Ponowił więc apel o ustanowienie systemu regionalnych i lokalnych zobowiązań do redukcji emisji jako uzupełnienia krajowych zobowiązań do redukcji emisji.
W swojej opinii marszałek proponuje także, by KR zaczął odgrywać rolę koordynatora reprezentującego stanowisko władz lokalnych i regionalnych z UE na posiedzeniach COP-u oraz by nawiązał bliższą współpracę z młodymi ludźmi zaangażowanymi w sprawy klimatu.
Geblewicz wzywa także do tego, by odbudowa ukraińskich miast, miasteczek, terenów przemysłowych i energetycznych odbywała się przy wsparciu miast i regionów, z uwzględnieniem celów Zielonego Ładu – osiągnięcia zerowej emisji netto do roku 2050. Powiedział:
Odbudowa Ukrainy sprawi, że kraj stanie się silniejszy i bardziej odporny tylko wtedy, gdy skupimy się na promowaniu gospodarki bezemisyjnej, zrównoważonego rolnictwa i odbudowy ekosystemów.
Na posiedzeniu Komisji CIVEX (23 czerwca 2022 r.) marszałek Geblewicz został również mianowany kontrsprawozdawcą nowej opinii KR poświęconej roli miast i regionów UE w odbudowie Ukrainy.
Źródło: wzp