fbpx

2020 rokiem wielkich wyzwań dla województwa śląskiego

rodzina
Miliony na system pieczy zastępczej w 2021 r.
13 listopada 2020
Pomoc dla śląskich szpitali
4 grudnia 2020
Pokaż wszystkie

2020 rokiem wielkich wyzwań dla województwa śląskiego

zegarek

Dwa lata trwającej kadencji zarządu województwa były bardzo pracowite i efektywne. Rekordowy – dwumiliardowy budżet – ale jednocześnie duże wyzwanie w związku z przeciwdziałaniem skutkom koronawirusa. Rok 2020 mija pod znakiem walki z pandemią, co nie oznacza, że trwające czy planowane wcześniej inwestycje zeszły na dalszy plan.

Bez wątpienia ostatnie miesiące zostały zdominowane walką z koronawirusem. Na początku roku nikt nie mógł przewidzieć takiego scenariusza ani jego skutków. W takich sytuacjach wiele zależy od szybkości reakcji, bo w tym przypadku gra toczy się zarówno o ludzkie życie i zdrowie, jak i gospodarkę. Do tej pory na walkę z COVID-19 województwo przeznaczyło 280 mln zł. Dzięki temu m.in. możliwy był zakup niezbędnego dla szpitali sprzętu. Regionalna gospodarka otrzymała potężny zastrzyk środków – 1,4 mld zł, przeznaczonych na pomoc przedsiębiorcom. Efekt był wymierny, bo w żadnym momencie nie doszło do paraliżu życia publicznego. Normalnym rytmem prowadzone są inwestycje drogowe, duże wsparcie otrzymały jednostki kultury, w październiku jednogłośnie Sejmik przyjął Strategię dla regionu rozpisaną do 2030 roku, która w praktyce spina realizację programu „Zielone Śląskie 2030”, którego zapowiedzią była styczniowa konferencja „W kierunku zielonej gospodarki” zorganizowana w Katowicach przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego oraz Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Polska była pierwszym krajem UE, w którym komisarz ds. spójności i reform, Elisa Ferreira zaprezentowała złożenia Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Mijający rok przyniósł także rozstrzygnięcie drugiej edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego, w którym głos oddało 21 tysięcy głosów, a rozdysponowania było 10 milionów złotych.

– Łatwo jest działać w warunkach koniunktury, ale charaktery kształtują się tak naprawdę w czasach kryzysu. Wtedy mamy okazję przekonać się na ile jesteśmy skuteczni. Gdy uchwalaliśmy tegoroczny budżet, nie mogliśmy przewidzieć, że już w marcu przyjdzie zmierzyć się z tak groźnym wrogiem jak pandemia. Zareagowaliśmy błyskawicznie – pomoc otrzymały szpitale, bardzo mocno wsparliśmy przedsiębiorców. Żadna z zaplanowanych inwestycji nie była i nie jest zagrożona – podkreśla marszałek województwa, Jakub Chełstowski.

Nie bez znaczenia była rola Sejmiku, który w tym roku zebrał się na 10 sesjach, w trakcie których podjął 176 uchwał, które regulowały szereg spraw finansowych, gospodarkę mieniem Województwa Śląskiego, działania w obszarze infrastruktury drogowej, zdrowia, pomocy społecznej, ochrony środowiska, kultury i edukacji.

– Sytuacja epidemiczna zdeterminowała w tym roku prace Sejmiku Województwa Śląskiego. We współpracy z zarządem województwa podjęliśmy szereg istotnych działań zmierzających do zminimalizowania skutków tej trudnej dla nas wszystkich sytuacji. To nie tylko zwiększenie nakładów finansowych dla jednostek ochrony zdrowia, ale także powołanie Solidarnościowego Funduszu Wsparcia dla Szpitali Powiatowych, które znajdują się na pierwszej linii walki z pandemią. To wsparcie pozwoliło doposażyć szpitale w regionie w niezbędny sprzęt ratujący ludzkie zdrowie i życie. Sejmik przyjął także jednogłośnie Strategię Rozwoju Województwa Śląskiego „Zielone Śląskie 2030”, która definiuje cele związane z transformacją regionu w perspektywie najbliższych lat – dodaje Jan Kawulok, przewodniczący Sejmiku województwa.

Źródło: slaskie.pl