Z Komisji COTER
13 lipca 2022Przed nami ciężki czas
23 września 2022Przewodniczący Europejskiego Komitetu Regionów Vasco Cordeiro i burmistrz Kijowa Witalij Kliczko podziękowali za solidarność regionów i miast UE organizujących letnie kolonie dla ukraińskich dzieci.
Obaj samorządowcy podkreślili, że jest to akt solidarności, który daje poczucie normalności niektórym z milionów ukraińskich dzieci, których życiem wstrząsnęła wojna.
Obozy letnie są częścią szerszego pakietu działań solidarnościowych miast i regionów UE, począwszy od pomocy humanitarnej po zawiązywane partnerstwa i zobowiązania do wspierania odbudowy Ukrainy. Dzieci przyjmowane, na organizowane przez członków Europejskiego Komitetu Regionów, obozy letnie pochodzą zarówno ze szkół podstawowych, jak i średnich.
W sumie, z letniego wypoczynku skorzystało już ponad pięćset osób; obecnie przebywają one na terenie Ukrainy. Kolonie trwały od 10 dni do trzech tygodni. W ciągu lata europejskie władze lokalne i regionalne zorganizują więcej obozów dla kolejnych dzieci.
Przewodniczący Europejskiego Komitetu Regionów Vasco Cordeiro powiedział, że wojna z Ukrainą wstrząsnęła całym kontynentem, ale tym, czym wstrząsnęła najbardziej, jest życie milionów ukraińskich dzieci.
Mer Kijowa i prezes Związku Miast Ukraińskich Witalij Kliczko wyraził wdzięczność za promocję projektu kolonii dla ukraińskich dzieci.
Przy wsparciu KR-u dzieci odpoczną w Rzymie, Nîmes we Francji, Preili na Łotwie, Wielkopolsce i Maramureș w Rumunii, a także w Bawarii, na Podkarpaciu, na Majorce oraz w Gdańsku.
Zajęcia na obozach zazwyczaj obejmują zajęcia w pomieszczeniach i na świeżym powietrzu, wycieczki i wieczorną rozrywkę. Dzieci mają na miejscu pomoc psychologiczną i medyczną.
Kliczko wezwał miasta i regiony UE do pomocy w organizacji obozów letnich na sesji plenarnej Komitetu Regionów w kwietniu br.
Dzieci korzystające z letniego wypoczynku pochodzą z całej Ukrainy, ale niektóre obozy pomogły dzieciom z określonych obszarów, w tym m.in. z obwodów iwanofrankowskiego, charkowskiego, lwowskiego i zakarpackiego oraz miast: Kijowa, Czuhujewa, Nieżyniowa i Tiacziwa.
Dane UNHCR wskazują, że 7,1 miliona Ukraińców zostało wysiedlonych w wyniku wojny, ale pozostaje na Ukrainie, podczas gdy kolejne 5,8 miliona to uchodźcy w Europie, w większości kobiety i dzieci.
źródło: samorzad.pap.pl