fbpx
konferencja prasowa
Nowe połączenia z wrocławskiego lotniska
29 kwietnia 2021
mikrofon
Dolny Śląsk gospodarzem Forum Ekonomicznego
13 maja 2021
konferencja prasowa
Nowe połączenia z wrocławskiego lotniska
29 kwietnia 2021
mikrofon
Dolny Śląsk gospodarzem Forum Ekonomicznego
13 maja 2021

Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski oraz Przewodniczący Sejmiku Województwa Dolnośląskiego Andrzej Jaroch przekazali dziś na ręce Jacka Wasika, Dyrektora Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej we Wrocławiu, dwa dokumenty apelujące o objęcie Funduszem Sprawiedliwej Transformacji obszaru powiatu zgorzeleckiego.

 

Pierwszy z nich to wspólny apel podpisany przez Marszałka Przybylskiego oraz Premiera Wolnego Kraju Saksonia Michaela Kretschmera. Ten apel to wyraz solidarności jaka łączy Dolny Śląsk i Saksonię. – Wielokrotnie podkreślałem że obszar pogranicza należy traktować spójnie i całościowo. Szczególnie obszary dla których odejście od węgla będzie tak dużym wyzwaniem. Obszary Saksonii są już objęte funduszem, jeśli nie chcemy powtórzyć błędów jakie zostały popełnione w czasie transformacji obszaru Wałbrzyskiego, musimy już teraz rozpocząć działania niwelujące skutki dekarbonizacji. Cieszę się, że Pan Premier Kretschmer podziela to zdanie – mówi marszałek Cezary Przybylski.

Drugi dokument to uchwała Sejmiku Województwa Dolnośląskiego z dnia 29 kwietnia 2021 roku w sprawie przyjęcia stanowiska dotyczącego poparcia na rzecz włączenia Zagłębia Turoszowskiego do obszaru wsparcia Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. W uchwale Radni Sejmiku wyrażają stanowcze poparcie dla działań władz regionalnych i krajowych, mających na celu włączenie Powiatu Zgorzeleckiego, na terenie którego zlokalizowane jest Zagłębie Turoszowskie, do obszarów wsparcia Funduszu Sprawiedliwej Transformacji.

– To ważna uchwała, która wyraża zdanie Sejmiku Województwa Dolnośląskiego i troskę o powodzenie i łagodne przejście do fazy post-wydobywczej dla Turoszowa. Jako Sejmik wielokrotnie mówiliśmy o potrzebie sprawiedliwej transformacji energetycznej, która jest procesem bardzo kosztownym. Nie może ona odbyć się bez znaczących nakładów finansowych. Solidarność europejska w zakresie odchodzenia od węgla musi uwzględniać odpowiednie finansowanie procesów z tym związanych – podkreśla Andrzej Jaroch.

 

Oba dokumenty w imieniu Komisarz ds. Spójności i Reform KE Elisy Fereiry oraz Wiceprzewodniczącego Wykonawczego KE ds. Europejskiego Zielonego Ładu Fransa Timmermansa przyjął dyrektor Przedstawicielstwa Regionalnego Komisji Europejskiej z siedzibą we Wrocławiu Jacek Wasik.

Fundusz Sprawiedliwej Transformacji (FST) to nowe narzędzie Unii Europejskiej wspierające te regiony, które poniosą negatywne skutki społeczne i ekonomiczne  procesu transformacji dla osiągnięcia neutralności klimatycznej. Budżet FST to 17,5 mld euro (w tym 3,5 mld euro dla Polski), w ramach którego dofinansowanie będą mogły znaleźć projekty, których zakres wpisuje się m.in. w obszary wsparcia MŚP, wdrażanie technologii i infrastruktur zapewniających przystępną cenowo czystą energię, w redukcję emisji gazów cieplarnianych, wzmacnianie gospodarki o obiegu zamkniętym, efektywność energetyczną czy inwestycje w regenerację, dekontaminację i renaturalizację terenów zdegradowanych.

Jako jeden z polskich obszarów objętych wsparciem FST wskazany został subregion wałbrzyski. Już w 2019 roku, po przystąpieniu Województwa Dolnośląskiego do inicjatywy Coal Regions in Transition i powołaniu przez Zarząd Województwa dolnośląskiej Grupy Roboczej ds. Regionów Węglowych w Transformacji, zostali do niej zaproszeni przedstawiciele samorządów, przedsiębiorstw oraz organizacji pozarządowych z powiatu zgorzeleckiego. Są oni również członkami Grupy Roboczej ds. FST powołanej w 2020 roku i biorą udział w pracach nad tworzeniem Terytorialnych Planów Sprawiedliwej Transformacji (TPST), które będą podstawą przyznania i wdrażania środków funduszu.

– Dwa przekazane dzisiaj do Komisji Europejskiej dokumenty są dowodem na to, że samorząd województwa dolnośląskiego całościowo patrzy na kwestie związane z transformacją energetyczną. Niedawno popisałem  z Premierem Kretschmerem dokument popierający budowę wspólnego bloku cieplnego dla Europamiasta Zgorzelec-Goerlitz. Projektu który ograniczy emisję CO2 dla całego obszaru Zgorzelca. Przekazane dzisiaj dokumenty dopełniają proces całościowego podejścia do kwestii dekarbonizacji – podsumował marszałek Przybylski.

Źródło i foto: umwd.dolnyslask.pl