fbpx

Znamy już datę III edycji Samorządowego Kongresu Trójmorza

Inwestycje kolejowe w województwie lubelskim
8 listopada 2022
Konkurs „Lubelskie pięknieje” rozstrzygnięty
14 listopada 2022
Pokaż wszystkie

Znamy już datę III edycji Samorządowego Kongresu Trójmorza

16-17 maja 2023 roku Lublin ponownie stanie się miejscem wymiany doświadczeń państw Inicjatywy Trójmorza. Dwie poprzednie edycje Kongresu w czerwcu 2021 i 2022 roku skupiły łącznie prawie 2 tysiące osób z 25 krajów świata.

 

Ideą przewodnią zrodzonej w 2016 roku koncepcji jest współpraca państw Inicjatywy Trójmorza w szeroko pojętym rozwoju gospodarczym, społecznym i naukowym. Prezydent RP Andrzej Duda, który otwierał w 2021 roku I edycję Samorządowego Kongresu Trójmorza, podkreślał, że w ciągu ostatnich 15 lat państwa Trójmorza rozwijały się najdynamiczniej w całej Europie.

 

– Kongres to nie tylko wymiana doświadczeń, ale także okazja do wypracowania strategii rozwoju oraz dyskusji o problemach bezpośrednio nas dotyczących z obszaru bezpieczeństwa energetycznego, żywnościowego, zrównoważonego rozwoju czy rozbudowy infrastruktury drogowej – podkreśla Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski.

 

Wśród panelistów tegorocznej edycji znaleźli się liderzy kluczowych sektorów gospodarki, osobistości świata polityki, a także przedstawiciele administracji publicznej i samorządów, w tym 11 ministrów i wicepremierów z 7 krajów (Bułgaria, Grecja, Rumunia, Mołdawia, Ukraina, Litwa, Łotwa) oraz 4 ambasadorów reprezentujących: USA, Ukrainę, Bułgarię, Litwę. Na szczeblu regionalnym Kongres odwiedziło 12 delegacji z regionów Trójmorza oraz 5 reprezentujących Ukrainę, a także przedsiębiorcy z kilkunastu krajów

 

W trakcie dwóch dni intensywnej wymiany wiedzy i doświadczeń, poruszono tematy istotne dla rozwoju polskiej i zagranicznej gospodarki, tj. m.in. dyplomacji, energetyki, finansów, gospodarki, innowacji, nauki, rolnictwa, transportu, transformacji cyfrowej, turystyki, współpracy międzyregionalnej i transgranicznej obszaru Inicjatywy Trójmorza. Nie zabrakło także dyskusji o aktualnej sytuacji na Ukrainie.

 

Sieć Regionów Trójmorza stworzyła podstawy trwałego i stabilnego partnerstwa samorządów położonych na obszarze objętym Inicjatywą Trójmorza. Stanowi narzędzie prowadzenia i nawiązywania regularnych kontaktów oraz podejmowania wspólnych inicjatyw pomiędzy zainteresowanymi samorządami ze wszystkich 12 państw Inicjatywy. Dotychczas deklarację przynależności do Sieci złożyło 20 regionów z 6 krajów, m.in. Polski, Słowacji, Litwy, Rumunii, Węgier i Ukrainy (jako partnerzy stowarzyszeni).

 

Obie edycje wydarzenia zostały objęte honorowym patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy, który uroczyście otworzył pierwszą edycję Kongresu. To właśnie Prezydent był inicjatorem utworzenia samorządowego formatu współpracy.

 

Zapraszamy do śledzenia strony Samorządowego Kongresu Trójmorza, gdzie na bieżąco będą się pojawiać aktualności dotyczące III edycji: www.congress.lubelskie.pl

Raport_ Samorządowy Kongres Trójmorza 2022