Konferencja Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Regionalnych Funduszy Rozwoju
22 maja 2024Zespół Koordynatorów ds. Mobilności Rowerowej spotkał się na Śląsku
26 maja 2024„Planowanie przestrzenne jako komponent społecznego wytwarzania przestrzeni” – pod takim hasłem odbyło się spotkanie ze studentami pierwszego roku kierunku „Studia miejskie” na UW 21 maja. Wykład poprowadziła Magdalena Golan z biura ZWRP, podczas którego przybliżyła słuchaczom pracę Związku, działalność korporacji samorządowych i ich udział w działalności planistyczno-strategicznej w jednostkach samorządu terytorialnego.
– Zależało mi na tym, żeby wykład był nie tylko ciekawy, ale też przygotowany z myślą o przyszłych wyzwaniach zawodowych studentów tego kierunku. Dlatego zdecydowałam się największy nacisk położyć na kwestie relacji i współpracy pomiędzy województwami, a miastami – mówi Magdalena Golan i dodaje – Dużym ułatwieniem w przygotowywaniu wykładu były moje akademickie doświadczenia jako absolwentki urbanistyki i regionalistyki, ale też mojej obecnej pracy, w której na co dzień mam do czynienia właśnie z innymi korporacjami samorządowymi.
Podczas wykładu prelegentka omówiła krótko specyfikę funkcjonowania samorządu terytorialnego w Polsce i podziału na zadania własne: gminy, powiatu, województwa. Odniosła się też do aktów prawnych z naciskiem na działania planistyczne.
Część wykładu została poświęcona na wskazanie różnic w pracach nad dokumentami (strategicznymi, planistycznymi) dla województwa, a dla miasta/gminy – praktyki samorządów (planistyka, budżet obywatelski, społeczne postrzeganie danego szczebla samorządu). Wykładowczyni odniosła się także do ustawy dotyczącej planistyki. Oprócz przybliżenia słuchaczom specyfiki i działań Związku Województw Rzeczypospolitej Polskiej, omówiła także relacje z innymi korporacjami samorządowymi, w szczególności: ze Związkiem Miast Polskich oraz Unią Metropolii Polskich, podając przykłady wspólnych działań – np. apeli czy pism do poszczególnych ministerstw.