Małopolska i Turyngia przygotowują się do obchodów 25-lecia partnerstwa w 2022 r.
18 czerwca 2021Małopolska współpraca gospodarcza z francuskimi regionami
2 lipca 2021Terytorialny Plan Sprawiedliwej Transformacji Małopolski Zachodniej. Projekt przyjęty
24 czerwca Zarząd Województwa Małopolskiego przyjął projekt Terytorialnego Planu Sprawiedliwej Transformacji Małopolski Zachodniej. W Krakowie odbyła się konferencja prasowa z udziałem wicemarszałka Tomasza Urynowicza – pełnomocnika Zarządu Województwa Małopolskiego do spraw Sprawiedliwej Transformacji.
Prace nad dokumentem trwały od 2020 roku. Na jego podstawie Małopolska będzie mogła ubiegać się o włączenie jej do grona regionów węglowych z dostępem do unijnego Funduszu Sprawiedliwej Transformacji.
W wyniku wielomiesięcznych starań samorządu województwa, Rząd RP ujął Województwo Małopolskie w projekcie Umowy Partnerstwa. Małopolska jest jednym z sześciu województw, ubiegających się o środki z Funduszu.
– Jako główny cel transformacji energetycznej Małopolski Zachodniej zdefiniowaliśmy dążenie do modelu gospodarki neutralnej dla klimatu. Musimy pamiętać, że Małopolska Zachodnia to region, w którym przemysł węglowy jest kluczowym pracodawcą. Konieczne jest podjęcie dodatkowych działań, aby odpowiednio zadbać o ludzi, lokalne społeczności oraz lokalnych przedsiębiorców, którzy są w centrum tych zmian i których proces transformacji dotknie najbardziej – podkreślał wicemarszałek Tomasz Urynowicz.
Przygotowany projekt Terytorialnego Planu Sprawiedliwej Transformacji zawiera:
- wskazanie terytoriów najbardziej narażonych na negatywne oddziaływania planowanych zmian;
- diagnozę wyzwań gospodarczych, społecznych i środowiskowych związanych z transformacją energetyczną Małopolski Zachodniej;
- identyfikację potrzeb i celów oraz rodzaje przewidywanych operacji i ich oczekiwany wkład
w łagodzenie skutków transformacji.
Zdefiniowane zostały 3 cele szczegółowe:
- aktywni zawodowo i społecznie mieszkańcy;
- stabilna i zróżnicowana niskoemisyjna gospodarka ze zminimalizowaną presją środowiskową;
- wysoka jakość i atrakcyjność środowiska.
Transformacja energetyczna Małopolski Zachodniej to również strategia i działania Grupy Tauron. – Przemyślana i stopniowo przeprowadzona transformacja energetyczna jest gwarantem stabilności systemu energetycznego oraz bezpieczeństwa miejsc pracy w regionie małopolskim. Dlatego tak ważne jest zaplanowanie dat wygaszania konwencjonalnych jednostek wytwórczych oraz zakończenia wydobycia złóż węgla kamiennego. Dzięki konkretnie wytyczonej strategii Małopolska Zachodnia będzie mogła ubiegać się o unijne środki przeznaczona na przeprowadzenie sprawiedliwej transformacji regionów. Ten krok przybliża nas do sukcesu transformacji energetycznej całego kraju – mówił Jerzy Topolski, Wiceprezes Zarządu TAURON Polska Energia.
Ostateczna decyzja, dotycząca uwzględnienia Małopolski Zachodniej oraz potencjalnej wysokości kwoty alokacji w programie zostanie podjęta w ramach uzgodnień pomiędzy Komisją Europejską a polskim rządem. Podstawą negocjacji będą zapisy projektu Umowy Partnerstwa oraz Terytorialnego Planu Sprawiedliwej Transformacji.