fbpx
Konferencja Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Regionalnych Funduszy Rozwoju
22 maja 2024
Zespół Koordynatorów ds. Mobilności Rowerowej spotkał się na Śląsku
26 maja 2024
Konferencja Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Regionalnych Funduszy Rozwoju
22 maja 2024
Zespół Koordynatorów ds. Mobilności Rowerowej spotkał się na Śląsku
26 maja 2024
Pokaż wszystkie

ZWRP z wykładem na Uniwersytecie Warszawskim

„Planowanie przestrzenne jako komponent społecznego wytwarzania przestrzeni” – pod takim hasłem odbyło się spotkanie ze studentami pierwszego roku kierunku „Studia miejskie” na UW 21 maja. Wykład poprowadziła Magdalena Golan z biura ZWRP, podczas którego przybliżyła słuchaczom pracę Związku, działalność korporacji samorządowych i ich udział w działalności planistyczno-strategicznej w jednostkach samorządu terytorialnego.

– Zależało mi na tym, żeby wykład był nie tylko ciekawy, ale też przygotowany z myślą o przyszłych wyzwaniach zawodowych studentów tego kierunku. Dlatego zdecydowałam się największy nacisk położyć na kwestie relacji i współpracy pomiędzy województwami, a miastami – mówi Magdalena Golan i dodaje – Dużym ułatwieniem w przygotowywaniu wykładu były moje akademickie doświadczenia jako absolwentki urbanistyki i regionalistyki, ale też mojej obecnej pracy, w której na co dzień mam do czynienia właśnie z innymi korporacjami samorządowymi.

Podczas wykładu prelegentka omówiła krótko specyfikę funkcjonowania samorządu terytorialnego w Polsce i podziału na zadania własne: gminy, powiatu, województwa. Odniosła się też do aktów prawnych z naciskiem na działania planistyczne.

Część wykładu została poświęcona na wskazanie różnic w pracach nad dokumentami (strategicznymi, planistycznymi) dla województwa, a dla miasta/gminy – praktyki samorządów (planistyka, budżet obywatelski, społeczne postrzeganie danego szczebla samorządu). Wykładowczyni odniosła się także do ustawy dotyczącej planistyki. Oprócz przybliżenia słuchaczom specyfiki i działań Związku Województw Rzeczypospolitej Polskiej, omówiła także relacje z innymi korporacjami samorządowymi, w szczególności: ze Związkiem Miast Polskich oraz Unią Metropolii Polskich, podając przykłady wspólnych działań – np. apeli czy pism do poszczególnych ministerstw.