fbpx

15. edycja Podlaskiego Uniwersytetu Dziecięcego

Agro KobieTy. Serce podlaskich gospodarstw
15 października 2023
I Kongres Młodzieżowych Rad Województwa Podlaskiego
I Kongres Młodzieżowych Rad Województwa Podlaskiego
30 października 2023
Pokaż wszystkie

15. edycja Podlaskiego Uniwersytetu Dziecięcego

15. edycja Podlaskiego Uniwersytetu Dziecięcego

Już w listopadzie 200 młodych adeptów nauki odbierze indeksy i wysłucha pierwszego wykładu inauguracyjnego w ramach uniwersytetu. Plany na najbliższy rok akademicki 2023/2024 zaprezentowano podczas wtorkowej (17.10) konferencji na Politechnice Białostockiej (PB). W trakcie spotkania podpisane zostały też umowy i listy intencyjne ws. współpracy, m.in. z Województwem Podlaskim, reprezentowanym przez marszałka Artura Kosickiego.

Podlaski Uniwersytet Dziecięcy (PUD) to inicjatywa, która cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Od początku istnienia, tj. 2009 r., w przedsięwzięciu udział wzięło 1900 małych studentów. W ramach zajęć uczniowie szkół podstawowych, klas IV-VI, poznają wybrane zagadnienia nauki i sztuki.

Kolejny rok z rzędu przedsięwzięcie wspiera Województwo Podlaskie. Działania na rzecz edukacji wpisują się w zadania priorytetowe obecnego zarządu województwa.

To wspaniała inicjatywa, która ma na celu inwestowanie w młodych ludzi, zachęcanie ich do tego, żeby rozwijali swoje pasje, ale też żeby później mogli na politechnice studiować. A inwestycja w  młodzież jest zawsze bardzo istotna z punktu widzenia rozwoju regionu – przekonywał Artur Kosicki, gratulując uczelni wspaniałego pomysłu.

W tym roku akademickim przewidziano 200 miejsc dla najmłodszych studentów uczelni. Lekcje poprowadzą specjaliści z różnych dziedzin.

– Zajęcia będą naprawdę bardzo interesujące, prowadzone w sposób odmienny niż klasyczne zajęcia w szkołach podstawowych. Będą miały formę zarówno wykładów, warsztatów, jak i zajęć pobudzających zdolności manualne naszych najmłodszych studentów – mówił prof. Jarosław Szusta, prorektor ds. studenckich PB.

Rekrutacja na Podlaski Uniwersytet Dziecięcy ruszy 6 listopada, o przyjęciu zadecyduje kolejność zgłoszeń. W Białymstoku będzie ją prowadziła Politechnika Białostocka w formie zapisów elektronicznych, w miastach partnerskich przeprowadzą ją samorządy. Aplikować mogą uczniowie klas 4-6.

Wykład inauguracyjny PUD, mówiący o atrakcyjności turystycznej regionu, będzie miał miejsce 25 listopada w Auli Wydziału Elektrycznego. Oprócz Białegostoku szeregi regionalnego uniwersytetu dziecięcego zasiliły Siemiatycze, Bielsk Podlaski i Augustów.

źródło: podlaskie.eu