fbpx

Znamy zwycięzców konkursu „Zachodniopomorski Lider Szczepień”

szczepionka przeciwko covid
Jaki świat po pandemii? Sesja plenarna Forum Ekonomicznego z udziałem Komisarza UE ds. Rolnictwa
9 września 2021
Samorządowcy spotkają się w Poznaniu
22 września 2021
Pokaż wszystkie

Znamy zwycięzców konkursu „Zachodniopomorski Lider Szczepień”

Około 70 tys. mieszkańców Pomorza Zachodniego zaszczepiło się w trakcie trwania konkursu Marszałka Województwa „Zachodniopomorski Lider Szczepień”. Choszczno, Pełczyce, Świdwin i Ustronie Morskie – to właśnie w tych gminach od 27 lipca do 31 sierpnia br. poziom wyszczepienia osiągnął najwyższy wskaźnik. W nagrodę lokalne samorządy otrzymały od Urzędu Marszałkowskiego po 100 tys. zł. Zwycięzcom poszczególnych kategorii wręczono symboliczne czeki. Uroczystość, która odbyła się w środę, 15 września 2021 roku w Szczecinie, była także okazją do zaprezentowania przez ekspertów prognoz pandemicznych dla regionu na najbliższy okres.

Celem konkursu było przekonanie mieszkańców do szczepień jako skutecznej metody w walce z COViD-19.

– Warto się zaszczepić, by zdążyć przed kolejną falą pandemii. W akcję promocji szczepie w regionie zaangażowani jesteśmy od początku. Sytuacja nie jest łatwa, bo tempo szczepień wyraźnie spowolniło. Stoimy przed ogromnym wyzwaniem, ale musimy zaufać epidemiologom. Obecnie na Pomorzu Zachodnim poziom zaszczepienia sięgnął około 50%. Przed nami wiele wspólnej pracy. Chcemy nadal współpracować z lokalnymi samorządami, z sołectwami. M.in. planujemy przygotować akcję dla 1700 sołtysów – podkreślił marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Wyróżnienia w zakończonym właśnie konkursie trafiły do gmin, które w okresie od ogłoszenia plebiscytu 27 lipca do końca sierpnia br. osiągnęły najwyższy wzrost wskaźnika wyszczepienia. Dane zebrano ze strony poświęconej szczepieniom: www.gov.pl (zakładka: szczepienia gmin), gdzie codziennie publikowane są aktualne zestawienia dotyczące szczepień.

– Przede wszystkim gratulacje dla gmin zaangażowanych we wzrost poziomu wyszczepienia w regionie. Każda zaszczepiona osoba to większe bezpieczeństwo mieszkańców. Szczepienia chronią przed ciężkim przebiegiem choroby i przed zgonem. Obecnie obserwujemy 20-30% tygodniowy wzrost zakażeń. On był do przewidzenia, bo jesień to okres zwiększonego zachorowania np. na grypę. Liczba hospitalizacji zwiększa się, ale nie stanowi zagrożenia dla szpitali. Około 90% hospitalizowanych pacjentów z COViD-19 ma mutację Delta. Z pewnością czeka nas kolejna fala. Nie będzie tak groźna, bo szczepienia powstrzymają ten trend. W mojej opinii niebawem ważne będą dwie rzeczy: obniżenie wieku dla osób szczepionych, a także trzecia dawka szczepionki dla osób 60+ – tłumaczył wojewódzki konsultant ds. chorób zakaźnych prof. Miłosz Parczewski.

W kategorii do 4,5 tys. mieszkańców najlepszy wynik zanotowano w gminie Ustronie Morskie, gdzie poziom wyszczepienia wzrósł o blisko 10% z 54,60% do ponad 64%.

– Dziękuje lekarzom za wyjaśnienia dotyczące COViD-19 oraz mieszkańcom, że z taką odpowiedzialnością podeszli do pandemii koronawirusa – powiedziała wójt Ustronia Morskiego Bernadeta Borkowska.

W kategorii od 4,5 do 7 tys. mieszkańców pierwsze miejsce zajął Świdwin (gmina wiejska). Poziom wyszczepienia zwiększył się tam o 7,81% z 31,68% do 39,49%.

– Jestem przekonany, że to wyróżnienie zmobilizuje gminę do jeszcze aktywniejszych działań na rzecz szczepień – powiedział wójt Świdwina Kazimierz Lechocki.

W kategorii od 7 do 14 tys. mieszkańców zwyciężyły Pełczyce. Poziom wyszczepienia w tej gminie osiągnął wzrost o około 7,9%. Było 35,43% zaszczepionych osób, a jest teraz 43,29%.

W kategorii powyżej 14 tys. mieszkańców wygrało Choszczno osiągając wzrost o blisko 6,4%. Poziom wyszczepienia zwiększył się z 45,51% do 51,89%.

Obecnie w Polsce w pełni zaszczepionych jest ponad 19 mln osób, co stanowi około 50% ludności.

Na Pomorzu Zachodnim – liczącym 1,7 mln mieszkańców – zaszczepionych podwójną dawką jest blisko 790  tys. osób, co stanowi około 47% ogółu.

– Lepiej zapobiegać niż leczyć. Koronawirus jest czymś nowym niosącym poważne powikłania, jak choćby zapalenie mięśnia sercowego. Niestety nie ma jeszcze skutecznego leku na COViD-19, zatem jedyną alternatywą jest szczepienie – przekonywała kierownik Zespołu Kontroli Zakażeń w Szpitalu Wojewódzkim w Szczecinie dr Joanna Jursa-Kulesza.

Aktualnie w województwie zachodniopomorskim najwyższy odsetek zaszczepionych osób notuje się w gminie Ustronie Morskie – ponad 66%, najniższy w gminie wiejskiej Sławno – 37,8%.