fbpx

Przedstawicielstwo Dolnego Śląska w Dreźnie już otwarte

marszałek dolnośląski
Zarząd województwa dolnośląskiego zabiega o większe wsparcie finansowe z Unii dla regionu
11 czerwca 2021
sesja
Zarząd województwa dolnośląskiego z wotum zaufania
25 czerwca 2021
marszałek dolnośląski
Zarząd województwa dolnośląskiego zabiega o większe wsparcie finansowe z Unii dla regionu
11 czerwca 2021
sesja
Zarząd województwa dolnośląskiego z wotum zaufania
25 czerwca 2021
Pokaż wszystkie

Przedstawicielstwo Dolnego Śląska w Dreźnie już otwarte

spotkanie

W obecności marszałka województwa dolnośląskiego Cezarego Przybylskiego otwarto dziś w Dreźnie Regionalne Biuro Dolnego Śląska w Dreźnie. To drugie przedstawicielstwo samorządu województwa za granicą po regionalnym biurze w Brukseli. W uroczystości uczestniczyli także m.in. Michael Kretschmer – Premier Wolnego Państwa Saksonia, Andrzej Jaroch – Przewodniczący Sejmiku Województwa Dolnośląskiego oraz Krzysztof Bramorski – Pełnomocnik Marszałka ds. kontaktów międzynarodowych.

 

– Zależy nam, aby nasze biuro regionalne w Dreźnie było miejscem, gdzie firmy, szkoły, organizacje pozarządowe, ale przede wszystkim mieszkańcy obu regionów znajdą informacje o możliwościach współpracy – wyjaśnia marszałek Cezary Przybylski. – Czas pandemii nieco opóźnił naszą inicjatywę, ale jednocześnie pokazał jak ważna jest współpraca międzyregionalna. Dzięki doskonałym relacjom z władzami Saksonii cały czas monitorowaliśmy sytuację i staraliśmy się podejmować najlepsze decyzje dla naszych mieszkańców. Przy tej okazji raz jeszcze dziękuję premierowi Michaelowi Kretschmerowi za osobiste zaangażowanie, wsparcie i liczę na to, że otwarte dziś biuro regionalne Dolnego Śląska w Dreźnie pozwoli jeszcze bardziej rozwinąć nasze wspólne relacje – mówi marszałek Przybylski.

17 czerwca minie trzydzieści lat od momentu podpisania Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy między Polską a Niemcami. Tamten przełomowy dzień i postanowienia traktatowe stanowiły solidny fundament pod budowę relacji polsko-niemieckich. Przez lata Dolny Śląsk nawiązał bliską współpracę z trzema regionami Republiki Federalnej Niemiec: Wolnym Państwem Saksonia, Dolną Saksonią oraz Brandenburgią.

Współpraca regionalna Dolnego Śląska i Wolnego Państwa Saksonia sięga lat dziewięćdziesiątych minionego wieku. Rozpoczęło ją podpisanie Wspólnego Oświadczenia 17 września 1999 roku. Od tego czasu współpraca rozwija się na różnych polach: między samorządami, organizacjami pozarządowymi, instytucjami kultury, szkołami, uczelniami i ośrodkami badawczymi oraz instytucjami otoczenia biznesu.

– To miejsce w centrum naszego miasta symbolizuje jak szczególnym partnerem jest dla nas Dolny Śląsk, a  czas pandemii udowodnił jak wartościowa i ważna jest nasza wzajemna współpraca. Życzę aby nowe biuro Dolnego Śląska stało się miejscem, z którego wychodzić będą kolejne inicjatywy budujące naszą przyszłą kooperację – mówił premier Michael Kretschmer.

Siedziba otwartego dziś oficjalnie biura znajduje się w budynku Forum am Carolaplatz w administracyjnym centrum Drezna w bezpośrednim towarzystwie budynków ministerialnych i Kancelarii Stanu, miejsca gdzie na co dzień urzęduje Premier Saksonii. To właśnie dzięki Premierowi Michaelowi Kretschmerowi, który osobiście zaangażował się w znalezienie odpowiedniego miejsca, Dolny Śląsk będzie mógł pochwalić się atrakcyjną lokalizacją w sercu miasta.

 

Celem utworzenia nowego Biura jest pielęgnacja dobrych relacji mieszkańców Dolnego Śląska i Wolnego Państwa Saksonia, a także dalszy rozwój cennej współpracy. Regionalne Biuro Województwa Dolnośląskiego będzie pierwszym kontaktem dla każdego, kto szuka informacji o Dolnym Śląsku lub ma zamiar nawiązać współpracę z podmiotami z naszego regionu.

Biuro będzie promować potencjał społeczny prężnie działających na Dolnym Śląsku organizacji pozarządowych, organizować spotkania mieszkańców Saksonii z dolnośląskimi instytucjami kultury, prezentować dorobek artystyczny, a także angażować się w wydarzenia przybliżające kulturę polską, poprzez koncerty, pokazy filmów oraz inne spotkania artystyczne.

Dolnośląscy i saksońscy przedsiębiorcy zainteresowani współpracą w regionie sąsiada lub poszukujący partnerów biznesowych znajdą tu wskazówki gdzie i jak najskuteczniej takie kontakty nawiązać. Nie zabraknie również ofert odpoczynku i propozycji na spędzanie wolnego czasu Dolnym Śląsku. Promowane będą tu najciekawsze atrakcje turystyczne i regionalne produkty. Regionalne Biuro Województwa Dolnośląskiego w Dreźnie będzie drugim przedstawicielstwem samorządu województwa za granicą po Regionalnym Biurze w Brukseli.

– Saksonia to nasz główny region partnerski, z którym łączą nas bliskie stosunki. Do utworzenia tego biura przygotowywaliśmy się kilka lat. Dziś oficjalnie je otwieramy. Wierzę, że jego działalność pomoże w rozwoju i pielęgnacji naszej współpracy międzyregionalnej. Chcemy, by było to miejsce, gdzie zwrócić się może każdy kto szuka informacji o Dolnym Śląsku lub ma zamiar nawiązać współpracę z podmiotami z naszego regionu – podsumowuje Krzysztof Bramorski, Pełnomocnik Marszałka ds. kontaktów międzynarodowych.

Marszałek Cezary Przybylski oraz Michael Kretschmer, Premier Wolnego Państwa Saksonia, podpisali dziś również Wspólne Oświadczenie o Współpracy między Województwem Dolnośląskim i Wolnym Państwem Saksonia, wyrażające wolę dalszego pogłębiania współpracy. Podpisane Oświadczenia swą treścią nawiązuje do Oświadczenia o Współpracy podpisanego 17 września 1999 roku.

Obie strony doceniają fakt, że współpraca transgraniczna w ciągu ostatnich 20 lat partnerstwa regionalnego pomiędzy Województwem Dolnośląskim i Wolnym Państwem Saksonią stała się naturalnym elementem codziennej działalności obu administracji. Wiele wspólnych projektów przyczyniło się do rozwiązania problemów i wniosło wartość dodaną dla społeczności po obu stronach granicy, w szczególności w dziedzinie transportu drogowego, środowiska i rolnictwa, bezpieczeństwa wewnętrznego i sądownictwa, a także edukacji i nauki. Od momentu powstania partnerstwa regionalnego powstały nowe obszary współpracy. Celem podpisanego dokumentu jest jeszcze większe zbliżenie obywateli obu regionów, a tym samym wspieranie procesu integracji europejskiej na szczeblu regionalnym.

źródło i foto: umwd.dolnyslask.pl