fbpx
W Opolskiem o szkolnictwie zawodowym
W Opolskiem o szkolnictwie zawodowym
9 kwietnia 2023
Rusza 7. edycja „Zaczytane Opolskie”
23 kwietnia 2023
Pokaż wszystkie

Dofinansowanie dla opolskiej wsi

Dofinansowanie dla opolskiej wsi

Blisko 370 tysięcy złotych na jedenaście cennych inicjatyw przekazał partnerom Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich samorząd województwa opolskiego. Dzięki projektom poznamy lepiej tradycje, walory kulturalne i przyrodnicze opolskich wsi.

Do konkursu wpłynęło dziewiętnaście propozycji projektów o łącznej kwocie kosztów kwalifikowanych blisko 740 tys. złotych. Wśród jedenastu wyłonionych jest m.in. projekt Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Lipowa pn. “Poznajemy i wzbogacamy zasoby przyrodnicze wsi”. – Pieniądze przeznaczymy na pilotażowy projekt, tzn. opracowanie koncepcji zagospodarowania publicznych terenów wiejskich na parki i ogrody wiejskie. Chcemy pokazać, że o ile Opolszczyzna nie posiada ogrodu botanicznego, jest możliwość powstawania takich miejsc rozproszonych na terenie miejscowości – wyjaśnił Grzegorz Kuśmierczyk, prezes Stowarzyszenia.

Jak dodał, koncepcje takich miejsc powstaną w porozumieniu z mieszkańcami. Kolejnym celem projektu jest inwentaryzacja przyrodnicza. – Takich inwentaryzacji na naszych wsiach jeszcze nie przeprowadzaliśmy. Te dwa elementy będziemy realizować równocześnie, wspólnie z naukowcami Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu – mówił. Projekt będzie prowadzony w Stobrawie (gmina Popielów) i Ciepielowicach (gmina Dąbrowa).

Agnieszka Bachowska, prezes LGD Górna Prosna mówiła, że 60 tysięcy dotacji zamierzają przeznaczyć na wydanie gry planszowej dotyczącej ciekawych miejsc przyrodniczych, historycznych i atrakcji. Poza tym powstanie wielkoformatowa gra, wykorzystywana podczas spotkań z mieszkańcami. – To plansza 3×4 metry. Partnerami są Gminne Ośrodki Kultury, każdy z nich przygotuje po 20 pytań dotyczących czterech gmin wchodzących w skład LGD Górna Prosna. Chcemy dotrzeć do młodszych odbiorców. Rozpoczęliśmy KSOW cyklem publikacji, w tym roku była także gra memory. Teraz ukierunkujemy się na najmłodszych odbiorców, aby ich zainteresować i włączyć w naszą aktywność – wyjaśniła.

LGD Kraina Świętej Anny zrealizuje zadanie „Aktywna i atrakcyjna Kraina w cieniu wulkanu”. – Chcemy zrobić przewodnik po sołectwach i pokazać, jak piękne projekty zostały na naszym obszarze zrealizowane. Ogłosimy konkurs na przegląd zrealizowanych już projektów. Chcemy wyłonić najciekawsze opisać, pokazać, wydać przewodnik i stworzyć film. To ma pokazać, że obszary wiejskie są doskonałym miejscem do życia, pracy i realizowania się. Konkurs zostanie ogłoszony w maju – wyjaśniła Ewa Maria Piłat, prezes stowarzyszenia.

Umowy w imieniu samorządu województwa wręczyli marszałek Andrzej Buła i członek zarządu województwa Antoni Konopka.

O różnorodności partnerów i projektów mówił natomiast marszałek Andrzej Buła. – Różnorodność partnerów wynika z różnorodności środowisk, z których pochodzą. Poszukują oni różnych zainteresowań – sportu, turystyki, etnografii, kulinariów czy bezpieczeństwo jak OSP. Ta różnorodność na wsi jest większa niż w mieście. Często Ci aktywni ludzie pełnią rolę multiplikatorów wszystkiego. Są w kulturze, sporcie, turystyce. Sieciują ze sobą KGW, pasjonatów i amatorów wspomnień historycznych, wsi tematycznych – wyjaśnił. Marszałek zapewnił o współpracy i pomocy samorządu województwa na każdym etapie realizacji projektu. – My jako urzędnicy mamy kogoś, kto działa w terenie w naszym imieniu. Chcemy być obecni i pomocni na każdym etapie realizacji i rozliczania projektu. Ta współpraca nie kończy się na podpisaniu umowy. Wybieramy sprawdzonych partnerów, aby sprostać wyzwaniom poprawy jakości życia na wsi. Naszym zadaniem jest pokazanie możliwości i szans – mówił.

źródło: opolskie.pl