fbpx
Środki na staże lekarskie w Zachodniopomorskiem zabezpieczone
26 lutego 2024
Minister sprawiedliwości w Szczecinie. Spotkanie w Urzędzie Marszałkowskim
11 marca 2024
Pokaż wszystkie

OZE szansą nie tylko dla Pomorza Zachodniego

OZE szansą nie tylko dla Pomorza Zachodniego

Zielona energia na Pomorzu Zachodnim to nie tylko produkcja, ale również klaster firm związanych z tą branżą oraz gospodarka offshore. Pomorze Zachodnie może być przykładem dla całej Polski. Jak mądrze wykorzystać wzorce z regionu przy transformacji energetycznej, której efektem ma być dobra jakość powietrza, tani prąd i dobry stan środowiska? O tym rozmawiał w poniedziałek, 26 lutego br. wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka z marszałkiem województwa Olgierdem Geblewiczem, radnymi i zachodniopomorskimi przedsiębiorcami podczas sejmikowej Komisji Gospodarki, Infrastruktury i Ochrony Środowiska. Spotkanie poprzedził briefing prasowy.

Na terenie Pomorza Zachodniego wyprodukowano największą ilość energii elektrycznej z OZE w kraju. Województwo zachodniopomorskie praktycznie produkuje tyle energii odnawialnej, ile zużywa. Wynik 98,2% to najlepszy rezultat wśród regionów. Kolejne miejsca zajęły województwa: warmińsko-mazurskie (52,6%), kujawsko-pomorskie (45,7%) i pomorskie (44,6%). Jak wykorzystać ten potencjał?

– OZE to nasza regionalna specjalizacja. To na Pomorzu Zachodnim wiele lat temu powstały pierwsze farmy wiatrowe, jesteśmy liderem w produkcji zielonej energii – mówił Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz. – To gigantyczny potencjał, który chcemy wykorzystać dla rozwoju zachodniopomorskiej gospodarki i rozwoju naszych firm.

Marszałek podkreślił, że nasz region może pomóc Polsce osiągnąć klimatyczne cele. – Chcemy stać się zieloną elektrownią dla całej Polski. To jest możliwe, jeśli będziemy mieli dobre regulacje, przychylny rząd i zaangażowanych przedsiębiorców – podkreślał marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

Podczas briefingu wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka mówił o dobrych wzorcach z województwa zachodniopomorskiego.

– To moja druga i na pewno nieostatnia wizyta na Pomorzu Zachodnim. Dziś z zachodniopomorskimi przedsiębiorcami rozmawiamy o odnawialnych źródłach energii, transformacji energetycznej i gospodarce w obiegu zamkniętym. Skończył się czas, w którym z wiatru, z wody i ze słońca robiono ideologicznych wrogów. W województwie zachodniopomorskim widać, że tę energię można wykorzystywać dla dobra mieszkańców. Tylko stawiając na konstruktywny dialog z przedsiębiorcami i samorządowcami, jesteśmy w stanie przeprowadzić sprawiedliwą społecznie transformację energetyczną. Wierzę, że przykłady z województwa zachodniopomorskiego zostaną przełożone na całą Polskę. Mamy zarysy konkretnych ustaw – wyliczał Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska Miłosz Motyka.

Z kolei Prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie Hanna Mojsiuk mówiła o konieczności optymalizacji kosztów prowadzenia przedsiębiorstw. Dodała też, że dziękuję za dzisiejsze spotkanie i konstruktywny dialog. – Chcemy wspólnie wypracować rozwiązania, które będą korzystne dla polskich przedsiębiorstw. Będziemy państwa informować o tym co wspólnie razem stworzymy – mówiła prezes PIG Hanna Mojsiuk.

Podczas poniedziałkowego briefingu dziennikarze pytali także o przyszłość programów pomocowych takich jak: „Mój Prąd”, „Czyste powietrze”. „Moja Woda”, „Efektywność energetyczna i ochrona powietrza”.

– Wiele z tych programów wymaga audytów. Na przykład na pogram „Czyste powietrze” w pierwszych miesiącach tego roku nie zagwarantowano odpowiednich środków – wyliczał wiceminister Motyka. Dodał jednak, że dzięki środkom z KPO, które niebawem trafią do Polski oraz środkom z programu „Feniks” te działania będą kontynuowane i rozwijane (np. poprzez tworzenie klastrów). Zapowiedział też zwiększenie finansowania programu „Energia dla wsi” o 2 mld zł.

Po briefingu odbyło się sejmikowe posiedzenie Komisji Gospodarki, Infrastruktury i Ochrony Środowiska z udziałem wiceministra, radnych, zarządu województwa, naukowców oraz przedsiębiorców. Rozmawiano na konkretne tematy, m.in. dotyczące rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, zmian w ustawach o ochronie środowiska i o odpadach czy o planowanych zmianach w rozliczaniu prosumentów z uwzględnieniem przedsiębiorców.

wzp.pl