fbpx

75-lecie Ludowych Zespołów Sportowych w Łódzkiem

Rozstrzygnięcie konkursu „Kolejowe Łódzkie”
3 grudnia 2021
O deinstytucjonalizacji opieki całkowitej nad dziećmi i młodzieżą w Łódzkiem
22 grudnia 2021
Pokaż wszystkie

75-lecie Ludowych Zespołów Sportowych w Łódzkiem

Sportowcy, trenerzy, szkoleniowcy, przedstawiciele samorządów oraz nauczyciele wzięli udział w obchodach 75-lecia Ludowych Zespołów Sportowych. Samorząd Województwa Łódzkiego reprezentował marszałek Grzegorz Schreiber.

Uroczystość została zorganizowana w Zamku Arcybiskupów Gnieźnieńskich w Uniejowie. Jubileusz był okazją do uhonorowania najbardziej zasłużonych sportowców, szkoleniowców i działaczy z regionu medalami okolicznościowymi. Wyróżnione zostały też instytucje, które wspierają sport na terenach wiejskich.

Bohaterów spotkania oraz gości powitał Marek Mazur, prezes Wojewódzkiego Zrzeszenia Ludowych Zespołów Sportowych i radny Sejmiku WŁ.

– Chciałbym podziękować wszystkim, którzy nam pomagają – mówił Marek Mazur, a wymieniając marszałka Grzegorza Schreibera, dodał: – Pan marszałek jest naszym przyjacielem i sympatykiem, mamy od niego duże wsparcie.

– Bardzo się cieszę, że jesteśmy tu dziś razem, że jesteśmy rodziną, że potrafimy współpracować dla dobra województwa – mówił Grzegorz Schreiber. – Żeby powstawały sukcesy na wielkich arenach, najpierw muszą być talenty na małych, osiedlowych, wiejskich lub gminnych boiskach. Żeby się to zdarzyło, potrzeba kilku rzeczy. Musi być infrastruktura i muszą być ludzie: trenerzy i działacze. Dzięki połączeniu tych elementów, talenty mogą być wyławiane i dobrze prowadzone. Gdy jeżdżę po województwie, widzę dużą różnicę między tym, co było kilka lat temu. Rozwój infrastruktury sportowej to w dużym stopniu zasługa rządu Mateusza Morawieckiego, który stworzył programy infrastrukturalne. My nadal będziemy się starali przekazywać środki na to, byście mieli gdzie pracować z młodzieżą.

Jak dodał marszałek, Sejmik WŁ uchwalił w przyszłorocznym budżecie województwa 8 milionów złotych na infrastrukturę sportową.

Spotkanie było także okazją do podsumowania 2021 roku. Puchary odebrali najlepsi zawodnicy i trenerzy oraz, między innymi, szkoły mogące poszczycić się największymi osiągnięciami.

Wojewódzkie Zrzeszenie Ludowe Zespoły Sportowe od 1999 roku realizuje zadania samorządu województwa, zlecane przez Urząd Marszałkowski, poświęcone rozwojowi i upowszechnianiu kultury fizycznej na terenach wiejskich oraz w małych miastach. W 2021 roku samorząd województwa wsparł działalność WZ LZS kwotą blisko pół miliona złotych. Pomimo trudności związanych z pandemią koronawirusa udało się zorganizować ponad 40 imprez sportowych, w większości o charakterze wojewódzkim.

Źródło i foto: lodzkie.pl