fbpx
1,8 mln zł na inwestycje zdrowotne w Łomży
8 października 2023
15. edycja Podlaskiego Uniwersytetu Dziecięcego
15. edycja Podlaskiego Uniwersytetu Dziecięcego
23 października 2023
1,8 mln zł na inwestycje zdrowotne w Łomży
8 października 2023
15. edycja Podlaskiego Uniwersytetu Dziecięcego
15. edycja Podlaskiego Uniwersytetu Dziecięcego
23 października 2023
Pokaż wszystkie

Agro KobieTy. Serce podlaskich gospodarstw

Wielkie podziękowanie dla kobiet, które pielęgnują tradycje na terenach wiejskich – to główne przesłanie gali Agro KobieTy, jaka odbyła się w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku w czwartek, 12 października. Wydarzenie zorganizowało Województwo Podlaskie i Podlaska Izba Rolnicza, a uczestniczyli w nim m.in. wicemarszałkowie Marek Olbryś i Sebastian Łukaszewicz. W gali wzięło udział ponad 400 pań z Podlaskiego.

– Dzisiejsze spotkanie jest dla mnie bardzo ważne, bo to okazja do złożenia podziękowań osobom wybitnym, nie do zastąpienia w żadnym z  domów na podlaskiej wsi. Te życzenia składam wszystkim paniom, które dziś zasiadają na tej sali. To  wy jesteście sercem podlaskich gospodarstw – zwrócił się do kobiet wicemarszałek Łukaszewicz. – Stoicie na straży rodzin, tradycji i polskich wartości. To dzięki wam wciąż pozostają żywe nasze zwyczaje, kulinaria i nasze dziedzictwo niesione przez pokolenia.

Jak ocenił, to głównie dzięki kobietom na wsiach powstały różne koła i stowarzyszenia, integrujące lokalną społeczność i korzystające ze wsparcia samorządu podlaskiego.

– Wiele pań, mimo że na co dzień ciężko pracują w swoich gospodarstwach, nie zamyka się na sprawy innych, wręcz przeciwnie. Wasze wielkie serca i dobroć powodują, że skupiacie wokół siebie ludzi podobnych, którym chce się zmieniać polską wieś, nasz region i kraj. I za to serdecznie dziś dziękuję, kłaniam się paniom bardzo nisko – dodał Sebastian Łukaszewicz.

Z kolei wicemarszałek Marek Olbryś zauważył, że kobiety potrzebują zrozumienia i akceptacji, a często są niedoceniane.

Nieprzypadkowo gala została zorganizowana 12 października, czyli w dniu, kiedy obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Kobiet Wiejskich. Święto zostało ustanowione w 2008 r. przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Z tej okazji podczas gali zostało uhonorowanych pięć pań współpracujących z Podlaskim Centrum Produktu Lokalnego, które funkcjonuje w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego i działa pod patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Wspiera i promuje ono ponad 220 podlaskich producentów żywności wysokiej jakości, a wśród nich wiele kobiet.

– Chcemy dziś wyróżnić kilka z pań, które wyróżniają się w swoich środowiskach i pracują na rzecz społeczności –­ podkreślił Grzegorz Leszczyński, prezes Podlaskiej Izby Rolniczej.

A Sebastian Łukaszewicz dodał, że wśród producentów, którzy są wpisani przez centrum do specjalnej bazy internetowej produkty.podlaskie.eu, jest wiele niezwykłych kobiet. – W znakomitej większości to właśnie one są pomysłodawczyniami pozarolniczych biznesów, a wynikają one najczęściej z ich osobistych zainteresowań i pasji. Dlatego – korzystając z okazji, jaką jest dzisiejsze wydarzenie – postanowiliśmy uhonorować kilka z ich – powiedział.

I tak podczas gali wyróżnione zostały:

Ewa Boguszewska – firma Solana (Wiercień Mały, gm. Siemiatycze) – twórczyni kiszki ziemniaczanej słynnej w całej Europie,

Anna Gąsowska – Siedlisko u Gąski (Idźki-Wykno, gm. Sokoły) – w swoim pensjonacie agroturystycznym stworzyła przystań, w której goście znajdują spokój, ciszę i pyszne jedzenie,

Agnieszka Sokołowska – gospodarstwo rolne w Brzozówce Koronnej (gm. Czarna Białostocka) – po jajka od szczęśliwych kur, które hoduje, trzeba się zapisywać na listę,

Monika Szymczukiewicz – Zagroda pod Lasem – Koźliki (gm. Zabłudów) – stworzyła znakomitą serowarską markę, rozpoznawalną w regionie i kraju,

Urszula Zawadzka, Andżelika Wińska i mama Małgorzata – Kuchnia Dobromil – Dobromil (gm. Bielsk Podlaski) – stworzyły restaurację serwującą podlaskie smaki w nowoczesny, artystyczny sposób.

– Jesteśmy rodzinną firmą z ponad 30-letnim doświadczeniem, która działa w małej miejscowości ­­– opowiadała Andżelika Wińska. – Założył ją nasz tata z naszą mamą. I my teraz mamy ogromną przyjemność kontynuować jego dzieło z mamą i siostrą. Chyba największą naszą wartością jest to, że jesteśmy na Podlasiu, mamy bliski kontakt z naturą i przyrodą. I staramy się połączyć podlaską tradycję z nowoczesnością.

źródło: podlaskie.eu