fbpx
lupa
NIK wziął pod lupę NFZ
29 grudnia 2020
szczepionka
Antycovidowa szczepionka dla funduszy europejskich
30 grudnia 2020
Pokaż wszystkie

Więcej miast na mapie Polski

Paweł Szefernaker, MSWiA

Od 1 stycznia 2021 r. na mapie Polski pojawi się 10 kolejnych miejscowości ze statusem miasta. Ich przedstawiciele odebrali z rąk premiera Mateusza Morawieckiego oraz wiceministrów Macieja Wąsika i Pawła Szefernakera akty nadania statusu miasta.

– Bardzo się cieszę, że w wielu przypadkach nadania praw miejskich nowym miejscowościom, udało się naprawić błędy przeszłości i krzywdy historii – powiedział premier Mateusz Morawiecki. – W kilku przypadkach jest to przywrócenie praw miejskich, odebranych jeszcze po powstaniu styczniowym – dodał szef rządu.

– Od 1 stycznia 2021 roku na mapie administracyjnej Polski będziemy mieli 10 nowych miast. Tym samym w Polsce będą już łącznie 954 miasta – powiedział wiceminister Paweł Szefernaker. W przypadku wszystkich nowych miast, propozycja zmiany ich statusu uzyskała pozytywne opinie rad gmin i właściwych wojewodów. Nadanie statusu miasta było także poprzedzone konsultacjami społecznymi z mieszkańcami. – Wielu z Państwa, samorządowców, na pewno w sposób aktywny uczestniczyło w tych konsultacjach razem z mieszkańcami gminy, analizując, czy to będzie dobry czas, aby taki wniosek złożyć – powiedział wiceminister. Jak dodał, uzyskanie statusu miasta to duży prestiż. – To są nowe nadzieje i możliwości, także związane z inwestowaniem oraz prowadzeniem działalności gospodarczej. To efekt determinacji, chęci i działań proobywatelskich dużej grupy mieszkańców – wyjaśnił wiceszef MSWiA.

O nadaniu statusu miasta decyduje m.in. stopień urbanizacji danego terenu – wszystkie nowe miasta wykazują cechy funkcjonalno-przestrzenne, które przesądzają o ich miejskim charakterze. Ponadto większość mieszkańców utrzymuje się z działalności pozarolniczej.

Na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów 1 stycznia 2021 r. status miasta otrzymają:

  • Kamieniec Ząbkowicki – w gminie Kamieniec Ząbkowicki, w powiecie ząbkowickim, w województwie dolnośląskim,
  • Goraj – w gminie Goraj, w powiecie biłgorajskim, w województwie lubelskim,
  • Kamionka – w gminie Kamionka, w powiecie lubartowskim, w województwie lubelskim,
  • Sochocin – w gminie Sochocin, w powiecie płońskim, w województwie mazowieckim,
  • Solec nad Wisłą – w gminie Solec nad Wisłą, w powiecie lipskim, w województwie mazowieckim,
  • Wiskitki – w gminie Wiskitki, w powiecie żyrardowskim, w województwie mazowieckim,
  • Dubiecko – w gminie Dubiecko, w powiecie przemyskim, w województwie podkarpackim,
  • Wodzisław – w gminie Wodzisław, w powiecie jędrzejowskim, w województwie świętokrzyskim,
  • Budzyń – w gminie Budzyń, w powiecie chodzieskim, w województwie wielkopolskim,
  • Koźminek – w gminie Koźminek, w powiecie kaliskim, w województwie wielkopolskim.

Na temat historii nowych miast więcej informacji można znaleźć tutaj: Od stycznia w naszym kraju pojawi się 10 nowych miast – Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji – Portal Gov.pl (www.gov.pl)

W 2020 r. do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji wpłynęło 37 wniosków samorządów gminnych dotyczących ustalenia granic niektórych gmin i miast, nadania niektórym miejscowościom statusu miasta, zmiany nazwy gminy oraz zmiany siedziby władz gminy.

Według danych GUS (stan na dzień 1 stycznia 2020 roku) dotychczas funkcjonowały w Polsce 944 miasta. Były to 302 gminy miejskie oraz 642 miasta położone w gminach miejsko-wiejskich.

Fot. Adam Guz / KPRM