fbpx
Dofinansowanie dla opolskiej wsi
Dofinansowanie dla opolskiej wsi
16 kwietnia 2023
Opolskie stawia na ryby
Opolskie stawia na ryby
7 maja 2023
Pokaż wszystkie

Rusza 7. edycja „Zaczytane Opolskie”

Nie musisz wyjeżdżać daleko, aby spotkać swoich ulubionych autorów i autorki, osobistości świata kultury, sztuki, sportu i mediów. Wojewódzka Biblioteka Publiczna zaprasza na inspirujące, ciekawe i bezpłatne spotkania autorskie w bibliotekach całego województwa opolskiego.

„Zaczytane Opolskie” to akcja promująca czytelnictwo wśród mieszkańców województwa opolskiego. Tegoroczna edycja to aż 58 spotkań z 26 autorami i autorkami. Odwiedzą oni 49 miejscowości w każdym powiecie województwa opolskiego. Warto podkreślić, że cenieni autorzy bestsellerów, nowości literackich i reportaży zawitają do małych miejscowości i miasteczek. Organizatorom zależy, aby z kulturą dotrzeć do małych ośrodków kulturalnych.

Zakochaj się w książce

Bohaterami wydarzeń będą jak co roku autorzy specjalizujący się w różnych gatunkach literackich, mistrzowie kryminału, reportażu, powieści obyczajowej, o tematyce historycznej czy społecznej. Rzesze czytelniczek już czekają na spotkania z topowymi autorkami bestsellerowych tytułów tzw. literatury kobiecej. Najpopularniejsi twórcy książek dla dzieci dostarczą najmłodszym mnóstwa wrażeń, zabawnych opowieści oraz okazji do wspólnych zdjęć. Zaproszeni Goście Specjalni – wybitne postaci znane powszechnie z teatralnych scen, ekranów kinowych i telewizyjnych – w szczerych rozmowach pozwolą się poznać z nieznanej nam, prywatnej strony.

Agnieszka Kamińska, dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego podkreśla, że akcja to odpowiedź na niekorzystne trendy w czytelnictwie. – Szacunki mówią, że jedynie 9% osób czyta więcej niż jedną książkę w roku. Stajemy się społeczeństwem obrazkowym, czytamy krótkie teksty. Oglądając obrazki i fotografie, tak naprawdę nie skupiamy się na treści – przyznaje. Jak dodała, poza aspektem kulturalnym, książka to doskonałe narzędzie kształtowania opinii, wartości w społeczeństwie. – Książka jest ważna. Książka to wyobraźnia, szersze horyzonty, mądrość i wartości. Jeśli ich zabraknie w młodym pokoleniu, jako społeczeństwo możemy sporo stracić. Należy uświadamiać i uwrażliwiać, zwracać uwagę młodym ludziom, co w życiu jest ważne – mówiła.

O tym, że akcja się rozrasta mówił także wicemarszałek Zbigniew Kubalańca. – Zaczynaliśmy od kilkudziesięciu tysięcy złotych i kilkunastu spotkań. Dzisiaj jako samorząd województwa przeznaczmy na „Zaczytane Opolskie” już 180 tysięcy złotych. Ta akcja to szeroki wachlarz spotkań, znane nazwiska, także te wywodzące się z Opolszczyzny – przyznał. Wicemarszałek wyjaśnił, że spotkania są otwarte dla każdego, a spotkanie z autorem ulubionej książki to nie lada gratka. – Jeśli ktoś jest dla nas autorytetem, znamy jego książki od lat, to warto dowiedzieć się o kulisach i genezie powstania pozycji literackiej, zdobyć autograf czy zdjęcie. Być może znajdzie się też czas na krótką rozmowę. Serdecznie zapraszamy – zachęcał.

Nowe tytuły, ciekawi goście

Staramy się co roku zapraszać innych autorów, tych którzy wydali nowe tytuły. Stąd taki zestaw pisarzy, twórców teatralnych, filmowych czy publicystów. Zaczynamy 26 kwietnia spotkaniem z Janem Englertem. Swoją propozycję kierujemy do wszystkich grup wiekowych – dzieci, młodzieży i dorosłych czytelników. Jak pokazuje ostatnie kilka lat, spotkania w małych miejscowościach okazały się strzałem w dziesiątkę. Zostały bardzo ciepło przyjęte – wyjaśnił Tadeusz Chrobak, dyrektor Biblioteki Wojewódzkiej w Opolu.

Tegoroczny program przybliżyła Jolanta Zakrawacz, koordynator akcji z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu. – Do tej pory odbyły się 164 spotkania. Co warte podkreślenia, lista zaproszonych gości pochodzi z zamówień czytelników. Staramy się, aby każdy z autorów miał kilka spotkań w różnych miejscach. W tym roku spotkamy się m.in. z Janem Englertem, Stanisławem S. Nicieją, Markiem Kamińskim, Zbigniewem Rokitą czy Maciejem Siembiedą. Odwiedzą nas także ciekawe autorki Magdalena Witkiewicz, Anna Matuszak – Rześniowiecka i Roksana Jędrzejewska – Wróbel – wymieniła.

Wszystkie informacje wraz z dokładnym planem wydarzeń, nazwiskami autorów i miejscami spotkań będą umieszczane na stronie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu: www.wbp.opole.pl a także na jej profilu Fb: https://www.facebook.com/wbpopole oraz w lokalnych bibliotekach całego regionu.

Źródło: opolskie.pl