fbpx

Współpraca gwarantuje rozwój – Pro Silesia

Śląskie rozwija współpracę z Abu Dhabi
8 października 2023
Fundusze Europejskie dla Śląskiego szansą dla firm odchodzących od branży górniczej
Fundusze Europejskie dla Śląskiego szansą dla firm odchodzących od branży górniczej
23 października 2023
Pokaż wszystkie

Współpraca gwarantuje rozwój – Pro Silesia

W trakcie walnego zebrania członków stowarzyszenia „Pro Silesia” Biznes-Nauka-Samorząd zdecydowano jednogłośnie o przyjęciu Województwa Śląskiego w poczet członków. Powołano także Zarząd Stowarzyszenia nowej kadencji. Na jego czele stanie marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski.

„Zależy nam na tym, by to stowarzyszenie było aktywnym graczem i przyczyniało się do rozwoju i promocji województwa śląskiego. Ta współpraca na szczeblu biznes-nauka-samorząd jest gwarancją, by transformacja regionu się powiodła w oparciu o innowacje i nowe technologie. Stowarzyszenie jest najlepszą formą zaprezentowania tego, co wspólnie udało się zrobić i wierzę, że przystąpienie do niego samorządu województwa da nowy impuls do kolejnych działań, także w środowisku międzynarodowym” – tłumaczył marszałek Jakub Chełstowski.

Stowarzyszenie Biznes – Nauka – Samorząd „Pro Silesia” powstało w 2017 roku. Od początku działalności skupia się na tworzeniu sprawnego partnerstwa międzysektorowego i rozwoju międzynarodowego działalności zrzeszonych podmiotów: samorządów, biznesu i nauki. Stowarzyszenie zajmuje się także upowszechnianiem wiedzy na tematy związane z Unią Europejską, a od niedawna prowadzi działalność naukowo-badawczą.

Jako regionalny think tank ma na celu wsparcie zrównoważonego rozwoju regionu. Stowarzyszenie „Pro Silesia” reprezentuje oraz promuje interesy swoich członków w kraju i za granicą, działa na rzecz zrównoważonego rozwoju województwa śląskiego, zacieśniania współpracy między środowiskami, a także promowania regionu i jego uczelni.

Do Stowarzyszenia przystąpiły wcześniej: Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, Będzin, Częstochowa, Gliwice, Katowice, Rybnik, Sosnowiec i Zawiercie, uczelnie – Uniwersytet Śląski, Politechnika Śląska, Akademia Sztuk Pięknych, Uniwersytet Ekonomiczny, Politechnika Częstochowska, Śląski Uniwersytet Medyczny, Akademia Techniczno-Humanistyczna, Akademia WSB oraz Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy w Częstochowie, a także Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach, Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A., Regionalna Izba Przemysłowo-Handlowa w Gliwicach, Izba Rzemieślnicza oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach, Górnośląska Agencja Przedsiębiorczości i Rozwoju.

Skład zarządu tworzą przedstawiciele wszystkich trzech środowisk, funkcję prezesa sprawował dotychczas prof. Wiesław Banyś, którego zastąpi w tej roli marszałek Jakub Chełstowski. Wiceprezesami oprócz profesora Wiesława Banysia wybrani zostali: przewodniczący Zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii Kazimierz Karolczak, prezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Janusz Michałek, Prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński, prof. Marek Pawełczyk – Prorektor ds. Nauki i Rozwoju Politechniki Śląskiej, Prezes Regionalnej Izby Przemysłowo-Handlowej w Gliwicach, Wiktor Pawlik oraz Tomasz Zjawiony z Regionalnej Izby Gospodarczej.

źródło: slaskie.pl