Z wrześniowego posiedzenia plenarnego KWRiST
28 września 2021Edu Polskie Regiony. Jak zaprojektować system obsługi inwestora
2 października 2021Zakończyły się konsultacje projektu Samorząd 3.0 Rozwój bez barier. W ich ramach wpłynęło ponad tysiąc wniosków.
Tak wynika z informacji przedstawionej przez ministra Michała Cieślaka, odpowiedzialnego w Radzie Ministrów za rozwój samorządów, podczas konferencji, która odbyła się 29 września br. w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie.
W ten sposób, jak oceniał minister powstał „niezwykle cenny i obszerny materiał dotyczący likwidacji barier”. Autorami wniosków są m.in. praktycy – wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast.
Konsultacje, zgodnie z założeniami ministra Cieślaka, kierunkowane były na ułatwienie realizacji inwestycji rozwojowych i o znaczeniu pożytku publicznego, nowe źródła finansowania samorządów oraz poprawę jakości usług publicznych.
Skąd pomysł na zmiany? Minister Cieślak otwierając w lutym br. konsultacje wyjaśniał, że od czasu, gdy 30 lat temu powstał samorząd, zaszło wiele zmian. Polska weszła do Unii Europejskiej, nastąpił skok inwestycyjny. Dokonał się także postęp technologiczny. Nowa rzeczywistość, zdaniem ministra, wymaga także dostosowania możliwości samorządów do potrzeb ich władz i oczekiwań mieszkańców.
Przeczytaj: Projekt Samorząd 3.0 – rozwój bez barier – Kancelaria Prezesa Rady Ministrów – Portal Gov.pl (www.gov.pl)
Michał Cieślak zapowiedział powołanie komisji kodyfikacyjnej. Powołał także pierwszych członków Rady Naukowej, która ma przedstawić swoje rekomendacje dotyczące potrzebnych kierunków zmian.
W skład Rady weszli:
- dr hab. Jan Izdebski, prof. KUL, kierownik Katedry Prawa Samorządu Terytorialnego i Nauki Administracji Katolicki Uniwersytet Lubelski,
- dr hab. Zygmunt Niewiadomski (Katedra Prawa Gospodarczego Szkoła Główna Handlowa),
- dr hab. Michał Domagała, prodziekan Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji KUL,
- dr hab. Tadeusz Stanisławski, prof. UZ (Katedra Prawa Finansowego i Administracyjnego Uniwersytet Zielonogórski,
- dr hab. Stanisław Wrzosek (Katedra Prawa Samorządu Terytorialnego i Nauki Administracji KUL),
- dr hab. Waldemar Hoff (Katedra Prawa Administracyjnego i Publicznego Gospodarczego), profesor Akademii Leona Koźmińskiego,
- dr hab. Maciej Perkowski, Wydział Prawa, Uniwersytet w Białymstoku,
- dr Krystian Wasilewski, dyrektor Departamentu Współpracy z Samorządem, KPRM.
W spotkaniu udział wziął Jakub Mielczarek, dyrektor Biura Związku Województw RP.